Zadbany Pupil – pielęgnacja psa

Pielegnowanie yorka

admin 31 sierpnia 2011 Pielęgnacja psów Brak komentarzy

Yorkshire terrier jest psem wymagającym bardzo starannej, systematycznej oraz fachowej pielęgnacji. Zła, niewłaściwa pielęgnacja lub jej brak może wpłynąć negatywnie na wygląd, kondycję oraz stan włosa który jest najważniejszym atutem tego pieska. Włos Yorka rośnie około 1cm na miesiąc, więc zabiegi pielęgnacyjne musimy prowadzić od samego początku posiadania naszego pupilka systematycznie przez cały czas. Na początku aby nie zniechęcić psa pielęgnacja może być w formie zabawy, aby pies się nie zraził. Pielęgnacje naszego pupilka możemy wykonywać sami w domu lub możemy skorzystać z fachowej obsługi specjalistycznych salonów, które prowadzą tego typu usługi.

Jeżeli sami zajmujemy się naszym pupilkiem musimy zaopatrzyć się w potrzebne do tego niezbędne akcesoria:

Szampon – nie ma problemu z kupnem odpowiedniego szamponu, trzeba jednak pamiętać aby przeznaczony był dla psów długowłosych posiadających szatę miękką i jedwabistą.

Balsam – do stosowania po kąpieli.

Olejek lub oliwka– stosuje się go do natłuszczania włosa, czynność wykonuje się przed czesaniem
Grzebień – najlepiej aby był metalowy.

Szczotka również metalowa.

Gumki i papiloty – używa się ich do robienia charakterystycznych „kucyków” na głowie naszego psa.

Kąpiele Yorka możemy zacząć gdy skończy 10 tydzień życia. Trzeba go jednak odpowiednio przygotować poprzez stopniowe przyzwyczajanie go bezpiecznego stania np. na stole gdzie będziemy wykonywać niezbędne zabiegi pielęgnacyjne, co będzie pomocne również przy kąpieli.


Mały York może być myty w umywalce (dotyczy to pierwszych kilku kąpieli). Umywalkę wykładamy takim materiałem by pies się na nim nie ślizgał i nie musiał się z tego powodu stresować. Myjemy go delikatnie zwilżając sierść, później nakładamy szampon. Delikatnie masujemy, możemy go chwalić a w razie potrzeby uspokajać. Przy spłukiwaniu podnosimy pieska tak aby stał na tylnych łapach, robimy to podkładając pod mostek jedną dłoń. Drugą ręką dokładnie i delikatnie spłukujemy mydliny. Przenosimy go i owijamy w ręcznik na kilka minut, nie wycierając gdyż może to spowodować splątanie oraz zmechacenie włosa.

Przygotowujemy suszarkę, szczotkę oraz grzebień. Przed czesaniem stosujemy balsam, który wmasowujemy we włosie lub używamy balsamu w sprayu. Po tym zabiegu rozpoczynamy rozczesywanie włosa, używając do podsuszania ciepłego powietrzem z suszarki.Czeszemy zgodnie z kierunkiem w którym układa się sierść.

Częstotliwość z jaką powinniśmy wykonywać kąpiel to 7-10 dni. Kiedy Yorkshire terrier urośnie kąpiele możemy wykonywać w wannie pamiętając o wyłożeniu dna antypoślizgowym materiałem.

Przy pielęgnacji Yorka należy poświecić dużo uwagi uszom. Szczypcami usuwa się włosy, które wrastają do wewnątrz, aby nie były przyczyną infekcji ucha.

Włosy, które rosną między palcami starannie wycinamy, gdyż w czasie mrozów mogą tworzyć się grudki lodowe, sprawiające psu ból podczas chodzenia. Zbyt długie pazurki, skracamy pilnikiem do paznokci.
U Yorków bardzo często tworzy się kamień nazębny. Można tego uniknąć czyszcząc systematycznie zęby specjalną pastą. Możemy również podawać kości przeznaczone do czyszczenia zębów.

Oczy przemywamy watą nasączoną przegotowaną wodą, czynność wykonujemy raz dziennie.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz


1 + dziewięć =