Kot – charakterystyka, opis, cena, żywienie

Koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych na świecie. Mają wiele zalet, które sprawiają, że są idealnymi towarzyszami dla ludzi. Są to nie tylko urocze stworzenia, ale także inteligentne i samodzielne, co czyni je idealnymi zwierzętami dla osób, które nie mają wiele czasu na zajmowanie się swoimi pupilami. W tym artykule przedstawimy charakterystykę kota, opiszemy jego wygląd, omówimy ceny i rodzaje karmy, a także przedstawimy kilka porad dotyczących żywienia kota. Jeśli jesteś miłośnikiem kotów, a może właśnie zastanawiasz się nad adoptowaniem jednego, to ten artykuł jest dla Ciebie!

Opis i charakterystyka kota

Koty już od tysięcy lat są nieodłącznymi towarzyszami ludzi. Ssaki te należą do rodziny kotowatych, do której wlicza się między innymi tygrysy, pumy, pantery i lwy. Koty, mimo że wraz z upływem lat zostały całkowicie udomowione, wciąż wykazują cechy charakterystyczne dla swojej drapieżnej gromady.

Tryb życia

Koty domowe są zwierzętami, których największa aktywność przypada na godziny wieczorne i nocne. Spowodowane jest to naturalnym instynktem łowieckim, który sprawia że za dnia odpoczywają i regenerują siły, natomiast po zmroku poszukują sposobów na zdobycie pożywienia. U kotów domowych tryb życia uległ częściowej modyfikacji, jednak w naturze tych zwierząt wciąż można zauważyć cechy charakterystyczne dla wszystkich ssaków kotowatych.

Sierść i umaszczenie

Różnorodność umaszczenia kotów sprawia, że obecnie można wyróżnić gatunki o sierści czarnej, białej, rudej, marmurkowej i szarej, a także kombinację każdej z nich. Poszczególne osobniki mogą różnić się również długością włosia lub jego całkowitym brakiem, jak na przykład w przypadku rasy sfinks. Obserwuje się również wiele kombinacji umaszczenia sierści kotów, co jest wynikiem krzyżowania się wybranych ras na przestrzeni wieków w wyniku naturalnego procesu ewolucji oraz poprzez działania hodowców tych zwierząt.

Rozmiary i waga

kot

Koty domowe to stosunkowo niewielkie ssaki, jednak rozmiary poszczególnych osobników są ściśle powiązane z rasą lub pochodzeniem. Największe koty, takie jak na przykład rasy Maine Coon lub Savannah mogą osiągać długość ciała do jednego metra oraz masę całkowitą od 5 do 15 kilogramów. Z kolei koty singapurskie lub munchkin rzadko przekraczają 50 centymetrów długości ciała i masę trzech kilogramów. Powyższe przykłady stanowią jednak skrajne przypadki – większość czworonogów tego gatunku waży około 5 kilogramów, a długość ich ciała to od 60 do 70 centymetrów.

Charakter i zachowanie

Koty domowe należą do zwierząt prowadzących samotny tryb życia. Właściciele kotów mogą zauważyć również ich silny i dominujący charakter, który jest całkowicie różny od usposobienia psów. Koty domowe znaczną ilość czasu poświęcają na higienę oraz wypoczynek, a w sytuacji zagrożenia wykazują się odwagą i niezwykłą determinacją. Poszczególne rasy wykazują pewne zróżnicowanie, jednak powyższe cechy są z reguły charakterystyczne dla wszystkich zwierząt z rodziny kotowatych.

Usposobienie, a szkolenie

Ze względu na silny charakter kotów, zwierzęta te są stosunkowo trudne w codziennej pracy nad ich szkoleniem. Właściciele tych zwierząt muszą posiadać duże pokłady cierpliwości i zaangażowania w proces adaptacji czworonoga to środowiska społeczno-behawioralnego, ponieważ posłuszeństwo kota względem człowieka można osiągnąć jedynie poprzez zdobycie pełnego zaufania i poczucia bezpieczeństwa u zwierzęcia. Do podstawowych czynności, do których koty są przyuczane, zalicza się korzystanie z kuwety, drapanie zabawek do tego przeznaczonych oraz reagowanie na określone komendy.

Ile żyje?

kot brytyjski

Długość życia kota jest uzależniona od jego rasy, jednakże przyjmuje się, że większość zwierząt tego gatunku dożywa od 10 do 20 lat. Aspekt ten jest zależny od odpowiedniej opieki medycznej, rasy oraz sposobu żywienia. Z reguły koty domowe niewychodzące dożywają starszego wieku, na co wpływ ma redukcja niebezpieczeństw, na które narażone są koty wolno żyjące.

Jak dbać o jego zdrowie?

Do podstawowych działań profilaktycznych zalicza się częste wizyty u weterynarza (przynajmniej raz do roku0, stosowanie pełnowartościowej i zbilansowanej karmy, odpowiedni poziom aktywności fizycznej czworonoga oraz zminimalizowanie poziomu stresu u zwierzęcia do minimum. Koty są z reguły przywiązane do miejsca swojego bytowania, dlatego częste przeprowadzki i zmiany mieszkania wpływają negatywnie na samopoczucie i zdrowie czworonoga. Istotne znaczenie mają również odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, szczotkowanie oraz regularne przycinanie pazurów kota.

Najczęstsze choroby

Do najczęstszych chorób u kotów zalicza się infekcje układu moczowego, choroby nerek, zakażenia dziąseł, choroby oczu, infekcje pokarmowe, wady kardiologiczne oraz zespoły metaboliczne. Koty, podobnie jak większość ssaków, są narażone na wystąpienie podobnych chorób, jakie są charakterystyczne dla populacji ludzi.

Cechy szczególne

odzież dla kota

Cechy szczególne kotów obejmują aspekt fizyczny i psychiczny tych zwierząt. W przypadku pierwszego z wymienionych wskazuje się na niezwykła zwinność i elastyczność tych zwierząt, doskonale rozwinięte zmysły oraz wydawanie charakterystycznego dźwięku miauczenia i mruczenia. Od względem psychospołecznym koty charakteryzuje chęć dominacji, niezależność i dążenie do pełnej samodzielności w zdobywaniu pożywienia oraz w utrzymywaniu higieny.

Pielęgnacja

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne u kotów obejmują czesanie, szczotkowanie, przycinanie pazurów oraz kontrolowanie sierści czworonoga. Ostatnie z wymienionych działań ma na celu zapobieganie rozwijaniu się chorób pasożytniczych przenoszonych przez pchły.

Jak szczotkować?

Przygotowanie do szczotkowania należy rozpocząć wyborem odpowiedniej szczotki. Jej rodzaj powinien być zależny od gęstości i długości sierści, dzięki czemu cały zabieg będzie bezbolesny, a przy okazji komfortowy dla czworonoga. W początkowym etapie należy przyzwyczaić kota do kontaktu ze szczotką, a następnie przejść do stopniowego rozczesywanie sierści rozpoczynając od grzbietu zwierzęcia. Kierunek szczotkowania powinien być wyznaczany przez włosie – należy wykonywać spokojne ruchy w tym kierunku, w którą stronę sierść kota układa się na ciele.

Wypadanie sierści

kot w kapciu

Wypadanie sierści u kota to naturalny proces, którego głównym celem jest zmiana futra. Najczęściej zachodzi w okresie wiosennym i jesiennym, kiedy to zmienia się również pogoda za oknem. W przypadku nadmiernej utraty włosów warto jednak zgłosić się z czworonogiem do weterynarza, ponieważ może to być objawem stosowania niewłaściwej diety lub toczącego się w organizmie procesu chorobowego. Do alarmujących sytuacji zalicza się również zaczerwienienie, swędzenie i łysienie – wówczas kot wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Alergicy

Sierść kota jest silnym alergenem, dlatego u części populacji ludzi obserwuje się reakcje alergiczne po kontakcie z włosiem tych zwierząt. Sposobem radzenia sobie z alergią na sierść kota jest regularne mycie zwierzęcia, używanie preparatów antyalergicznych oraz zminimalizowanie kontaktów czworonoga z alergikiem do całkowitego minimum. Skuteczne okazuje się również korzystanie z filtrów, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza z drażniących alergenów.

Hodowla i młode

Hodowla kotów wymaga nie tylko wiedzy o charakterystyce danej rasy, ale też odpowiedniego podejścia do zwierząt. W miocie z reguły rodzi się od jednego do dziewięciu kociąt, które przez pierwsze tygodnie życia pozostają pod opieką matki. Następnie młode stopniowo zostają wdrażane do życia społecznego, a w międzyczasie mleko matki zostaje zastąpione pokarmem stałym.

Historia gatunku

Kot rosyjski niebieski

Historia kotów sięga ponad dziewięciu tysięcy lat wstecz, skąd pochodzą pierwsze wizerunki tych zwierząt w kulturze egipskiej. Uznaje się, że początkowo koty były hodowane dla celów użytkowych i ozdobnych, natomiast później zyskały status boskich zwierząt. Burzliwa i trudna do odtworzenia historia gatunku sprawia, że obecnie losy wielu ras kotów pozostają zagadką. Niektóre z nich powstały na drodze selekcji naturalnej i krzyżowania się osobników, natomiast inne są efektem działań hodowców.

Jak koty radzą sobie w upały i mrozy?

Koty preferują środowiska z temperaturą powietrza od 18 do 26 stopni Celsjusza. Czworonogi te są stosunkowo odporne na wahania temperatur i skrajne warunki, jednakże nadmierny upał lub srogie zimy wpływają negatywnie na rozwój i zdrowie tych zwierząt domowych.

Dla kogo są koty?

Koty to najpopularniejsze zwierzęta domowe, jednak ze względu na swoje usposobienie ich właściciele muszą wykazywać odpowiednie cechy charakteru. Koty najlepiej czują się w towarzystwie osób serdecznych i godnych zaufania, które jednocześnie szanują przestrzeń osobistą i niezależność tych zwierząt.

Jaką karmę wybrać?

Szary kot brytyjski

Na rynku wyróżnia się dwa podstawowe typy karmy dla kota – suchą oraz mokrą. W praktyce każda nich może być odpowiednia dla czworonoga, ponieważ największe znaczenie ma zbilansowanie jej składników i odpowiednia podaż białka oraz witamin. Wybór konkretnej marki lub rodzaju karmy zależy wyłącznie od preferencji kota i jego przyzwyczajeń.

Minusy posiadania kota w domu

Koty są stosunkowo mało problematycznymi zwierzętami domowymi, a największe minusy posiadania ich w swoim mieszkaniu lub gospodarstwie obejmują działanie alergiczne sierści czworonogów oraz wchodzenie w interakcję z innymi zwierzętami, na przykład z psami, co w dłuższej perspektywie może być groźne dla życia i zdrowia kota domowego.

Pochodzenie kotów

Koty pochodzą od afrykańskiego kota płowego, który około 10 tysięcy lat temu został udomowiony, a następnie rozprzestrzenił się na pozostałe kontynenty. Rozwój poszczególnych ras w zależności od przypadku następował samoistnie lub był efektem ingerencji człowieka w hodowlę tych zwierząt.

Ciekawostki o kotach

Kot abisyński

Charakterystyczna szorstkość języka kotów służy nie tylko spożywaniu pokarmy, ale też stymulowaniu procesów gojenia. Znane z powiedzenia „wylizywanie ran” służy tym zwierzętom do miejscowej poprawy mikrokrążenia, a tym samym przyspieszeniu naprawy uszkodzonych tkanek. Inny interesujący fakt na temat kotów dotyczy ich zdolności zapamiętywania i reagowania na swoje imiona, dzięki czemu koty mają zdolność przystosowania się do komend i zwrotów wydawanych przez ich właścicieli.

Cena kota w 2023 roku

Zróżnicowanie cen kotów wynika przede wszystkim z rasy zwierzęcia. Niektóre z nich mają wysoką wartość hodowlaną, dlatego cena poszczególnych osobników może sięgać kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Przykładowo kot Sfinks czy Maine Coon kosztują 2000-6000 zł. Są również droższe rasy:

  • Kot Savannah: Ta rasa jest jedną z najdroższych, a jej cena może sięgać nawet 180 tysięcy złotych. Niektóre osobniki tej rasy dostępne są w cenie powyżej 6 tysięcy złotych.
  • Kot Munchkin: W USA cena tego kota wynosi między 1000 a 2000 dolarów, co przekłada się na około 4000-8000 zł.
  • Kot Lykoi (wilkołak): Cena tego kota to około 8000 zł.
  • Kot Bengalski: Cena tych kotów waha się od 2000 do 11000 zł.
  • Toyger: Cena toygerów do użytku domowego waha się od 4000 zł do 8000 zł, a toygera do hodowli można nabyć za ponad 16 tysięcy złotych.
  • Chausie: Cena kota chausie wynosi nawet do 20000 zł.
  • Khao Manee: Cena tego kota może wynosić nawet 6000 euro.
  • Ashera: Ashera jest jedną z droższych ras, ale dokładne ceny nie są dostępne.