Królik miniaturka – Wymagania Rasy, Pielęgnacja

królik na łóżku

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Niezależnie od tego czy ma się do czynienia z owczarkiem, terierem, pudlem czy też kundelkiem. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że psom trzeba poświęcić odpowiednią ilość uwagi. A już na pewno należy wychodzić z psem trzy razy dziennie na spacer. To naturalna kolej rzeczy – nawet jeżeli w domu ma się typowego kanapowca, czyli leniuszka. Wśród ras, które budzą duża zainteresowanie, można wymienić Blue Merle Border Collie. Co należy wiedzieć na temat tych pasterskich psów?

Psy z pięknym wnętrzem

Tak właśnie określa się Blue Merle Border Collie. To fakt, że takie są Blue Merle Border Collie, które przez wiele lat pracowały jako psy pasterskie. Do dnia dzisiejszego można spotkać je na wielu polach. Jednak zdecydowanie częściej zamieszkują one miasto, gdzie towarzyszą rodzinom w codziennym życiu. Dlaczego warto zdecydować się na tą rasę? Chociażby z tego względu, że jest to wybitnie inteligentny pies. Znaleźć go można w pierwszej dziesiątce najmądrzejszych psów. Do tego nie można zapomnieć o tym, że Blue Merle Border Collie to także bardzo zwinne i energetyczne psy.

Do tego należy wspomnieć również o tym, że ma się do czynienia z bardzo oddanymi zwierzętami. Kochają swoich właścicieli całym sercem. W stosunku do obcych osób zachowują się uprzejmie, ale zachowują pewną ostrożność. Nie zaatakują, ale można być pewnym tego, że są czujne. To na wypadek gdyby jemu lub jego właścicielom groziło jakieś niebezpieczeństwo. Jeżeli ktoś chciałby być pewnym tego, że znalazł psa, który jest na wszystkich gust, to ten owczarek szkocki (jak się potocznie nazywa) stanie się idealną propozycją. W szczególności, jeżeli spojrzy się na jego umaszczenie.

Klasa, wdzięk i siła

Te trzy słowa najlepiej opisują Blue Merle Border Collie. Idealnie piękna sylwetka i dumny chód.Trzeba przyznać, że jest to gatunek psa wyjątkowy. Szacuje się, że „ojciec” wszystkich Blue Merle Border Collie, które później przyszły na świat, urodził się ok. 1873 roku. Wtedy to po raz pierwszy powstał oficjalny zapis odnośnie psów tej rasy, które pochodzą z Wielkiej Brytanii. Są to psy, które stworzone są do ciężkiej pracy. W końcu upilnowanie stada owiec na polanie wcale nie należy do najłatwiejszych. Jeżeli ktoś obawia się tego, że ułożenie tego owczarka szkockiego zajmie mu dużo czasu, to może spać spokojnie. Blue Merle Border Collie chętnie współpracują z człowiekiem i uczą się wszystkich komend. Takie wspólne szkolenie może dać wszystkim ogromną radość. Aczkolwiek, należy wspomnieć także o tym, że za naukę należy zabrać się już od szczeniaka. Tym szybciej uda się psiaka ułożyć.

Psy o różnym umaszczeniu i kolorze włosia

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna podała oficjalny wzorzec dla Blue Merle Border Collie. To właśnie u nich można znaleźć następujące informacje:

 • „Sierść – występuje w dwóch odmianach: średnio długiej i krótkiej. W obu tych przypadkach:
  • włos okrywowy jest gęsty i średniej twardości,
  • podszerstek miękki i gęsty, dzięki czemu daje dobrą ochronę przed niepogodą…
 • Uda – długie i szerokie; ich mięśnie są ponadprzeciętnie rozwinięte.
 • Stawy kolanowe – mocno kątowane.
 • Stawy skokowe – nisko umiejscowione i równie mocno kątowane, co kolanowe”.

Jest to tylko kilka przykładowych informacji o tym, jak ten gatunek psa powinien prezentować się w całości. Nie można jednak zapomnieć o tym, że jest to tylko wzorzec rasy. Powstały różne krzyżówki, dzięki czemu można cieszyć się psami o różnym umaszczeniu i kolorze włosia.

Blue Merle Border Collie podzielić można ze względu na strukturę sierści. W ten sposób mamy psy:

 • jedwabista (odmiana długowłosa) lub szorstka (odmiana krótkowłosa);
 • średniej długości (owczarki w typie długowłosym) lub krótka (podtyp krótkowłosy);
 • zawsze z podszerstkiem.

W jakich kolorach występują Blue Merle Border Collie?

To chyba jedna z największych ciekawostek. Wszystko przez to, że psy te występują w różnych kolorach. Czasem są one tak zaskakujące, że doświadczeni hodowcy są zdumieni tym, jakie psy przychodzą na świat. Wśród najpopularniejszych umaszczeń w przypadku Blue Merle Border Collie wymienić można:

 • blue merle (niebieska marmurkowa),
 • blue merle tanned (niebieska marmurkowa podpalana).

Jeżeli ktoś jest ciekaw tego, jak dokładnie prezentują się te psy, powinien znaleźć zdjęcia online. Można być bowiem zaskoczonym ich pięknym i jedynym w swoim rodzaju wyglądem.

W przypadku samych Border Collie można natrafić na następujące umaszczenia:

 • niebiesko-biała;
 • niebiesko-biała podpalana;
 • czekoladowa (biało-brązowa);
 • czekoladowo-biała podpalana;
 • liliowo-biała;
 • liliowo-biała podpalana;
 • sobolowo-biała.

To tylko kilka przykładów, które dowodzą tego, że już same Border Collie są wyjątkowymi psami.

Sierść u Blue Merle Border Collie

Są to psy, które mają średnią i długą sierść. Wiele osób obawia się tego, że w związku z tym trzeba będzie wykonywać skomplikowane zabiegi pielęgnacyjne. Tak nie jest. Wystarczy psa czesać raz lub dwa razy w tygodniu, aby udało się utrzymać psa w należytym ładzie. Chyba że pies ma wyjątkowo długą sierść, należy czesać je częściej. Ta rasa ma wyjątkowo odporną sierść. W końcu zostały stworzone po to, aby pracować w ciężkich warunkach. W miejscach, gdzie nie każdy ma czas na to, aby poświęcać długie godziny na zabiegach pielęgnacyjnych. Częstotliwość czesania trzeba będzie zwiększyć w okresie linienia. W ten sposób będzie można na bieżąco pozbywać się martwego włosia. Dzięki temu uda się również utrzymać porządek w domu, ponieważ włosy nie będą pozostawać na melach i ubraniach domowników.

Już od małego warto przyzwyczajać Border Collie do takich zabiegów pielęgnacyjnych. To, co dla innych psów jest przymusem, dla nich stanie się wyjątkową przyjemnością. Od czasu do czasu należy je kąpać. Regularność kąpieli powinna wynosić raz w miesiącu. W razie potrzeby można ilość kąpieli zwiększyć. Do kąpieli można dodać płyn norkowy. Przed wysuszeniem psa można użyć płyn antystatyczny.

Uparciuchy skłonne do zabawy

Nad tą rasą należy pracować już od samego początku. Co to dokładnie oznacza? Im więcej będzie się mu odpuszczać, tym większa pewność, że pies zacznie ignorować swojego właściciela. Może się bowiem okazać, że jego właściciel będzie mu wydawać komendy, a pies jawnie okaże ignorancję wylegując się na kanapie. Trzeba temu przeciwdziałać, aby pies nie za mocno się rozpanoszył. Wystarczy leniucha ściągnąć z kanapy i będzie on wiedział, że człowiek nie żartuje.

Border Collie kocha zabawę. Jednak to on sam wybiera w co dokładnie chce się bawić. Niektóre jednostki pójdą w stronę agility, jawnie ignorując frisbee. Jednak zdecydowana większość będzie kochała rzucanie dysku. Tak więc tutaj należy pamiętać o tym, aby swojego ulubieńca do niczego nie zmuszać. Należy również zwrócić uwagę na to, aby w ciągu dnia bawić się z nim kilka razy po kilkanaście minut. Dłuższe zabawy mogą bowiem okazać się dla psa za nudne i jego chęć współpracy na pewno będzie bardzo niska.

Pies związany z człowiekiem

Blue Merle Border Collie to psy, które są związane z ludźmi. Jeżeli kochają, to całym sercem. Jest to ich zaleta, ale także i wada. Chodzi bowiem o to, że nie lubią być ignorowane. Nie można na długi czas zostawiać je samemu. Jeżeli ktoś tego nie dopilnuje, może być pewnym tego, że Border zacznie niszczyć wiele rzeczy. Jest to więc pies, który idealnie nadaje się dla osób pracujących w domach i mogących sobie zrobić przerwę chwilową od pracy.

Nawiązuje świetny kontakt z dziećmi, ponieważ jest bardzo wesołym i towarzyskim psem. Trzeba jednak uważać na to, aby pies nie chciał tych dzieci jak stad, które pilnowali jego przodkowie. W końcu jest to pies pasterski, dlatego przydarzyć mogą się mu takie zachowania. Może być wychowany wespół z innymi zwierzakami, więc nie trzeba go ograniczać. Nie może zostać jednak stróżem domu. Wszystko przez jego przyjacielski charakter. No cóż, jest on zbyt wesoły i dlatego entuzjastycznie może reagować na każdą osobę.

Ile kosztuje Blue Merle Border Collie?

Są to rasowe psy, więc każda osoba, która przygotowuje się do wejścia w jego posiadanie musi wiedzieć, że jego cena jest wysoka. Szacuje się, że za jeden egzemplarz można zapłacić od 4500 do nawet 6000 zł. Aczkolwiek, jeżeli ma się do czynienia z Blue Merle Border Collie z wyjątkowym eksterierem, cena może wzrosnąć. Są jednak osoby, które chętnie interesują się takimi żywiołowymi psami, które są bardzo mądre. Warto jednak zwrócić uwagę na hodowlę. Tak, aby mieć pewność, że pieska bierze się ze sprawdzonego miejsca. W ten sposób będzie można upewnić się, że przez pierwszych osiem tygodni życia pies był nie tylko prawidłowo żywiony, ale zostały dopilnowane również inne formalności, w tym m.in. szczepienia.

Blue Merle Border Collie z pseudohodowli

Całkiem możliwe, że będzie można spotkać się z głosami osób, które przyznają, iż za swojego pupila dały mniejszą ilość pieniędzy, np. 500 zł. Fakt, nikt nie zaprzecza tej sytuacji. Można jednak być pewnym tego, że jest to pies, który nie pochodzi z porządnej hodowli. Co więcej, pomimo uroczego wyglądu i pociesznej mordki, z zakupu takiego psa należy zrezygnować. Chodzi bowiem o to, że psy te będą bardzo chorowite. Może uda się zaoszczędzić w trakcie jego zakupu. Można być jednak pewnym tego, że więcej trzeba będzie zapłacić za jego leczenie. Choroby mają różne podłoże. Mowa tu m.in. o nieprawidłowym traktowaniu psa w hodowli, złej jakości jedzenia, niedopasowanych krzyżówkach psa, itd. Niska cena może i jest kusząca. Należy jednak zadać sobie pytanie odnośnie tego, czego oczekuje się od własnego Blue Merle Border Collie.

Szacuje się, że są to psy, które mają maksymalnie do 53 cm w kłębie. Zdarzyć się jednak może, że suczki są mniejsze. ich waga powinna utrzymywać się w granicach od 15 do 20 kg. Nie można dopuścić do nadwagi u psa. Może się bowiem okazać, że będzie to z niekorzyścią dla jego zdrowia. Jednak Blue Merle Border Collie są bardzo ruchliwe. Co zjedzą, to na pewno zdążą spalić. Jednak należy zwrócić uwagę na jakość podawanej karmy, aby mieć pewność, że każdego dnia podawane będą odpowiednie witaminy i minerały.