Zadbany Pupil – pielęgnacja psa

Zabezpieczenie łap pupila podczas zimy

Wybierając się na zimowy spacer z psem czy kotem należy zadbać nie tylko o siebie, ale i o naszych pupili a szczególnie o ich łapy. Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka może się nam wydawać, że poduszki na psich łapach są grube, to jednak źle znoszą niskie temperatury oraz sól i piasek, znajdujące się na posypanych ulicach i chodnikach.


Zabawy i przebywanie na śniegu lub wędrówki mogą powodować pękanie lub stan zapalny opuszków psich palców. Kolejnym problemem, jest sól, która u wrażliwych pupili bardzo często jest przyczyną podrażnień a co za tym idzie późniejszych zakażeń bakteryjnych i drożdżakowych. W przypadku głębokich ran konieczne należy podjąć leczenie farmakologiczne. Kolejnym problemem jest przyklejanie się zmarzniętego śniegu. Ten problem występuję szczególnie u naszych milusińskich posiadających dość długą sierść. Grudki lodu przymarzając do łap powodują ból oraz utrudniają chodzenie.

Aby nie dopuścić do wystąpienia późniejszych problemów przed wyjściem z naszym pupilem na śnieg czy mróz, należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć jego łapy. Do tego celu możemy użyć dostępnych w sprzedaży specjalnych maści natłuszczających. Przed wyjściem smarujemy psie opuszki oraz sierść znajdującą się między nimi. Jeżeli nie mamy odpowiednich środków możemy użyć oliwkę albo preparaty mające w podstawowym składzie wazelinę. Przed okresem zimowych nie jest zalecane strzyżenie pupila, dobrze jest jednak skrócić sierść znajdującą się pomiędzy poduszkami łap ograniczając osadzanie się bryłek śniegu.

Kiedy już po spacerze wrócimy do domu, należy koniecznie zająć się łapkami psa. Umyć je w ciepłej wodzie oraz dokładnie osuszyć. W ten sposób pozbędziemy się reszek soli oraz rozpuścimy lód znajdujący się pomiędzy palcami.

Podczas wyjścia na zewnątrz konieczne jest obserwowanie zachowanie naszego zwierzaka. Problem może pojawić się wówczas, kiedy zauważymy, że nasz milusiński utyka, przestępuje z łapy na łapkę bądź też przysiada, piszczy, skomle w trakcie chodzenia lub wylizuje albo gryzie opuszki łap. W przypadku widocznych zmian na łapach konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Zadbany pupil to zdrowy pupil dlatego warto dbać o naszych milusińskich i postarać się ich dobrze zabezpieczyć podczas zimy. Poza dużym wyborem strojów, które możemy zakładać podczas chłodniejszych dni w sprzedaży są również komplety butów.

 

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz


pięć × = 35