Zadbany Pupil – pielęgnacja psa

Jak prawidłowo wykąpać psa

admin 22 sierpnia 2011 Pielęgnacja psów Brak komentarzy

Częstotliwość z jaką powinniśmy kąpać naszego pupila uzależniona jest od wielu czynników t.j. wiek psa, rasa oraz warunki utrzymania.

Pielęgnacja szczeniąt przez dwa pierwsze miesiące życia, powinna ograniczać się do przemywania ich miękką, gąbką, lekko wilgotną lub szmatką. Przemywamy oczy, nos, okolicę odbytu. W sytuacji gdy szczeniak przebywa z matką, która pilnuje jego higieny, wylizując go, zabiegi takie możemy ograniczyć lub całkowicie ich zaniechać.

Pierwszą kąpiel zazwyczaj powinniśmy wykonać gdy szczeniak ukończy 6 miesiąc. Powinna ona być zabiegiem obowiązkowym, chyba, że stan sierści jest w bardzo dobrej kondycji i jej nie wymaga, wówczas zabiegi pielęgnacyjne możemy wykonać przy pomocy wilgotnej gąbki. Kiedy pies ukończył 1 rok życia, jego układ odpornościowy rozwinął się w pełni a sierść jaką posiadał do tej pory zostaje zastąpiona przez dojrzałe już włosie, możemy kąpać pupilka regularnie.


Psy, które mieszkają w domu i nie narażone są na przeciągi, posiadające dobrą kondycję zdrowotną, można kąpać co miesiąc, chyba , że stan sierści wymaga częstszego mycia. Zabiegi wykonywane z taką częstotliwością nie wpływają niekorzystnie na skórę, sierść czy zdrowie naszego pupila. Regularna pielęgnacja psa pozwala także na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu.

Psy łańcuchowe, mieszkające w budzie, często narażone są na zmienne i trudne warunki atmosferyczne. Ich naturalna ochronna skóry, która chroni go przed deszczem, zimnem, wiatrem i atakiem patogenów, niszczona jest w trakcie kąpieli. Takie czworonogi kąpie się około 2 razy w roku, wykorzystując ciepły, słoneczny, najlepiej bezwietrzny oraz wiosenny lub jesienny dzień. W ten sposób w czasie najmniej sprzyjających warunków pogodowych czyli zimą w lecie, nasz pupil będzie lepiej chroniony.
Przy kąpieli psa należy pamiętać o ochronie uszu. Woda, która w nich zalega ze względu na ich budowę, może być przyczyną ich podrażnienia albo zapalenia ucha.

Do kąpieli należy wybrać szampon odpowiedni do wieku, rasy oraz rodzaju sierści naszego pieska.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz


8 × siedem =