Staffordshire bull terrier – opis rasy psa, pielęgnacja

Psy należą do najpopularniejszych, jeżeli chodzi o zwierzęta domowe. Wierni kompani, którzy są w stanie sprawić, że człowiek więcej się rusza, chodząc na długie spacery. Obecnie można stać się posiadaczem psa wywodzącego się z różnych odmian. Jednym z nich jest Staffordshire Bull Terrier. Popularnie nazywany Staffikiem, może budzić pewne obawy. Oto kilka ciekawostek dla osób, które przymierzają się do jego zakupu.

Opis i charakterystyka rasy

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że oto pies bardzo energiczny. Może jego muskularna sylwetka budzi pewne obawy. Jednak tak naprawdę ma się do czynienia z niezwykle towarzyskim psem, który kocha ludzi. W szczególności, jeżeli chodzi o właścicieli. Należy jednak zadbać o jego prawidłową socjalizację, aby mieć pewność, że zyskuje się przyjaciela na całe życie. Pies tej rasy będzie idealnym towarzyszem dla osób, które kochają ruch.

Tryb życia

Staffordshire Bull Terrier to wulkan energii. Nie na darmo mówi się, że psy tej rasy odpoczywają tylko wtedy, kiedy śpią. Potrzebują one dużo ruchu i od początku trzeba zdawać sobie z tego sprawę. To nie są psy, które można zaliczyć do typowych kanapowców-leniuchów. W tym przypadku jest odwrotnie.

Sierść i umaszczenie

Staffordshire Bull Terrier to psy, których sierść jest krótka, a do tego błyszcząca. Mowa tu o „czystych” przedstawicielach tego gatunku. Jeżeli chodzi o umaszczenie, to najczęściej ma się do czynienia z kolorem czarnym, białym, płowym oraz rudym. Istnieje możliwość wymieszania dwóch kolorów w obrębie jednego psa. Wszystko uzależnione jest od tego, jakiej maści był ojciec i matka.

Rozmiary i waga

Jeżeli chodzi o wysokość, to w przypadku suki i psa, wartości te utrzymują się na poziomie od 35 do 41 cm. Waga tych zwierząt na ogół oscyluje w granicach:

  • suka – od 11 do 15 kg,
  • pies – od 12 do 17 kg.

No cóż, nie są to typowe pieski, które można bez trudu nosić na rękach.

Charakter i zachowanie

Staffordshire Bull Terrier to niezwykle pewne siebie stworzenia, które wykazują dużą potrzebę ruchu. Są przyjacielskie. Mogą one zamieszkać w domu, gdzie są małe dzieci. Jeżeli jednak rodzic chce, aby dziecko pobawiło się z psem, całość należy kontrolować. Nie ma możliwości, aby pozostawiać ich samych. Staffiki mają to do siebie, że czasem mogą być przytłoczone obecnością krzykliwych maluchów. Dlatego należy zostawić mu bezpieczny azyl, gdzie w razie potrzeby pies będzie mógł się schronić na odpoczynek.

Usposobienie, a szkolenie

Szkolenie jest koniecznością. Jeżeli właściciel nie poświęci czasu na to, szybko przekona się, że ma do czynienia z nieujarzmionym stworzeniem, które na dodatek może stanowić zagrożenie dla otoczenia. Nie tylko dla samych dzieci, ale także dla osób dorosłych.

Trzeba jednak zadbać o to, aby pierwsze spotkania z innymi osobami, których nie można zaliczyć do grona domowników, odbywały się pod pełną kontrolą. Podobnie jest, jeżeli chodzi o inne czworonogi. Jeżeli coś wywoła u psa lęk, to w przyszłości może to tylko doprowadzić do pojawienia się agresji. Dlatego przy tych psach należy bardzo mocno uważać. W szczególności, jeżeli chodzi o początkowy okres życia, kiedy kształtuje się charakter zwierzęcia.

Ile żyje Staffordshire Bull Terrier?

Średnia długość życia wynosi od 10 do 14 lat.

Jak dbać o jego zdrowie?

Nie powinno sprawiać to żadnych problemów. Podstawą jest podawanie zwierzęciu odpowiednio zbilansowanej karmy mokrej i suchej. Takiej, która jest typowo dedykowana dla dużych psów. Nie można również zapomnieć o tym, aby każdego dnia zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. Staffordshire Bull Terrier to pies, który na ogół zaliczany jest do mocnych i niezbyt chorowitych psów.

Najczęstsze choroby

Muskulatura i zdrowa sylwetka nie oznacza jednak tego, że trzeba będzie zapomnieć o wizytach u weterynarza. Ze względu na swoją ruchliwość, Staffordshire Bull Terrier mają bardzo często problemy ze stawami. Wśród innych chorób, jeżeli chodzi o Staffiki, można wymienić:

  •  dwurzędowość rzęs,
  • nużyca młodzieńcza,
  • rak żołądka,
  • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych,
  •  zwichnięcie rzepki,
  • zaćma młodzieńcza,
  •  lipofuscynoza ceroidowa (NCL),
  • niedoczynność tarczycy,
  • kamica pęcherza moczowego.

Mimo że pies może wyglądać na zdrowego, warto wykonywać regularnie badania u weterynarza. Tym bardziej że wcześnie rozpoznane choroby, można bardzo szybko wyleczyć lub też zahamować ich rozwój.

Cechy szczególne

Ten energiczny i temperamentny pies, łączy w sobie cechy terriera i mollosa. To pies pobudliwy. Jeżeli ktoś chce być pewny tego, że nie będzie miał w domu nadpobudliwego psa, musi poddać go szkoleniu. Potrzebne jest to do tego, aby pies zachowywał się odpowiednio nie tylko w stosunku do ludzi, ale także innych czworonogów. To strasznie ciekawskie psy, które kochają nie tylko ruch, ale także zabawy, m.in. w szukanie.
Staffordshire Bull Terrier  to niezbyt szczekliwe psy. Mają to do siebie, że odzywają się tylko wtedy, kiedy potrzeba. Jeżeli jednak już to robią, to są w stanie dookoła narobić całkiem sporo zamieszania. Są to jednak rzadkie sytuacje, więc nie trzeba obawiać się tego, że są to głośne psy.

Pielęgnacja

Nie zajmuje dużo czasu. Na pewno trzeba psa regularnie kąpać. Potrzebny jest odpowiedni szampon, który m.in. będzie dedykowany dla psów krótkowłosych. Jeżeli właściciel nie jest pewny tego, czy potrzebne będą dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne, powinien zapytać o to weterynarza.

Jak szczotkować?

W przypadku tej rasy nie ma potrzeby częstego szczotkowania, ze względu na krótką sierść. Można to wykonywać raz na jakiś czas, kontrolując tym samym linienie, czyli proces zmiany sierści na nowy.

Wypadanie sierści

Intensywna utrata sierści następuje w okresie wiosennym i jesiennym. Jest to naturalne zjawisko, które związane jest z wymianą sierści na nową. Regularne szczotkowanie w tym okresie sprawi, że nie trzeba będzie obawiać się dużej ilości sierści w domu.

Jeżeli poza tymi okresami, właściciel widzi, że jego Staffik gubi sierść, powinien jak najszybciej udać się do lekarza. Może to być spowodowane chorobami, które na bieżąco trzeba będzie kontrolować. Gruntowne badania pomogą odpowiedzieć na pytanie o to, co tak naprawdę dzieje się z domowym ulubieńcem.

Alergicy

Niestety, są to psy, które mogą wywoływać alergię. Jeżeli ktoś jednak bardzo chciałby mieć psa, powinien zapoznać się z rasami hipoalergicznymi.

Hodowla i szczeniaki

Osoby, które chcą założyć hodowlę Staffików, powinny dokładnie poznać tę rasę. Tym bardziej że potrzebne jest ich odpowiednie wychowanie. Często można spotkać się z opiniami, że maluchy należy wysłać do psiego przedszkola, gdzie będą uczyły się odpowiedniego zachowania. Należy poświęcić na to odpowiednią ilość czasu, jeżeli komuś marzy się hodowla tej rasy i małe szczeniaki, które będzie można przeznaczyć na sprzedaż.

Historia rasy

Chyba można powiedzieć, że ma się do czynienia ze stosunkowo młodymi psami. Na przełomie XVIII i XIX wieku, w Anglii skrzyżowano buldogi oraz teriery. Celem było uzyskanie psów, które wyróżnia szybkość, zwinność, a także mocna szczęka. Na początku nowa rasa psów nie do końca wykorzystywana była w dobrym celu. Potem jednak walki Staffików zostały zakazane. Dopiero na XX wieku Kennel Club zaakceptował rasę. W latach 70. XX wieku ta rasa psów została wpisana także do American Kennel Club

Jak sobie radzi w upały i mrozy?

Staffordshire Bull Terrier dobrze radzą sobie ze zmianami klimatów. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby regularnie je nawadniać – w szczególności, jeżeli chodzi o letnie upały.

Dla kogo?

Dla osób, które kochają ruch. Jeżeli ktoś regularnie trenuje na świeżym powietrzu, np. biegając, jeżdżąc na rowerze, zyska wiernego towarzysza dla siebie. Staffordshire Bull Terrier to rasa, jaka dedykowana jest dla osób, które kochają ruch. Trzeba im poświęcić dużo uwagi i cierpliwości. Dlatego, jeżeli ktoś myśli o kompanie do wspólnego leniuchowania na kanapie, musi pomyśleć o zupełnie innej rasie. Staffiki dedykowane są dla osób, które  są w stanie poświęcić im dużo uwagi.

Jaką karmę wybrać?

Powinna ona zostać dopasowana do zwierzęcia. Chodzi tu m.in. o wagę psa, jak również jego kondycję. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy Staffordshire Bull Terrier posiada charakterystyczne wcięcie w talii. Jeżeli go nie ma, to może to być oznaką nadwagi u swojego ulubieńca. Psy te potrzebują dużo karmy. Jednak nie można doprowadzić do jego przekarmienia. Podstawą jest pełnoporcjowa karma, jaka w szczególności na początkowym etapie będzie zawierać duże ilości białka.

Minusy posiadania tego zwierzęcia w domu

Dla jednych to zaleta, dla innych minus – ruch i uwaga, konieczność szkolenia. Trzeba się dużo ruszać razem z psem, a nie każdy człowiek ma na to czas lub ochotę. Dlatego świadomie należy podejść do zakupu przedstawiciela tego gatunku.

Pochodzenie rasy

Anglia

Ciekawostki

Pierwsi przedstawiciele tego gatunku pojawiły się w Polsce dopiero w latach 90. XX wieku. Mit na temat tego, że ma się do czynienia z niebezpiecznymi psami pojawił się dlatego, że wykorzystywano je na początku w niebezpiecznych walkach, do szczucia niedźwiedzi i dzików. Te praktyki zostały zakazane, a Staffiki się mocno zmieniły. Wpływ na to miało oczywiście szkolenie i socjalizacja wśród ludzi.

Jednym z najpopularniejszych przedstawicieli tego gatunku była suka Sui. Należała ona to Steve’a Irwina – australijskiego przyrodnika, który zabierał ją nawet na wyprawę na krokodyle i węże. Można ją było nawet zobaczyć w kilku odcinkach Łowców Krokodyli.

W niektórych krajach posiadanie psa tej rasy wymaga wyrobienia specjalnego pozwolenia. Chodzi bowiem o to, że stanowią one potencjalne zagrożenie. Dlatego o pozwolenie mogą postarać się tylko niektóre osoby.

Cena w 2023 roku

Cena dla tej rasy waha się w granicach od 3000 do 4500 złotych. Nie cena jest jednak najważniejsza, a sprawdzenie, czy szczeniak będzie pochodził ze sprawdzonej hodowli, która posiada odpowiednie certyfikaty. Chodzi m.in. o to, aby nie stać się właścicielem zwierzęcia, które będzie obciążone chorobami genetycznymi. W przypadku rasowych psów, taki wymóg jest koniecznością, aby mieć pociechę ze swojego domowego ulubieńca. Jeśli szukasz szczeniaka Staffordshire bull terrier sprawdź ogłoszenia na https://petso.pl/zwierzeta-na-sprzedaz/psy/staffordshire-bull-terrier