Zadbany Pupil – pielęgnacja psa

Z czym wiąże się przygarnięcie dorosłego psa?

admin 7 stycznia 2015 Wybór psa Brak komentarzy

Decyzja o posiadaniu w domu zwierzęcia powinna być decyzją dojrzałą i bardzo dokładnie przemyślaną. W żadnym wypadku nie może ona być podejmowana „na gorąco” i w emocjach. Jest to szczególnie ważne, jeśli zwierzęciem, które ma trafić do domu, jest dorosły pies.


Przygarnięcie dorosłego psa ma zarówno wady jak i zalety, należy je poznać i mieć ich pełną świadomość, bo jeśli „coś nie wyjdzie”, ucierpi na tym niewinne zwierzę.
Wydawać by się mogło, że podstawową zaletą przygarnięcia dorosłego psa jest to, że ma on już za sobą zachowania typowe dla okresu szczenięcego takie jak przykładowo gryzienie butów, nadpobudliwość czy sikanie po kątach. Dorosły pies teoretycznie powinien być posłuszny, nie powinien psocić, niszczyć i wyraźnie sygnalizować potrzebę wyjścia na zewnątrz. Prawda jednak jest taka, że dorosły pies zabrany ze schroniska czy przygarnięty prosto z ulicy będzie jedną wielką niewiadomą.

Zazwyczaj bowiem nie można uzyskać informacji, skąd pochodzi, czy wcześniej miał własny dom i pana, dlaczego teraz jest bezdomny. Nie zawsze też w czasie pierwszego kontaktu wiadomo czy pies nie jest przypadkiem agresywny, poważnie chory. Z tym zaś koniecznie trzeba się liczyć, nawet jeśli pies wygląda bardzo sympatycznie.

Kwestię zabrania do domu dorosłego psa powinny wyjątkowo dobrze przemyśleć osoby, które posiadają już inne zwierzęta oraz małe dzieci, bo nie można ręczyć za psa, dopóki naprawdę dobrze się go nie pozna. Co jeśli okaże się, że pies boi się dzieci i atakuje je? Może to wynikać z jego poprzednich doświadczeń i choć oczywiście nie jest to wina psa, nie można narażać małego dziecka na kontakt z agresywnym w stosunku do niego zwierzęciem.
Nie jest prawdą, że dorosłego psa nie da się wychować. Można, jak najbardziej, jednak z pewnością będzie to zadanie bardziej czasochłonne i trudniejsze niż w przypadku szczeniaka. Przede wszystkim starszy pies musi przyzwyczaić się do nowego miejsca, poznać je, poczuć się swobodnie i co ważniejsze, bezpiecznie. Pies powinien mieć swoje własne miejsce w domu, legowisko, zabawki.

 

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz


sześć + = 13