Zadbany Pupil – pielęgnacja psa

Dziecko i pies

admin 27 października 2014 Bez kategorii Brak komentarzy

Nie ma chyba dziecka, które nie chciałoby mieć w domu własnego psa. Pies bowiem jest przesympatycznym stworzeniem, które potrafi skraść serce nawet tych osób, które teoretycznie (jak same deklarują) za zwierzętami nie przepadają. Już od dawna mówi się o tym, iż pies może mieć wyjątkowo pozytywny wpływ na rozwój dziecka i z całą pewnością jest to prawda.


Kontakt z psem sprawia między innymi, że dziecko w łatwiejszy sposób nawiązuje kontakty międzyludzkie – jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci nieposiadających rodzeństwa, dzieci nieśmiałych i wycofanych.

Dowiedzione jest również to, że kontakt z psem bardzo pozytywnie wpływa na rozwój dzieci chorych między innymi na autyzm, dziecięce porażenie mózgowe, dzieci borykających się z rozmaitymi trudnościami i zaburzeniami emocjonalnymi. Pies jako „najlepszy przyjaciel człowieka” jest idealnym kompanem nie tylko dla dzieci, ale także dla osób niepełnosprawnych, osób starszych i samotnych. Wobec powyższych faktów, na pewno warto zastanowić się nad kwestią posiadania psa w domu, gdy ma się dziecko. Pytanie tylko, czy dziecko będzie miało równie pozytywny wpływ na rozwój psa?

Pies to żywe stworzenie, które czuje, może bać się, cierpieć, może również bronić swojego terytorium, a zatem w określonych wypadkach może stać się groźny. To, jakiego rodzaju relacje dziecko będzie miało z psem w dużej mierze zależy od rodziców. Rodzice, jako osoby dorosłe i odpowiedzialne, po pierwsze powinni cały czas bacznie obserwować dziecko i psa. Dziecko, zwłaszcza małe, nie powinno samo pozostawać z pupilem, bo sytuacja taka może być groźna zarówno dla dziecka… jak i psa!

Przede wszystkim dziecku trzeba wytłumaczyć, iż pies nie jest zabawką, a właśnie żywym stworzeniem. Dziecko powinno wiedzieć, na jakiego rodzaju kontakt z psem, na jakie zabawy może sobie pozwolić, a co może być niebezpieczne (przykładowo bicie psa czy zabieranie mu jedzenia). Jeśli w domu jest dziecko, pies powinien być wytresowany, musi znać podstawowe komendy.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz


+ 8 = siedemnaście