Zadbany Pupil – pielęgnacja psa

Pies z łupieżem

admin 9 listopada 2011 Choroby psów 1 komentarz

Łupież to przypadłość, która bardzo często dotyka również psy. Często jest objawem choroby skóry, dlatego leczenie powinno być prowadzać się pod kontrolą lekarza weterynarii. Można także podjąć próby pozbycia się go używając do tego domowych środków oraz zabiegów.

Łupież, który połączony jest z innymi zmianami jakie mogą występować na skórze m.in. wysypka, wypryski, owrzodzenie, rany czy strupy wymaga konsultacji u lekarza. Zazwyczaj łupieżowi towarzyszy również świąd skóry. Jeżeli występuje samodzielnie i nie zaobserwowaliśmy innych dodatkowych objawów, a kuracja domowa trwająca ok. 2 miesięcy nie pomogła zlikwidować go całkowicie, także powinniśmy udać się po poradę lekarską.

Łupież to nic innego jak złuszczony naskórek i występuje wówczas kiedy zachodzą nieprawidłowości przy jego złuszczaniu i regeneracji. Łupież jest towarzyszem wielu chorób skóry, który ma podłoże grzybicze, alergiczne lub hormonalne. Bardzo często pojawia się gdy dieta naszego pupila jest uboga w aminokwasy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, co może stać się także przyczyną pogorszeniu stanu sierści. Staje się ona bardziej matowa i łamliwa. Czasem wystąpienie łupieżu jest skutkiem przesuszenia skóry kosmetykami używanymi do kąpieli, niedoborem niektórych witamin, lub nawet przesuszonego powietrze.

Przed rozpoczęciem walki z łupieżem u naszego pupila, warto się zastanowić czy jego dieta jest odpowiednia. Jest to konieczne aby wyeliminować jedną z możliwych przyczyn problemu. W takiej sytuacji można stosować karmę bogatą w białko i nienasycone kwasy tłuszczowe.


Psy z łupieżem kąpie się raz maksymalnie dwa razy na tydzień najlepiej w dobrej jakości szamponie, który przeznaczony jest na tego rodzaju problemów. W skład powinny wchodzić substancje łagodzące jak np. alantoina lub pantenol oraz keratoplastyczne czyli np. kwas salicylowy.

Dla psa, który posiada suchą skórę oraz matową sierść, odpowiednie są również odżywki lub spray nawilżający, który stosuje się po kąpieli. Tłuste w dotyku włosy psa także wymagają stosowania szamponu odpowiedniego dla danego rodzaju sierści.

Przyczynami, które mogą prowadzić do powstania łupieżu u naszych pupili może być zbyt rzadka częstotliwość jego kąpieli. Osadzający się w sierści brud oraz łój ma wpływ na funkcjonowanie skóry.

Przy dolegliwościach u zwierząt nie wolno stosować stosować szamponów, które przeznaczone są dla ludzi gdyż często powodują podrażnienia skóry. Również mycia psa z użyciem mydła powoduje wysuszanie skóry oraz sprzyja powstawaniu łupieżu.

Podziel się z innymi !!!

1 Komentarz

  1. małgosia 16 lutego 2014 at 16:01

    Mam suczkę sznaucerkę i od dwóch tygodni szczeniaki cudowne maluszki pieska i suczkę, ale małe dostały łupieżu malutko na ogonkach,co zaradzić,na to suczka nie ma ale dostały chyba z pokarmu albo od suchego pomieszczenia ,bo przebywają w pokoju

Wstaw komentarz


+ 9 = osiemnaście