Zadbany Pupil – pielęgnacja psa

Co zrobić z psem jadąc na wakacje?

admin 19 marca 2015 Bez kategorii Brak komentarzy

Oto pytanie, które niestety bardzo często się pojawia. Pies niejednokrotnie zabierany jest do domu jako pewnego rodzaju „żywa zabawka”. Często jest też tak, że „ma służyć” jako pocieszyciel osoby samotnej (aby ta już nie była i nie czuła się taka samotna) czy jako „idealne rozwiązanie” dla dziecka, aby to nie nudziło się.


Jednak pies to żywe stworzenie, które podobnie jak człowiek potrafi kochać, ale też cierpieć. Dlatego też decyzja o przygarnięciu pieska powinna być decyzją jak najbardziej przemyślaną i odpowiedzialną, nie może być podejmowana w emocjach i pod wpływem chwili.

Potencjalny właściciel psa powinien nie tylko dostrzegać korzyści wynikające z posiadania czworonoga, ale też liczyć się z pewnymi kłopotami i nieprzewidzianymi sytuacjami. Z psem jest bardzo podobnie jak z małym dzieckiem – trzeba poświęcać mu ogromną ilość czasu i uwagi, troszczyć się, spełniać jego potrzeby. Z tym, że dziecko wcześniej czy później dorośnie i stanie się mniej czy bardziej samodzielne, zaś pies zawsze będzie wymagał dużego poświęcenia. Chcąc nabyć psa, należy zastanowić się nad kwestią wszelkiego rodzaju wyjazdów, czy to służbowych czy też rodzinnych, wakacyjnych. Co wówczas stanie się z czworonogiem?

Coraz to więcej obiektów noclegowych, w tym komfortowych hoteli, akceptuje co prawda obecność zwierząt, ale psa nie można zostawić samego w hotelowym pokoju na wiele godzin i iść zwiedzać czy korzystać w inny sposób z uroków danego miejsca. W związku z tym wielu posiadaczy psów chce na urlop wybrać się bez pupila. Można go zostawić koleżance, bratu, rodzicom, sąsiadowi? Jeśli tylko się zgodzą, pewnie że można, wiele osób tak właśnie robi, ale czy to jest dobre dla samego zwierzaka? Oczywiście wiele zależy od samych relacji na linii pies-właściciel, od rasy czy od wieku psa, jednak generalnie zwierzęta źle znoszą rozłąkę ze swoim właścicielem. Być może wiele osób uzna to za niewiarygodne, ale taka właśnie rozłąka (zwłaszcza, gdy zdarza się częściej i na dłużej) może poczynić poważne i nieodwracalne szkody na psiej psychice.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz


sześć + 9 =