Ile kosztuje utrzymanie psa?

terier

Utrzymanie psa należy do obowiązku jego opiekuna. Koszty, jakie z tego tytułu ponosi, zależą od zamożności jego portfela, chęci, pomysłowości, planów życiowych. Często przyszli właściciele nie zdają sobie sprawy – Ile kosztuje pies? Czy stać mnie będzie na jego utrzymanie? Zanim podejmie się decyzję o tym, by w domu pojawił się nowy członek rodziny warto dowiedzieć się, ile on będzie nas kosztował, by zapobiec tragedii, jaką jest oddanie psa do schroniska.

Pies rasowy

Koszt zakupu psa zależny jest od tego, na jaką rasę zdecydujemy się oraz czy będziemy planować udział w wystawach organizowanych przez ZkwP (jedyną organizację zrzeszoną w FCI), czy planujemy założenie lub poszerzenie hodowli, czy udział w zawodach agility, psich zaprzęgach itp. Jeśli już zdecydujemy się na konkretne szczenię z legalnej hodowli w Polsce powinniśmy przeznaczyć na jego zakup od 1500zł do 6000zł.

Wysokość podanych kwot uzależniona jest od bardzo wysokich kosztów ponoszonych przez hodowców psów rasowych, jak niezbędne badania, testy, wysokogatunkową karmę, bieżącą opiekę weterynaryjną, udział w wystawach krajowych i zagranicznych, wyjazdów, hoteli, opłat członkowskich oraz pozostałych jak np. rejestracja psa, przydomka, miotu, rodowodu, wydania metryk.

Dodatkowo dochodzą koszty krycia, utrzymania ciąży i wychowania szczeniąt najczęściej w warunkach domowych, chipowania, usług groomera, handlera, trenera. Pozostałe koszty jak nakład energii hodowcy, praca przy utrzymaniu dobrych warunków życia psów, zakup zabawek, smaczków, posłań, suplementów są trudniejsze do wyliczenia.

Pies ze schroniska

Biorąc psa ze schroniska czy fundacji zapłacimy symboliczną kwotę ok.100-200zł. Bardzo niewielki procent psów jest rasowych, często w typie rasy lub mieszańce ras.

Pies w prezencie

Oczywiście pies otrzymany w prezencie nic nas nie kosztuje, jeśli chodzi o zakup. Tylko przed podjęciem decyzji o tym, by komuś zafundować taki prezent, warto zadać sobie dziesięć razy (albo i więcej) pytanie, czy ta decyzja jest w pełni przemyślana? Czy obdarowana osoba będzie psem opiekować się przez całe jego życie? Czy przepiękny, miły szczeniaczek, który zacznie dorastać i podgryzać nogi fotelom nie trafi jako niechciane zwierzę do schroniska?

Okres szczenięcy

Największe wydatki są związane bezpośrednio z przybyciem szczeniaka do nowego domu. Konieczny jest zakup wyprawki oraz pokrycie kosztów niezbędnych szczepień profilaktycznych. O ile koszty wyprawki zależą od zamożności portfela opiekuna i pomysłowości, o tyle koszty weterynarza zwykle są wyrównane. Pamiętać należy również o tym, że z wielkością psa rosną jego koszty utrzymania.

Również rasy niespotykane często, o kłopotliwej sierści przysparzają wydatków. W okresie szczenięcym należy też liczyć się ze zniszczeniami różnych wartościowych rzeczy, mebli, udziałem w tresurze, kursach, specjalnym wyżywieniem dla szczeniąt, zakupem zabawek. Tutaj rozpiętość wydatków jest dość duża i może wahać się między 300zł a 600zł miesięcznie.

Dorosłość

Gdy pies jest już dojrzały – wydatki ulegają zmniejszeniu, zakładając, że pies cieszy się doskonałym zdrowiem i nie ulegnie wypadkowi. Zakup karmy i konieczne szczepienie przeciwko wściekliźnie to niezbędne minimum, by pies mógł należycie funkcjonować w naszej rodzinie – min. 200zł miesięcznie. Jeśli pragniemy odrobaczanie, które jest wręcz konieczne, szczepienia dodatkowe, ochronę przeciw kleszczową to musimy przygotować się na dodatkowe kwoty – ok 50-100zł mies.

Zakładając, że nie będziemy kupować kolejnych zabawek, kojca, smaczków, artykułów higienicznych, szczotek, nie będziemy korzystać z groomera, uczestniczyć w treningu, nie wyjeżdżać z psem – unikniemy wydatków. Jest to bardzo trudne, zwłaszcza dla osób, które pragną swojemu pupilowi dać to, na co zasługuje.

Starość

Psi staruszek wymaga wzmożonej pielęgnacji, częstych wizyt u weterynarza, niekiedy zakupu pieluch czy specjalnych mat, dlatego warto wiedzieć, że ten okres w życiu wcale nie powoduje, że wydatki zmniejszą się. Są porównywalne do tych w wieku szczenięcym.

Pies w domu, czy to w małym mieszkaniu, czy w wielkiej posiadłości z ogrodem wymaga opieki przez całe życie. Jest istotą, która czuje i zżywa się z przewodnikiem, miejscem, uczy się rytmu dnia domowników.

Podjęcie decyzji o posiadaniu psa jest decyzją, która wiąże nas z psem na kilkanaście lat, która wymaga od nas właśnie ponoszenia kosztów, ale i poświęcenia, czasu, empatii. Jeśli nie jesteśmy w stanie zagwarantować psu godziwych warunków życia zakup, czy wycieczkę do schroniska powinniśmy odłożyć na później lub w ogóle tego zaniechać.

Eskarabahos

4/5 - (ilość ocen: 5)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.