Zadbany Pupil – pielęgnacja psa

Najlepszy pies dla alergika

admin 8 stycznia 2012 Wybór psa Brak komentarzy

Ludzie, którzy cierpią na alergię bardzo często z powodu tych dolegliwości nie mogą mieć psa. Są jednak takie rasy, które nadają się szczególnie dla ludzi mających tego typu problemy. Takie rasy nazywane są hipoalergicznymi i posiadanie ich jest jedyną szansą aby mieć swojego ulubionego pupila.

Hipoalergiczna rasa, to taka, która w niewielkim lub praktycznie żadnym stopniu nie wnosi alergenów takich jak związki, substancje oraz inne antygeny wywołujące reakcję alergiczną. Prawdopodobieństwo wystąpienia alergii przy kontakcie z tymi rasami nie jest tak duże jak w przypadku posiadania pupilków innych ras.

Najczęściej spotykanymi alergiami występującymi u ludzi przy kontakcie z psami jest alergia na mocz, sierść, wydzielinę pochodzącą z gruczołów łojowych, ślinę, a także łupież. Białka, które są produkują gruczoły łojowe mogą dostawać się z sierścią do otoczenia, którą uważa się za główną przyczynę alergii. W związku z tym polecanymi rasami dla alergików są psy, które nie linieją oraz nie tracą sierści. Do ras psów mało alergizujących należą m.in. Pudel, Maltańczyk, Bedlington Terrier, Irish Terrier, Kerry Blue Terrier, Basenji, Bichon Frise, Portugalskie psy wodne czy Chiński grzywacz, Sznaucer, Soft-coated wheaten terrier, Nagi pies meksykański, a także Yorkshire teriery.

Należy zwrócić również uwagę na rasy które mają krótki, obfity cykl linienia, czyli takie które w niedługim czasie z dużą ilością włosów wydalają znaczne ilości naskórka, łupieżu oraz wydzielin z gruczołów łojowych. Są one niezalecane dla osób mających alergię. Rasami tymi są: Collie, Cocker spaniele, Springer spaniele, Shar-pei, Basset hound, Owczarek niemiecki, Setery irlandzkie, Charty afgański, Doberman i Jamnik.


Nie ma takich psów, które byłyby w pełni bezpieczne dla alergików. Alergie u ludzi zależną od bardzo wielu czynników. Jedne rasy psów mogą uczulać, inne nie, kontakt z jednym zwierzęciem może być przyczyną alergii z innym natomiast nie dawać żadnych jej objawów.

W alergiach, które powodują problemy z oddychaniem, występują duszności, kończąc na bezdechu należy się zastanowić czy ze względów zdrowotnych nie lepiej zrezygnować z psa.

grzywacz chiński

Grzywacz chiński

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz


siedem − 4 =