Chow Chow Panda – Cena, Hodowla, Temperament, Profil Rasy

chow chow panda
Źródło: KHON2 News / YouTube

Psy w typie chow chow panda od wielu lat cieszą się ogromną popularnością, czego niewątpliwą przyczyną jest pełen uroku i wdzięku wygląd tych pupili. Okazuje się jednak, że charakterystyczne monochromatyczne umaszczenie zwierząt nie jest wynikiem genetycznych krzyżówek, lecz efektem wielu godzin pracy groomerów. Pozwala to w ostatecznym rozrachunku uzyskać wygląd czworonoga, który będzie to złudzenia przypominał uwielbiane w Azji pandy. Co warto wiedzieć o psach typu chow chow panda? Jaki jest profil rasy? Oto podstawowe informacje o zwierzętach, które całkowicie zawładnęły sercami miłośników psów!

Profil rasy

Psy chow chow są klasyfikowane do grupy szpiców azjatyckich. Mają z reguły krępą budowę ciała, którą pokrywa sierść o różnej długości. W zależności od odmiany wyróżnia się psy długowłose oraz te z krótszymi grzywami, jednak to właśnie pierwszy wymieniony rodzaj psów chow chow jest najczęściej dostosowywany do wyglądu pandy. Warto o tym pamiętać, ponieważ zakup chow chowa z naturalną czarno-białą sierścią jest niemożliwy. Żadna odmiana tych zwierząt nie pozwala uzyskać umaszczenia zwierząt tego typu, dlatego chow chow pandy uznaje się za psy zaliczane do sztucznie stworzonej grupy systematycznej, którą literatura specjalistyczna nie uznaje za jedną z odmian tych zwierząt.

Temperament

Wszystkie psy należące do odmiany chow chow – a więc również i chow chow pandy – są uważane za zwierzęta wyjątkowo lojalne, a przy okazji zdystansowane. Pod względem charakteru i temperamentu chow chowy bardzo przypominają koty. Na zaufanie i miłość tych psów trzeba bowiem zasłużyć, a spoufalanie się z obcymi przedstawicielami gatunku ludzkiego nie jest charakterystyczne dla tych zwierząt. Ich zachowanie jest powściągliwe i dumne, przez co na posiadanie chow chowa pandy powinni decydować się wyłącznie doświadczeni hodowcy. W innym wypadku może bowiem okazać się, że wizyty u psiego behawiorysty będą nieodłączną częścią życia pupila oraz jego właściciela.

Historia i pochodzenie rasy chow chow

Psy rasy chow chow uważa się za jedną z najstarszych ras na świecie. Miejscem ich pochodzenia mają być według badań stepy Mongolii, skąd zwierzęta te przybyły wraz z pasterzami bydła kilka tysięcy lat temu. Nieznacznie zmienił się natomiast wygląd tych zwierząt – charakterystyczna lwia grzywa wciąż jest obecna u przedstawicieli tego gatunku, chociaż po zabiegach groomerskich chow chow pandy przekształcają się z lwów w inny rodzaj ssaków. Największą popularność gatunek ten zdobył w Chinach i pozostałych krajach azjatyckich. Chow chowy były bowiem wykorzystywane jako psy stróżujące oraz zaprzęgowe, a wraz z upływem lat ich posiadanie stało się symbolem wysokiego statusu społecznego – najczęściej można było je spotkać u przedstawicieli arystokracji oraz możnych władców.

Rozmiary i waga

Chow chowy są zaliczane do psów o średniej wielkości. Ich standardowa wysokość oscyluje w granicach 50 centymetrów, przy czym z reguły mniejsze są suki. Osiągają one średnio od 46 do 51 centymetrów. Warto jednak pamiętać o tym, że na metamorfozę w pandę decydują się w większości posiadacze szczeniaków tej rasy. To właśnie ze znacznie mniejszymi rozmiarami chow chowów można spotkać się w zakładach fryzjerstwa dla zwierząt, natomiast pupile te wraz z upływem lat będą charakteryzować się coraz to większymi gabarytami. Również sama masa ciała tych zwierząt jest imponująca – wszystkie odmiany psów chow chow osiągają wagę od 20 do 35 kilogramów, chociaż tutaj ponownie obecny jest dymorfizm płciowy – mniejsze są suki.

Długość życia

Średnia długość życia psów chow chow panda wynosi od 9 do 15 lat i zależy w dużej mierze od właściwej opieki weterynaryjnej oraz zbilansowanej diety zwierzęcia.

Szata i umaszczenie

Naturalne umaszczenie psów rasy chow chow obejmuje barwę czarną, kremową, białą lub cynamonową. Kolor ma z reguły jednolity charakter, natomiast mogą występować cieniowania. Z kolei czarno-białe umaszczenie chow chowów typu pandy można uzyskać jedynie po przejściu przez szereg zabiegów, dzięki którym sierść psa uzyska spektakularny kolor. Warto jednak pamiętać o tym, że niektóre rodzaje naturalnego umaszczenia mogą być szczególnie oporne na farbowanie, dlatego planując działania tego typu warto wybrać psy o jaśniejszej szacie. Sierść wszystkich chow chowów jest natomiast bujna, gęsta i odstająca. W okolicy pyska zwierzęcia włosy są z reguły dłuższe, przez co rasa ta zyskała sobie swój lwi przydomek.

Żywienie

Psy rasy chow chow mają specyficzne wymagania żywieniowe, o czym warto pamiętać decydując się na zakup pupila. Specjaliści weterynarii z reguły odradzają żywienie psów domowym jedzeniem, ponieważ dieta tego typu rzadko spełnia naturalne zapotrzebowanie chow chowów na witaminy i minerały. Niezbędna jest wówczas suplementacja lub całkowite przejście na dedykowaną karmę suchą, która wzbogacona jest o prebiotyki. Psy tej rasy mają również tendencję do zaparć i otyłości, przez co niezwykle ważny jest lekkostrawny charakter całego pokarmu oraz odpowiednia ilość aktywności fizycznej zwierzęcia.

Szkolenie i wychowanie

Proces tresury szczeniaków chow chow panda jest niezwykle trudny. Psy tej rasy rzadko całkowicie poddają się woli właściciela, przez co wykazują podczas działań szkoleniowych niezwykłą upartość i silny charakter. Nie oznacza to jednak, że wychowanie takiego psa jest niemożliwe. Chow chowy to inteligentne zwierzęta, które w łatwy sposób przyswajają nowe informacje, jednak kluczowa jest odpowiednia dawka cierpliwości podczas szkolenia, jaką musi wykazać sam właściciel. W przypadku problemów i wątpliwości warto natomiast zdecydować się na konsultację behawiorystyczną, ponieważ chow chowy są sporym wyzwaniem pod tym względem – również dla osób, które są doskonale zaznajomione z tajnikami tresury psów.

Najczęstsze choroby

Do najczęściej występujących chorób u psów chow chow pand zalicza się zaburzenia skórne, stawowe oraz związane z narządem wzroku. Do pierwszej z wymienionych grup klasyfikuje się głównie alergię oraz choroby wynikające z reakcji na kontakt skóry zwierzęcia z preparatem do farbowania sierści. Choroby stawowe obejmują natomiast dysplazję stawów biodrowych i łokciowych, natomiast zaburzeniami ze strony układu wzrokowego jest najczęściej entropium, jaskra oraz zaćma. Chow chowy pandy prezentują się wspaniale ze swoją monochromatyczną sierścią, jednak kontakt z chemicznymi farbami jest dla tych zwierząt czynnikiem ryzyka rozwoju egzemy, do pojawienia się której rasa ta wykazuje znaczącą tendencję.

Pielęgnacja

Ogólne zasady pielęgnacji psów chow chow obejmują konieczność szczotkowania włosów z częstotliwością od jednego do dwóch razy w tygodniu. Gęstość sierści zwierzęcia stanowi podczas tego zabiegu spore utrudnienie, dlatego powinno stosować się preparaty zmniejszające elektryzowanie się włosia. Chow chowy należy także kąpać nie rzadziej niż trzy lub cztery razy do roku. W przypadku psów w typie pand niezbędne jest także regularne przycinanie sierści zwierzęcia, a także farbowanie jej na biały i czarny kolor. Barwnik pod wpływem czynników zewnętrznych wykazuje tendencję do blednięcia, dlatego konieczne może okazać się powtarzanie całego działania przynajmniej raz w roku.

Kontrowersje

Farbowanie i przycinanie sierści chow chowów zgodnie z idealistycznym wyglądem pand wzbudza w środowisku sporo kontrowersji. Z tego powodu warto rozważyć wszelkie zalety i wady takiego rozwiązania, aby móc samodzielnie podjąć ostateczną decyzję o sposobie pielęgnacji swojego pupila. Przeciwnicy tego pomysłu zwracają uwagę na szkodliwy wpływ chemii i barwników wykorzystywanych do farbowania – mogą one stanowić dla skóry psa główną przyczynę podrażnień, a dostawanie się cząsteczek chemikaliów do układu pokarmowego zwierzęcia może skutkować pojawieniem się zaburzeń ze strony żołądka i jelit. Samo przycinanie sierści na wzór kształtu pand nie stanowi dla chow chowów większego zagrożenia, jednak finalna decyzja powinna być podyktowana w głównej mierze troską o zdrowie i dobre samopoczucie pupila.

Hodowla

Zakup chow chowa powinien odbywać się wyłącznie na terenie sprawdzonych hodowli. Jedynie w takich miejscach związki kynologiczne określają w sposób dokładny rodowód każdego osobnika, co daje gwarancję zakupu psa o czystej rasie. Szczeniaki w typie chow chowów oferowane bez rodowodu stanowią ryzyko pojawienia się w późniejszym czasie wad genetycznych u psów, które będą wywodzić się z konkretnej linii.

Ciekawostki

Niezwykłą cechą, jaką mogą pochwalić się chow chow pandy jest ich niebieski język. Psy tej rasy są jednymi z nielicznych ssaków, u których występuje to specyficzne zabarwienie tej części ciała. Według doniesień pierwszy chow chow w Europie został sprowadzony specjalnie na zamówienie królowej brytyjskiej Wiktorii, której pupil był bezpośrednią przyczyną wzrostu popularności chow chowów w tej części świata. Lwi wygląd pyska tych zwierząt był także doceniony w dalekiej Azji – według legendy jeden z chińskich cesarzy miał posiadać na swoim dworze niewyobrażalną wręcz liczbę psów tej rasy. Ta specyficzna kolekcja miała liczyć aż 5 tysięcy osobników!

Dla kogo?

Chow chowy w typie pand są wspaniałym towarzyszem dla osób, które cenią swoją niezależność i odrębność charakteru. Ze względu na specyficzny typ usposobienia uznaje się, że rasa ta jest doskonała dla singli oraz indywidualistów, dlatego to właśnie tego typu osoby powinny rozważyć zakup uroczej szczenięcej pandy. Chow chowy dobrze również tolerują kontakt z dziećmi, jednak ze względu na silny charakter tych zwierząt proces tresury i szkolenia powinien odbywać się wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej.

Cena

Chow chow pandy to jedna z najbardziej kosztownych ras psów. Potencjalni nowi właściciele powinni liczyć się z koniecznością uiszczenia opłat na poziomie od 4 do 7 tysięcy za jednego szczeniaka. W przypadku zakupu psa poddanego już procesowi groomingu i przypominającego pandę należy do tej kwoty doliczyć dodatkowy koszt, z jakim wiąże się z reguły zabieg tego typu. Z tego powodu jeden chow chow może ostatecznie osiągnąć cenę, która będzie wahać się od 8 do 9 tysięcy złotych.