Zadbany Pupil – pielęgnacja psa

Przyczyny alergii u psow

admin 24 października 2011 Choroby psów Brak komentarzy

Większość z właścicieli psów spotyka się z problemami dermatologicznymi u swego pupilka. Coraz częściej przyczyną tego są choroby, które mają podłoże alergiczne.

Możemy rozróżnić kilka typów alergii występujących u psów:

- alergia pokarmowa
- alergia wziewna
- alergia kontaktowa

Przyczynami, które powodują wystąpienie alergii wziewnej u naszych pupili są te same alergeny powodujące alergie u ludzi. Należą do nich: pyłki roślin, naskórek, kurz oraz roztocze.

Innym rodzajem alergii jest alergia pokarmowa, którą nazywa się także nadwrażliwością na poszczególne składniki pokarmowe albo grupy pokarmów. Zwykle psy uczula jeden ze składników diety.


Alergią, którą najrzadziej spotyka się u psów to alergia kontaktowa. Powstaje zwykle gdy czynnik uczulający styka się w sposób bezpośredni ze skórą. Zazwyczaj dzieje się to w miejscach gdzie nie ma naturalnej ochrony skóry czyli sierści, lub też w miejscach gdzie ta sierść jest rzadsza, bowiem stanowi ona naturalną ochronę dla psa. Miejscami gdzie najczęściej występuje alergia to pachy, pachwiny, moszna, broda, wargi oraz opuszki palców. Alergia tego typu może występować także wokół szyi. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest stosowanie obroży przeciwpchelnych i przeciw kleszczowych, obroży metalowych, w których czynnikiem alergizującym jest nikiel, obroży skórzanych.

Coraz więcej ludzi i zwierząt cierpi na różnego rodzaju alergie. Do leczenia stosuje się głównie leki sterydowe rzadziej niesterydowe o znacznie słabszym działaniu. Wykonuje się również badanie krwi w celu oznaczenia alergenów i wykonania autoszczepionek.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz


6 − = dwa