10 Ciekawostek o Śwince Morskiej – Kawii Domowej

świnka morska

Kawia domowa – pot. świnka morska to popularny i miły gryzoń. Jego małe rozmiary, czystość, uległość w stosunku do ludzi, łatwa pielęgnacja zjednują sobie zwolenników. Ci, którzy mieszkają w mniejszych przestrzeniach życiowych, mający niewiele czasu i pragnący posiadanie niefrasobliwego zwierzaka stają się najczęściej właścicielami popularnie zwanej świnki. 

1. Pochodzenie

Gryzoń jest potomkiem wszędobylskiej kawii, dziko żyjącej w Ameryce Południowej, hodowanej dla smacznego, delikatnego mięsa i skór.

2. Długość życia

Świnki morskie, żyjące w domu i odpowiednio pielęgnowane żyją ok. 5-6 lat, ale mogą osiągać nawet lat 8 lat życia.

3. Wygląd

Świnki ogólnie można podzielić na: długowłose, krótkowłose i bezwłose. Do świnek krótkowłosych należą: popularna gładkowłosa, Rozetka (Abyssinian), American Crested, English Crested, Rex, Teddy. Rasy długowłose to natomiast Tecel, Merino, Sheltie, Coronet, Angora, Peruwianka, Alpaka, Moher. Każda z wymienionych ras występuje w rozmaitym umaszczeniu: białe, brązowe, czarne, rude, jednobarwne, w łaty itp.

Najmłodszą rasą są bezwłose Skinny, powstałe w amerykańskich laboratoriach , w wyniku mutacji genetycznej. Początkowo miały być przeznaczone do badań, ale ich delikatność oraz słabe zdrowie spowodowały, że zaniechano tych prób i rasa trafiła na rynek. Najpierw pojawiła się w Szwecji, by potem oficjalnie uznano tę rasę  w 2004 roku. W Polsce pojawiła się dopiero w 2006 roku. Skinny żyją krócej niż poprzednie rasy i wymagają więcej pielęgnacji.

Istnieją osoby, które twierdzą, że świnki różni nie tylko  wygląd, lecz także zachowanie. Na razie brak jakiegokolwiek tego potwierdzenia.

4. Nazwa

Świnka morska, o której informacje pochodzą już z 1500 roku, przybyła na nasz kontynent drogą morską prawdopodobnie z Peru, wraz z jego odkrywcami. Świnki zatem były zza morza. Podczas długotrwałej podróży zwierzęta zawijały do Gwinei i to sprawiło, że angielska nazwa to – świnka gwinejska.  Nazwa „świnka” jest łatwa do rozpoznania, ponieważ zwierzaki są krępe, bez ogona i zauważalnej szyi oraz wydają charakterystyczne pomrukiwania, chrząkania i piski, przypominająe odgłosy świń.

5. Inteligencja

Świnki morskie uchodzą na zwierzęta, które łatwo się oswaja. Swoje potrzeby komunikują głośnym chrumkaniem lub piczczeniem. Potrafią rozpoznać właściciela i reagować na jego głos. Oswojone, chętnie poddają się pieszczotom. Mają dobrze rozwinięty węch, słuch i wzrok. Rozróżniają cztery kolory: zielony, żółty, brązowy i niebieski.

skinny

6. Jadłospis

Kawia domowa nie jest wymagająca. Powinna codziennie dostawać suchą karmę, siano i świeżą wodę pitną. Prawidłowe odżywienie zapewnią jej owoce i warzywa. Pokarm dla królików raczej nie jest wskazany. Świnki narażone są na niedobory witaminy C, dlatego karma powinna być w nią wyposażona. Nie wolno śwince podawać roślin strączkowych, fasola jest dla nich trująca. Kapusta powoduje silne wzdęcia, a pryskane owoce i warzywa mogą spowodować utratę zdrowia.

7. Zęby

Uzębienie rośnie śwince przez całe życie. Nalezy o tym pamietać, dostarczając jej odpowiednich produktów, które mogłaby gryźć. Zęby ścierają się podczas przeżuwania pokarmu. Gdy jednak zdaży się ich przerost, nalezy zwrócić się po pomoc do weterynarza.

8. Pazury

Świnki, mieszkające w klatkach nie ścierają pazurków, dlatego należy je regularnie podcinać. Można samemu to robić, pamietając o zakończeniach nerwowych lub zabrać świnkę do weterynarz. Zabieg wykonuje się za pomocą cążek, ucinając pazur na 3 do 5 mm przed unerwioną częścią. Problem znika przy jasnych pazurkach, ponieważ łatwo można zauważyć nerwy. Ciemne pazurki są bardziej problematyczne, dlatego podcinać należy tylko same końcóeki.

9. Klatka

Świnki żyją w Polsce w klatkach lub na specjalnych wybiegach z miejscem zadaszonym i ocieplonym. Klatka powinna być dostosowana do wymiarów zwierzęcia. Mała powoduje dyskomfort i gryzoń nie rozwija się prawidłowo. Najmniejszy rozmiar klatki dla dwóch świnek powinien wynosić 100 x 60 cm. Świnki w klatce powinny móc poruszać się, spożywać, bawić się, odpoczywać.

10. Wyposażenie

Świnki morskie są popularnymi gryzoniami. Służą badaczom i należą do najczęściej wykorzystywanych zwierząt laboratoryjnych w badaniach. Popularność ich jako zwierząt domowych jesr również spora. Nie wymagają dużych nakłądów finansowych. Klatki powinny posiadać spokojne miejsce do spania, stabilne miski na pokarm i wodę lub poidełko.  W środku powinny znajdować się dwa paśniki: na paszę zieloną i suche sianko. Klatka nie może mieć szerokich szczebli, przez które świnka mogłaby przełożyć głowę. Paśniki powinnny być łatwo dostępne. Należy zwrócić uwagę, by w klatce nie było przedmiotów, przez które mogłoby dojść do zranienia kawii. Świnka jest zwierzęciem wesołym, dlatego musi posiadać również miejsce do zabawy: rampę, schowki, domki, rury.

Eskarabahos

4.4/5 - (ilość ocen: 22)

7 thoughts on “10 Ciekawostek o Śwince Morskiej – Kawii Domowej

  • 31 stycznia 2023 o 15:51
   Permalink

   Mam 3 świnki morskie potrafią one wołać na potrzebę, reagują one na słowo nie.

   Odpowiedz
   • 10 marca 2023 o 12:29
    Permalink

    My mamy już 5 szt, ale samca chcemy wykastrować, tylko czy on przeżyje ten zabieg. Trochę się boimy. Ale są bardzo mądre, jakby wiedziały co się do nich mówi. I gwiżdżą jak odkurzam, to raczej nie na radość, jak się domyślam. Choć nie jestem przekonana

    Odpowiedz
 • 25 listopada 2020 o 20:38
  Permalink

  Swinki morskie są stadne. Aa i tak naprawdę minimum na 2 świnki to 140 cm. Zależy jeszcze czy 2 samce czy samice.

  Odpowiedz
 • 13 grudnia 2020 o 22:27
  Permalink

  Świnki morskie są słodkie. Mam jedną o nazwie Minnie

  Odpowiedz
 • 15 maja 2022 o 15:49
  Permalink

  fajne ciekawostki kocham wszystkie zwierzaki mam 2 papugi chomika i świnkę morską mam też rybki i będę mieć 2 świnkę morską,2 chomika i królika. Mam też psa i kota. Zwierzaki typu świnki morskie są bardzo miłe i słodkie te rady są bardzo dobre dla nowych właścicieli świnek morskich.😊😊😍

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *