7 Ciekawostek o Afrykańskim Psie na Lwy – Rasie Rhodesian Ridgeback

Rhodesian Ridgeback

Często pojawia się problem z prawidłowym zapamiętaniem pełnej nazwy rasy Rhodesian Ridgeback, ale każdemu zapada w pamięć „Afrykański pies na lwy”.

Niegdyś Rhodesiany były używane do polowań na lwy właśnie, jednakże wbrew mylnemu przekonaniu, nie miał upolować swojego przeciwnika a jedynie pracując grupowo wytropić, osaczyć i cierpliwie poczekać na swojego przewodnika (myśliwego). Ich zwinność, szybkość i niezwykła inteligencja w połaczeniu z czułym nosem była niezawodna dlatego też należa one do VI grupy FCI – psów gończych.

Rhodesian Ridgeback

1. Pręga na grzbiecie

Charakterystyczna cecha rasy jest pas na grzbiecie, biegnący w przeciwnym kierunku, tworzy on pręgę, na której szczycie znajduje się tzw. „korona”. To pręga odróżnia go od większości ras. Oprócz opisywanego Rhodesian Ridgebacka jeszcze tylko trzy rasy na świecie posiadaja ten charakterystyczny znak : Thai Ridgeback, Phu Quoc Dog oraz Cambodian Razorback.

Ciekawostką jest, że niejednokrotnie u lwów również spotykana jest pręga biegnaca wzdłuż grzbietu, symbol ten stał się początkiem powstania wielu legend. Nie wszystkie Rhodesiany posiadaja jednak ten znak. Pręga determinowana jest genetycznie i choć jest to cecha dominujaca rasy – w miotach zdarzają się szczenięta bez pasma sierści biegnącego w przeciwna stronę od pozostałej szaty.

2. Wzorzec rasy

Rhodesian Ridgeback to pies harmonijnie zbudowany, muskularny, zręczny, szybki i bardzo wytrzymały. Oprócz pręgi cecha jaka je wyróżnia jest ich umaszczenie, które może mieć barwę od pszenicznej do czerwono – pszenicznej.

Wysokość w kłębie wynosi od 61-66 cm w przypadku suk, 63-69 w przypadku samców.

Dokładny wzorzec został opisany w 1997 r i zatwierdzony przez FCI pod numerem 146.

3. Temperament

Rhodesian Ridgeback to psy idealne do „aktywnego domu”. Zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu w ich przypadku (w szczególności swobodnego biegu) pozwoli nam ustrzec się przed zniszczeniami w domu, jakie potrafi zrobić szczenię tej rasy w wyniku nagromadzenia energii. Wybiegany Rhodesian to szczęśliwy Rhodesian, który pozostała część dnia potrafi grzecznie przespać na swoim legowisku. Sa to psy szczekajace tylko w sytuacji, która wymaga wokalizacji. Ułożony i dobrze socjalilizowany Rhodesian nie szczeka bez potrzeby. Psy tej rasy są dość nieufne w stosunku do obcych, jednak nigdy nie powinny przejawiać agresji bądź lękliwości, muszą pewne siebie.

4. Praca z Rhodesianem

Naukę podstawowych komend oraz zachowań powinniśmy zaczać już od pierwszych dni pobytu w naszym domu. Większość psów tej rasy to typowi indywidualiści, jednak przy odpowiednim prowadzeniu psa i stosowaniu systemu nagród można sprawić, że pies „zrobi dla nas wszystko”. Rhodesiany z powodzeniem sprawdzają się w wielu sportach kynologicznych oraz niejednokrotnie przedstawiciele tej rasy pomagają ludziom w pracy. Polskie lasy dalekie sa od afrykańskiej sawanny, dlatego też nie sprawdzają się one podczas polowań. W naszym kraju dość niewielka grupa pasjonatów tej rasy trenuje z psami m.in. agillity, pasienie owiec, obedience, coursing czy też inne pokrewne sporty. Kilkoro przedstawicieli rasy posiada nawet sportowe tytuły Championa. U naszych czeskich sąsiadów Rhodesiany pomagają m. in. w poszukiwaniu zaginionych osób oraz w ratownictwie.

5. Wybór hodowli

Wybierajac hodowlę psów tej rasy należy stawiać ogromny nacisk na socjalizację prowadzona przez hodowcę. Czas spędzony w hodowli bardzo mocno odbija się na dalszym życiu naszej pociechy. Idelnie byłoby odwiedzić hodowlę jeszcze przed zabraniem naszego maleństwa do siebie i zapytaniu o socjalizację, karmę oraz miejsce pobytu maluszków do czasu wyjścia z hodowli. Dobry hodowca nie będzie miał problemów z odpowiedziami na nasze pytania, a maluchy będą miały wydzielone dla siebie miejsce w domu. Nigdy nie decydujmy się na zabranie szczenięcia z pomieszczeń gospodarskich czy zwykłej stodoły oraz gdy pochodzenie hodowli jest niepewne. W Polsce jedynie ZKwP zapewnia czystość pochodzenia szczeniąt z danej hodowli, jeżeli zaś decydujemy się na szczenię z zagranicy sprawdźmy czy hodowla jest prowadzona pod patronatem FCI.

6. Dla kogo?

Rhodesian świetnie sprawdza się jako pies rodzinny oraz dla osób aktywnych. Dobrze prowadzony jest niezwykle delikatny dla dzieci, nie maja także problemu, aby mieszkać pod jednym dachem z kotem, królikiem czy kanarkiem. Odpowiednia dawka ruchu i pewna ręka właściciela w połczeniu z socjalizacja sprawia, że Rhodesian Ridgeback będzie dla nas najlepszym przyjacielem na długie lata.

Sirius – Canis Maior (FCI)