21 niezwykłych informacji o owadach dla dzieci

owad

Sprawdź nasze zabawne fakty dotyczące owadów dla dzieci. Dowiedz się o różnych aspektach owadów. Które owady mogą chodzić po wodzie? Jak mrówki komunikują się i wiele więcej.

Choć bycie maleńkim robakiem w dużym świecie jest z pewnością wyzwaniem, to istnieją pewne pożyteczne zalety bycia małym. Owad nie ma zbyt dużej masy ciała, ale powierzchnia jego ciała jest duża w stosunku do tej masy. A to oznacza, że siły fizyczne nie oddziałują na owady tak, jak odziałują na większe zwierzęta.

Przeczytaj i ciesz się wieloma ciekawymi informacjami na temat owadów:

1. Ponieważ stosunek ich masy ciała do powierzchni ciała jest tak duży, mogą one dokonać nieosiągalnych dla człowieka fizycznych wyczynów, a nawet małych zwierząt.

2. Owad wytrzymuje upadek, ponieważ jego minimalna waga oznacza, że ląduje z dużo mniejszą siłą. Powierzchnia owadów tworzy dużo oporu podczas poruszania się w powietrzu.

3. Badania pokazują, że komary są bardziej aktywne podczas pełni księżyca. W rzeczywistości mogą one kąsać nawet o 5 razy więcej.

4. My smakujemy naszymi językami, ale owady nie mają języka. Zamiast tego smakują swoimi antenkami lub ustnikami. Przynajmniej większość z nich to robi. Motyle smakują swoje jedzenie w wyjątkowy sposób. One smakują swoimi stopami. Lądują na jedzeniu, używając specjalnych receptorów chemicznych w nogach, aby poznać smak jedzenia przed spożyciem.

5. Czy wiesz, że ćmy nie mogą latać, gdy nadejdzie trzęsienie ziemi? ćmy używają żyroskopowego systemu do latania – ich skrzydła i anteny działają jak żyroskop, który jest jak jakieś wirujące koło zawieszone na trzech pierścieniach. Nie jest to bardzo stabilny system, dlatego też ćmy nie są najlepszymi lotkami.

6. Dzięki zmodyfikowanym nogom i lekkim ciałom muchy mogą chodzić do góry nogami po suficie.

7. Jeśli bowiem policzy się każdy rodzaj znanego nam do tej pory zwierzęcia lądowego, od gryzoni do ludzi i wszystkiego pomiędzy nimi, to suma ta ciągle wynosi tylko około jednej trzeciej znanych gatunków owadów.

8. Niektórzy naukowcy szacują, że faktyczna liczba różnych gatunków owadów może sięgać nawet 30 milionów. Niestety, wiele z nich najprawdopodobniej zniknie, zanim jeszcze je znajdziemy.

9. Podczas gdy największe bogactwo i różnorodność owadów występuje w tropiku, w Polsce można znaleźć niezwykłą liczbę gatunków owadów.

10. Na podwórku może pojawić się ponad tysiąc rodzajów owadów, a ich liczba mieszkańców wynosi często wiele milionów na akr. Kilku entuzjastów owadów przeprowadziło badania i udokumentowało setki, czasem tysiące unikalnych gatunków na własnych podwórkach.

11. Liczbę gatunków owadów szacuje się na od sześciu do dziesięciu milionów.

12. Niektóre owady, takie jak np. woad nartnikowate, są w stanie poruszać się po powierzchni wody.  Rozkładają ich niską masę ciała w sposób maksymalizujący napięcie powierzchniowe wody.

13. Pszczoły, termity i mrówki żyją w dobrze zorganizowanych koloniach społecznych.

14. Owady są zimno krwiste.

15. Większość owadów wykluwa się z jaj.

16. Niektóre cykady mogą sprawić, że dźwięki osiągają 120 decybeli głośności.

17. Cykl życiowy komara składa się z czterech etapów: jajo, larwa, poczwarka i dorosły. Samice komarów piją krew w celu uzyskania składników odżywczych potrzebnych do produkcji jaj.

18. Pająki nie są owadami.

19. Owady mają dwie antenki i trzy pary nóg.

20. Pszczoły występują na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy.

21. Mrówki opuszczają szlaki i komunikują się między sobą używając feromonów jako sygnałów chemicznych.