Zadbany Pupil – pielęgnacja psa

Jak dbać o psa w okresie zimowym

admin 5 listopada 2012 Pielęgnacja psów, Żywienie Brak komentarzy

Zbliżający się sezon zimowy to bardzo ważny okres dla posiadaczy psów. Zwykle małe zwierzęta mieszkające z nami w domu, które przyzwyczajone są do umiarkowanych warunków zwykle ciężko przechodzą zimowy czas oraz wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Dbanie o psa to przede wszystkim dobrze zbilansowana dieta i przestrzeganie kilku zasad. Pierwszą z nich jest zaopatrzenie psa w ciepłe ubranie. Na chwilę obecną wiele sklepów oferuje tego typu asortyment i nie ma problemu z zakupem psiej konfekcji. Zwykle są to różnego rodzaju ciepłe bluzy i swetry.


Jedną z najważniejszych kwestii jest zabezpieczenie łap naszych czworonogów. Należy pamiętać, że są one najbardziej narażone na skutki kontaktu z zimnym podłożem oraz solą niszczącą naskórek, który chroni łapy, skutkiem czego może być zapalenie skóry. Aby nie doprowadzić do takiego stanu, najlepiej przed wyjściem na zewnątrz posmarować naszemu pieskowi spód łap wazeliną. Każdy spacer musi być zakończony obmyciem uprzednio nasmarowanych łap psa oraz ich wysuszeniem za pomocą ręcznika. Aby nasz pupil był jak najlepiej zadbany podczas okresu zimowego można stosować masaże wodne. Psa należy włożyć do wanny i poruszać jego łapami poprawiając w ten sposób krążenie i wzmacniając jego organizm.

Ważna rolę odgrywa również pożywienie jakie podajemy psu. Powinny być to posiłki sycące, pamiętając jednak aby go nie przekarmić, gdyż w okresie zimowym psy ruszają się zwykle mniej. Najlepszym rozwiązaniem są zbilansowane posiłki. Karmę, która zwykle podajemy można wzbogacić produktami zawierającymi witaminy t.j. A, D i E. Do pożywienia możemy dodać gotowaną marchewkę oraz w miarę możliwości podawać produkty rybne. Wszelkie niedobory uzupełnia się także syntetycznymi witaminami, które można kupić w sklepach zoologicznych.

W okresie zimy, gdy wychodzimy z psem na spacer pamiętajmy, żeby nasz pupilek nie jadł śniegu i lodu może to prowadzić do infekcji występującej w górnych drogach oddechowych. Po powrocie ze spaceru możemy nawilżyć powietrze w mieszkaniu, przynosząc w ten sposób ulgę pupilkowi. Suche powietrze może prowadzić u psów do zmian skórnych oraz osłabienia odporności.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz


dziewięć + 3 =