20 zaskakujących ciekawostek o wiewiórkach

wiewiórka

Mają doskonały wzrok i uczą się, szybko kopiując inne zwierzęta. Wiewiórkom nie przeszkadza wychodzenie za dnia, co czyni je jednymi z rzadkich dzikich ssaków, które wielu z nas faktycznie widzi. Zapoznaj się z ciekawostkami o wiewiórkach.

1. Istnieje około 280 różnych gatunków wiewiórek.

2. Wiewiórki komunikują się za pomocą skomplikowanych systemów wysokoczęstotliwościowych i ruchów ogona. Badania wykazały również, że są one w stanie obserwować i uczyć się od siebie nawzajem – zwłaszcza jeśli dotyczy to kradzieży żywności.

3. Zęby wiewiórki nigdy nie przestają rosnąć, więc wiewiórki muszą bez przerwy żuć i gryźć, aby zachować zęby.

4. Wiewiórki są akrobatyczne, inteligentne i zdolne do adaptacji.

5. Istnieje bogata historia jedzenia wiewiórek również w USA, gdzie od dawna były one używane w takich daniach jak burgery czy gulasz. W ostatnich dekadach mięso wiewiórek straciło na popularności.

6. Wiewiórki mogą stracić 25 procent swojego zakopanego jedzenia na rzecz złodziei. I to tylko od członków ich własnego gatunku.

7. Dorosłe wiewiórki zazwyczaj żyją samotnie, ale czasami gnieżdżą się w grupach podczas silnych okresów zimna.

8. Wiewiórki żywią się głównie orzechami, owocami i nasionami.

9. Najbardziej charakterystycznym zachowaniem wiewiórek jest przechowywanie orzechów i żołędzi na zimę. Co jest niezbędne dla gatunków wiewiórek, które nie hibernują.

10. Na całym świecie istnieje kilka bardzo unikalnych gatunków wiewiórek. Wiewiórka Kaibab ma czysto biały ogon i mieszka tylko w regionie Wielkiego Kanionu w Arizonie. Indyjska wiewiórka palmowa ma uderzające brązowo-białe paski, które zainspirowały nawet hinduską legendę.

11. Wiewiórki mogą spaść z wysokości 30 metrów, nie robiąc sobie krzywdy.

12. Jak wskazuje ich nazwa, wiewiórki drzewne są nadrzewne i często przebywają w gniazdach liściowych lub w zagłębieniach drzew. Wszystkie wiewiórki drzewne są w dużym stopniu uzależnione od dostępności suchego owocu z roślin drzewiastych i drzew – zwłaszcza żołędzi i innych orzechów.

13. W 2007 roku Iran twierdził, że 14 wiewiórek znalezionych w pobliżu granic kraju było w rzeczywistości szpiegami.

14. Wiewiórki rodzą się ślepe.

15. Linie elektryczne nie pasują do zębów wiewiórek, które w ciągu ostatnich 30 lat były obwiniane za setki przerw w dostawie prądu.

16. Wiewiórka jest rdzennym amerykańskim symbolem przygotowania, zaufania i gospodarności.

17. Olbrzymia wiewiórka indyjska jest jednym z kilku gatunków wiewiórek olbrzymich rodzimych w Azji Południowej.

18. Badanie z 2017 r. wykazało, że wiewiórki w kampusie UC Berkeley’s skrywają swoje orzechy w zależności od typu. Gdy podano mieszankę orzechów włoskich, migdałów i orzechów laskowych, wiewiórki potrzebowały czasu, aby ukryć każdy rodzaj orzecha w konkretnym miejscu. Ta metoda może pomóc im w zapamiętaniu, gdzie znajdują się orzechy.

19. Wiewiórki są ważnym źródłem pożywienia dla wielu drapieżników, w tym węży, kojotów, jastrzębi i sów.

20. Chociaż niektóre państwa obecnie zakazują trzymanie wiewiórek jako zwierząt domowych, kiedyś było to powszechne. Warren G. Harding trzymał wiewiórkę o imieniu Pete, która czasami pokazywała się na spotkaniach i odprawach w Białym Domu.