Jak dbać o psa jesienią?

Hound dog

Długie spacery w pięknych okolicznościach przyrody to wielka przyjemność, nawet kiedy nadchodzi jesień. Jest to jednak pora roku, która nie tylko ludziom daje się we znaki.

Coraz krótsze dni, wiatr, deszcz i niska temperatura to coś, na co powinniśmy przygotować również nasze psy. Wiele czynników składa się na to, aby były odporne i w komfortowy sposób zniosły zmienną, jesienną pogodę.

Powrót ze spaceru w deszczu powinien zawsze zakończyć się dokładnym wytarciem łapek i całej sierści psa. Nie powinniśmy dopuszczać do tego, żeby nasz pupil pozostawał mokry. Pamiętajmy, że nie jest to już lato, kiedy nawet po letniej burzy sierść pupila schła sama ze względu na upał.

Ubranka dla psów to świetne rozwiązanie na chłodne wieczory i brzydką pogodę. Możemy zainwestować w puchowe kamizelki, sweterki na rzepy lub kurtki i płaszczyki z futerkiem. Dzięki temu dodatkowo zadbamy o to, aby psu było ciepło. Nie dotyczy to, oczywiście, ras takich jak Husky czy Bernardyn. Te psy są genetycznie przystosowane do niskich temperatur i nie powinniśmy ich przegrzewać.

Nie powinniśmy również przegrzewać psów innych ras. Ich legowiska powinny być w miejscach, gdzie nie ma przeciągu, a temperatura nie jest zbyt niska, natomiast nie wolno ustawiać legowisk w pobliżu grzejników, pieców, kominków i kaloryferów, ponieważ zapewnimy psom zbyt wysoką temperaturę w porównaniu do tej, której doświadczą na spacerze.

Jesień to również czas, kiedy dni stają się coraz krótsze, a popołudniowy spacer zamienia się w wędrówki w całkowicie ciemnym parku czy lesie. Dlatego zadbajmy o to, żeby pies miał elementy odblaskowe lub świecącą obrożę, dzięki której będzie widoczny z daleka.

Monitorujmy zdrowie naszego psa. Tak jak wszystkie stworzenia, jest on narażony na przeziębienie, katar i kaszel. Jeśli zauważymy tego typu objawy, powinniśmy wybrać się z nim do lekarza. Jeśli ich nie ma, warto mimo to zainwestować w suplementy diety, które wzmocnią jego odporność przed nadchodzącą zimą.