Ciekawostki dla dzieci o żyrafach

żyrafa

Żyrafy to zwierzęta występujące wyłącznie na terenie Afryki. Należą do rodzinny ssaków i odznaczają się brązowo-białym ubarwieniem oraz charakterystyczną długą szyją. Te niezwykle inteligentne zwierzęta od lat zachwycają zarówno naukowców, jak i miłośników zwierząt. Co warto o nich wiedzieć? Oto kilka wybranych ciekawostek.

1. W rzeczywistości naukowcy wyodrębnili aż dziewięć podgatunków żyrafy. Wszystkie występują na terenie Afryki i dla wielu niewprawionych osób różnice nie są dostrzegalne.

2. Żyrafy zaliczają się do najwyższych zwierząt lądowych na świecie. Dorosły osobnik może osiągnąć nawet do czterech metrów wysokości. Rekordzista cieszył się wzrostem przekraczającym pięć metrów.

3. Są zwierzętami roślinożernymi. Dzięki długiej szyi są w stanie sięgać po liście rosnące nawet na bardzo dużych wysokościach. Sięgają po jedzenie z pomocą dosyć silnego języka. Odżywiają się również pędami oraz gałązkami, oraz korą drzew.

4. Język jest niezwykle ważnym elementem w przypadku żyrafy. Jego długość może sięgać nawet ponad czterdziestu centymetrów. Poza tym, że jest narzędziem umożliwiającym sięganie po roślinne rarytasy, służy również do czyszczenia uszu oraz oczu.

5. Żyrafy posiadają krótką sztywną sierść, która odznacza się bardzo charakterystycznym umaszczeniem. Warto jednak dodać, że każda żyrafa posiada absolutnie unikatowy układ łat. Można je porównać do ludzkiego odcisku palca, po którym można zidentyfikować każdą jednostkę. Tak samo jest w przypadku żyraf – nie ma dwóch takich samych wzorów umaszczenia.

6. Żyrafy żyją w stadach, w których panuje określona hierarchia. Samiec znajdujący się na szczycie hierarchii cieszy się największym uznaniem samic. Właśnie dlatego dosyć częstym zjawiskiem są „walki” samców polegające na wzajemnym uderzaniu się szyjami.

7. Małe żyrafy w początkowej fazie życia są niezwykle mocno związane z mamą. Są od niej również zależne i potrzebują jej opieki. Z kolei samce niemal w ogóle nie zajmuje się potomstwem.

8. Żyrafy na ogół potrzebują niespełna czterech godzin snu, by w pełni się zregenerować. Dorosłe osobniki śpią na stojąco. Z kolei maluchy bardzo chętnie kładą się na podłożu, aczkolwiek długą szyję zwijają w pętelkę, kładąc głowę na własnym zadku.

9. Żyrafy na ogół nie muszą obawiać się drapieżników żyjących na terenie Afryki. Wzbudzają ogromny respekt ze względu na swój wzrost, dlatego nawet lwy unikają bezpośredniego kontaktu. Wyjątkiem są małe żyrafy, które dla dzikich kotów stanowią nie lada rarytas.

10. Dorosły samiec może osiągać wagę przekraczającą jedną tonę. Samice są nieco mniejsze i na ogół ważą około 800 kilogramów.

11. Ciąża żyrafy trwa około 460 dni, a zatem 15 miesięcy. Młode już kilka godzin po narodzinach potrafi biegać. Umiejętność szybkiego usamodzielnienia się jest niezwykle ważna, biorąc pod uwagę mnogość drapieżników czyhających na bezbronne maleństwa.

12. Żyrafa żyje od dwudziestu do trzydziestu lat. Osobniki żyjące w niewoli mogą dożyć nawet czterdziestu lat.

13. Żyrafy najchętniej sięgają po liście akacji. Są one pokryte ogromną ilością mrówek, co dla wielu zwierząt jest wystarczająco zniechęcające. Żyrafy potrafią się jednak ich pozbyć z pomocą długiego języka. Każdy osobnik zjada średnio ponad trzydzieści kilogramów liści na dobę.

14. Żyrafy nie respektują związków monogamicznych. Oznacza to, że pary nie wiążą się ze sobą na całe życie, a samiec bez najmniejszych oporów wchodzi w krótkotrwałe relacje z różnymi samicami.

15. Żyrafy poruszają się inochodem. Są w stanie rozpędzić się nawet do ponad czterdziestu kilometrów na godzinę. Nie mogą jednak pokonywać długich dystansów, ponieważ już po krótkim czasie wytężonego wysiłku są narażone na zawał serca.

16. W 2023 roku w ogrodzie zoologicznym w Tennessee urodziła się wyjątkowa żyrafa. Maleństwo urodziło się bez cętek i jest przypuszczalnie jedynym takim przypadkiem na świecie.

17. Niektóre żyrafy sięgają do gniazd, w których znajdują się pisklęta. Naukowcy bardzo długo zastanawiali się, czy takie zjawisko należy zaliczyć do niefortunnego przypadku czy działania z pełną premedytacją. Okazuje się, że żyrafy świadomie sięgają po mięsny rarytas, który jest nietypowym uzupełnieniem diety w przypadku zwierząt roślinożernych.

18. Język żyrafy odznacza się czarno-fioletowym kolorem. Nie jest to dzieło przypadku, a wybitny zabieg matki natury. Naukowcy twierdzą, że takie ubarwienie pozwala uchronić zwierzę przed bolesnymi poparzeniami słonecznymi.

19. Żyrafy mają dosyć nietypowy sposób jedzenia. Pokarm bardzo często jest zawracany do jamy gębowej, gdzie ponownie jest rozdrabniany. Dopiero odpowiednio przeżute jedzenie wędruje do żołądka.

20. Dosyć częstym zjawiskiem są żyrafy sięgające po znajdujące się na suchych terenach kości innych zwierząt. Najczęściej są to stare i nieco bardziej kruche kości. To naturalny odruch pozwalający tym wyjątkowym zwierzętom uzupełnić niedobory wapnia.