Zadbany Pupil – pielęgnacja psa

Kamień nazębny u psa

Kamienia nazębny u psów jest wynikiem zaniedbania zabiegów związanych z pielęgnacją. Na początku na zębach możemy zauważyć jasnożółty osad jest on przyczyną powstania płytek nazębnych, które posiadają jasnobrązowe zabarwienie. W przypadku kiedy właściciel pupilka nie wykonuje żadnych zabiegów pielęgnacyjnych prowadzić to może do powstania kamienia nazębnego.

Jest on głównym czynnikiem, który powoduje choroby zębów oraz przyzębia i bardzo często może prowadzić do utraty uzębienia. W związku z tym właściwa higiena w jamie ustnej jest bardzo ważna. Czyszczenie zębów naszego psa powinna się wykonywać co najmniej raz na tydzień. Sklepy zoologiczne oraz niektóre gabinety weterynaryjne oferują specjalne szczoteczki do mycia zębów. Najlepszymi są takie, które można nałożyć na palec i za jej pomocą łatwo docierać do wszystkich zębów naszego pupila. Ważna jest także odpowiednia pasta. Cena takiego zestawu to koszt od 18zł do 25zł.


W sytuacji kiedy nie możemy kupić pasty ani szczoteczki do zębów dla psa owijamy palec gazą i nasączamy ją woda utlenioną lub roztworem przyrządzonym z sody oczyszczonej bądź sokiem z cytryny. Zbyt łagodne działanie wymienionych środków wymaga wykonywanie zabiegu czyszczenia nie rzadziej niż raz na kilka dni.

Psy które karmione są pokarmami miękkimi t.j. karma z puszki lub sucha karma częściej mają kamień nazębny niż pieski jedzące kości. Kości powodują, że wszelkiego rodzaju osad z zębów samoistnie lub w mechaniczny sposób ściera się. Ważne jest także, aby pies miał zabawki, których gryzienie również powoduje ścieraniu osadu. Z kamieniem mają problemy też małe psy, nawet roczne. Pewne rasy psów mają większe predyspozycje do powstawania kamienia nazębnego w szczególności pudle, yorki, maltańczyki czy pekińczyki.

Powstały kamień na zębach naszych pupili usunąć można w gabinecie weterynaryjnym. Zabieg ten można przeprowadzić w sposób tradycyjny poprzez mechaniczne usunięcie lub przy pomocy ultradźwięków.

Utrzymanie higieny w jamie ustnej psa jest bardzo ważne, zapobiega występowaniu chorób dziąseł, zębów i brzydkiemu zapachowi z pyska.

skocz.com - Najwiekszy Katalog Stron www

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz


9 + sześć =