Dobermany – opis, cena i charakterystyka

głowa psa

Dobermany to atletycznie wyglądające dosyć duże psy, które potrzebują opieki konsekwentnego i stanowczego właściciela. To typ sportowca, który kocha wszystkie zabawy, które dostarczą mu ruchu. Oddany swojej rodzinie i potrzebujący bliskiego kontaktu z człowiekiem, w przypadku zagrożenia może stać się również jej obrońcą.

To pies trudny do ułożenia, dlatego warto wysłać go na profesjonalne szkolenie już w szczenięctwie. Posiada naprawdę silny charakter, w przypadku, gdy nie zostanie poddany odpowiedniej socjalizacji i szkoleniu w codziennym zachowaniu może ujawnić się jego niezależność i nadpobudliwość. Choć wygląda groźnie, na co dzień nie jest agresywny, jednak z dużą dozą nieufności podchodzi do obcych.

Charakter i zachowanie dobrmana

patrzy w prawa stronę

Dobermany to psy o bardzo silnym charakterze, o nieprzeciętnej sprawności fizycznej, posiadające umiejętności obrończe. Mimo iż jest bardzo przyjacielski w stosunku do swojej rodziny, obcych traktuje na dystans a czasem może zareagować w agresywny sposób.

Choć dobermany wyglądają na groźne, agresywne psy bardzo przywiązują się do swojej ludzkiej rodziny i jeśli tylko zajdzie taka potrzeba stają w jej obronie nie wahając się użyć kłów i pazurów. Jeśli postanowi zaatakować – właściwie niemożliwe jest odwiedzenie go od tego zamiaru.  Jest bardzo zazdrosny o swojego właściciela. Nawet kilkudniowe, nagłe rozstanie z opiekunem może powodować u tych zwierząt traumę i diametralną zmianę zachowania. Słynie też z bardzo dobrej pamięci. Dobermany już od okresu szczenięcego powinny być poddane socjalizacji – dzięki temu przyzwyczają się do przebywania w towarzystwie innych psów i ludzi a w przyszłości łatwiej będzie je „ułożyć” uwydatniając ich pozytywne i pożądane cechy.

Dobermany – jak dbać o zdrowie psa?

dwa psy

Jak w przypadku każdej rasy psów, również w przypadku dobermanów pamiętać należy o systematycznych wizytach u weterynarza, który oceni ogólny stan zdrowia psa oraz zleci ewentualne badania. Bardzo ważne jest szczepienie zgodne z kalendarzem oraz systematyczne odrobaczanie. Nie mniej ważne są też czynności pielęgnacyjne wykonywane w zaciszu domowym, takie jak wyczesywanie lub obcinanie pazurów. Na dobrostan psa wpływa również odpowiednio dobrana karma oraz codzienna dawka ruchu.

Cena dobermana w 2023 roku

na polu

Bez wątpienia dobermany nie należą do najtańszych psów. Warto wiedzieć, że sprawdzone hodowle sprzedają tylko psy o umaszczeniu czarnym lub czekoladowym. Pojawiające się czasem w sprzedaży psy o umaszczeniu błękitnym przeczą wzorcowi i tak naprawdę nie powinny być dopuszczone do sprzedaży.

Na ostateczną cenę dobermana wpływa również to, z jakiej hodowli pochodzi. Psy pochodzące z mniej znanych hodowli zatwierdzonych przez Związek Kynologiczny w Polsce mogą kosztować 5000 złotych, natomiast chcąc kupić psa ze znanej hodowli, którego rodzice mogą pochwalić się znacznymi osiągnięciami na wystawach, trzeba liczyć się z kosztem nawet 9000-10000 złotych.

Sierść i umaszczenie

Sierść dobermana jest krótka, gęsta, gładka, połyskliwa, ściśle przylegająca. Przyjęty wzorzec rasy nie dopuszcza występowania podszerstka. Dopuszczalne umaszczenie to barwa czarna bądź czekoladowa z kasztanowym podpaleniem, które jest widocznie odgraniczone. Podpalenie szczególnie widoczne jest na spodzie ogona, na policzkach i pod oczami, na klatce piersiowej, na spodzie szyi, śródstopiach.

Cechy szczególne dobermana

doberman daje łapę

Cechą szczególną dobermana jest jego umaszczenie, a właściwie występowanie bardzo widocznych i odgraniczonych podpaleń, dzięki czemu niemożliwe jest pomylenie dobermana z przedstawicielami innej rasy. Oczy dobermana o czarnej maści są ciemne, jedynie u osobników o maści czekoladowej dopuszczalny jest nieco jaśniejszy kolor oczu.

Jak żyje ten pies?

Dobermany to psy, które większość czasu spędzają bardzo aktywnie. Skazane na nudę zmieniają się nie do poznania – mogą zdemolować całe mieszkanie lub…poszukać przygód na własną rękę notorycznie uciekając. Czym zając dobermana? Bardzo dobry pomysłem jest zapewnienie mu dużej dawki aktywności fizycznej np. grając we frisbee czy agility. Nie można zapominać o tym, że dobermany są bardzo wrażliwe na rozrywkę intelektualną i również ona powinna być im systematycznie proponowana. Jak to zrobić? Można w tym celu wykorzystać przeróżne akcesoria i zabawki dla psów, np. matę węchową, interaktywne gry czy specjalne zabawki/maty z miejscami przystosowanymi do ukrycia smaczków.

Usposobienie, a szkolenie dobermana

na łące

Psy powinny być socjalizowane już w okresie szczenięcym, można zapisać je do psiego przedszkola, w którym nauczą się obcowania z innymi psami. Istotne jest to, że do takiego przedszkola zapisywane są psy różnych ras, a więc psy o różnym temperamencie przejawiające różne zachowania. Podstawowe szkolenie dobermana obejmuje naukę komend: siad, zostań, waruj, noga, do mnie czy aport. Warto wiedzieć, że szkole wcale nie musi się kończyć na tym etapie. Dobermany to psy, które mogą być szkolone tak, by stały się psami obronnymi. Dlaczego szkolenie dobermana jest tak ważne? To silne i zwinne psy cechujące się dużym poczuciem niezależności, w momencie, gdy nie zostaną poddane szkoleniu, bardzo trudno będzie wyegzekwować od nich posłuszeństwo ( czasem nawet po szkoleniu nastręcza to właścicielom pewnych trudności).

Jak sobie radzą alergicy z tym psem

Mimo braku podszerstka dobermany nie są polecane osobom mającym skłonność do alergii.

Jak długo żyje doberman

Dobermany pochodzące ze sprawdzonych hodowli, posiadające zdrowych rodziców i mające zapewnioną należytą opiekę dożywają około 10-13 lat.

Pochodzenie rasy

trzy psy

Jest to stosunkowo młoda rasa powstała na przełomie XIX i XX wieku. Pochodzi z Niemiec a nazwę zawdzięcza twórcy, którym był Karl Friedrich Louis Doberman. Początkowo doberman miał być psem obronnym, podczas II wojny światowej towarzyszył żołnierzom na froncie. Na początku XX wieku zaczęto dokonywać kolejnych krzyżówek, by nieco uszlachetnić ówczesny wygląd rasy.

Rozmiary i waga dobermana

Dobermany to duże psy. Przyjęta w ramach wzorca wysokość w kłębie psa wynosi 68-72 cm a suki 63-68 cm. Samce ważą 40-45 kg, suki są zdecydowanie lżejsze, osiągają wagę 32-35 kg.

Hodowla i szczeniaki

pies nad jeziorem

Dobermany zyskują w Polsce na popularności więc znalezienie hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce. Zakup psa u sprawdzonego hodowcy jest bardzo ważny, ponieważ ta rasa psów obarczona jest możliwością wystąpienia wielu chorób i tylko krzyżowanie odpowiednio dobranych, zdrowych osobników daje gwarancję, że szczeniaki będą zdrowe. Co więcej, w sprawdzonej hodowli szczeniaki powinny mieć wykonane podstawowe badania oraz szczepienia.

Na co najczęściej choruje doberman?

Dobermany to rasa, która narażona jest na występowanie wielu schorzeń. Mowa tu o łojotoku, przewlekłym zapaleniu wątroby, bielactwie czy niewydolności zwieracza cewki moczowej. Tak jak w przypadku większości dużych psów, tak i ta rasa narażona jest na dysplazję stawów. Ponadto dobermany posiadają predyspozycje do występowania chorób skóry na tle alergicznym, niedoczynności tarczycy, choroby von Willebranda, zwyrodnień kręgów szyjnych kręgosłupa czy kardiomiopatii. Coraz częstszym schorzeniem dotykającym samców tej rasy są torbiele i przerost gruczołu krokowego. Do rzadszych chorób występujących u dobermanów można zaliczyć cukrzycę, eozynofilowe zapalenie jelit, kłębuszkowe zapalenie nerek, narkolepsję, zespół ostrego rozszerzenia i skrętu żołądka czy pierwotna dyskineza rzęsek.

Historia rasy

Karl Friedrich Louis Doberman trudnił się dwoma zajęciami: był poborcą podatkowym a zarazem hyclem – był więc wyjątkowo narażony na ataki zarówno ze strony ludzi, jak i zwierząt. W celu obrony stworzył nową rasę psa, właśnie dobermana tworząc krzyżówki ze złapanych bezpańskich psów. Nie do końca wiadomo jakie rasy krzyżował, podejrzewa się jednak, że były to pinczer krótkowłosy, owczarek niemiecki, rottwailer, owczarek francuski beauceron oraz wyżeł niemiecki krótkowłosy.

Pierwsza wystawa tych psów odbyła się w 1899 roku a dobermany stosunkowo szybko zdobyły popularność w Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i RPA. W Polsce pojawiły się w latach 50-tych XX wieku. W naszym kraju nadal są rasą rozpoznawalną, lecz największą popularność ma już za sobą.

Jak sobie radzi w upały i mrozy

Doberman jest psem, który najlepiej czuje się w temperaturach umiarkowanych, zarówno upały, jak i mrozy nie służą mu. Podczas upałów pies powinien mieć zapewniony ciągły dostęp do świeżej wody oraz możliwość przebywania w cieniu. Dobermany nie mają podszerstka, dlatego wyjątkowo szybko marzną, gdy na zewnątrz panuje ujemna temperatura. Nie oznacza to, że zimą nie powinien wychodzić, jednak dobrze by spacery były częstsze a krótsze. Innym rozwiązaniem jest ubranie dobermanowi zimowych ubranek. Warto pamiętać, że dobermany w żadnym wypadku nie powinny spędzać zimowych, mroźnych nocy na zewnątrz.

Szczotkować go?

Doberman posiad krótką, przylegającą sierść, której pielęgnacja nie przysparza praktycznie żadnych kłopotów. Nie jest też szczególnie wymagająca. Jak więc o nią dbać? Z uwagi na krótką sierść dobermana wystarczy wyczesywać raz-dwa razy w tygodniu. Najlepiej używać w tym celu specjalnych rękawic z wypustkami lub gumowych szczotek. Po każdym spacerze warto też wytrzeć psa ręcznikiem – dzięki temu z łatwością można usunąć kurz i piach z sierści. Przedstawiciele tej rasy nie przepadają za częstymi kąpielami, zdecydowanie wystarczy jedna w miesiącu ( lub nawet rzadziej). Do kąpieli należy używać szamponów przeznaczonych do pielęgnacji czworonogów.

Minusy posiadania tego zwierzęcia w domu

Doberman to duży pies, który cechuje się dużą potrzebą niezależności dlatego może zdarzyć się, że mieszkanie razem z nim może być uciążliwe. Mimo iż z reguły wykazuje się on dużą czułością w stosunku do dzieci będących członkami jego najbliższej rodziny nie powinny one zostawać z nim same, ponieważ przez swoje gabaryty może niechcący zrobić im krzywdę. Pies nie zawsze będzie w stanie zaakceptować kocich członków rodziny. Również zostawianie dobermana samego w mieszkaniu przez dłuższy okres czasu nie jest dobrym pomysłem – w takiej sytuacji zdecydowanie należy liczyć się z tym, że właściciele zastaną po swoim powrocie zniszczony mebel lub rzeczy postrącane z półek. Jak więc powstrzymać niszczycielskie zapędy pupila? Jeśli już musi zostać sam w mieszkaniu warto zapewnić mu atrakcje w postaci ukrytych smakołyków lub pozostawieniu nowych zabawek.

Pielęgnacja psa

Podstawą pielęgnacji w przypadku dobermanów jest systematyczne wyczesywanie sierści. Z uwagi na to, że sierść jest krótka, wyczesywanie nie zabiera dużo czasu a zabieg ten wystarczy przeprowadzać 1-2 razy w tygodniu. Bardzo ważne jest to, by czyścić uszy dobermana z zabrudzeń. W tym celu warto wykorzystywać jałowe gaziki nasączone wodą. Regularnie czyszcząc uszy psa z pewnością nie przegapimy żadnych oznak rozpoczynających się chorób uszu (których pojawienie się koniecznie należy skonsultować z weterynarzem). Nie można zapominać o regularnym kontrolowaniu długości pazurów – w przypadku, gdy pies nie ma możliwości zetrzeć ich samodzielnie należy je systematycznie podcinać. Mimo iż powyższe zabiegi pielęgnacyjne są ważne, nie można zapomnieć o tym, że na dobrobyt i dobrą kondycję psa mają wpływ również inne czynniki takie jak odpowiednio zbilansowana dieta oraz codzienna dawka ruchu, w takiej ilości, by przynajmniej podstawowe potrzeby pupila w tym zakresie były zaspokojone. Równie ważne są wizyty kontrolne u weterynarza oraz przyjmowanie szczepień zgodnie z kalendarzem.

Wypadanie sierści

Yorkshire Terier i Doberman

Dobermany są psami, które gubią sierść przez cały rok i jest to zjawisko zupełnie naturalne. Należy jednak zwracać uwagę na to, czy ilość wypadającej sierści nie jest nienaturalnie duża, warto skonsultować się z weterynarzem, by zdiagnozować przyczynę takiego stanu rzeczy.

Dla kogo?

Mimo tego, że dobermany to przyjacielskie psy, nie nadają się dla każdego. Ze względu na to, że psy potrzebują dużej ilości ruchu nie są polecane jako psy dla osób starszych lub mało aktywnych. Przez wzgląd na dużą siłę oraz posturę z pewnością nie będą nadawały się dla osób starszych. To psy, które potrzebują konsekwentnego opiekuna, najlepiej takiego, który zaangażuje się w szkolenie i „ułożenie” psa. Warto, żeby właściciel był osobą silną, tak, by zdołać ujarzmić zapędy pupila, który niespodziewanie podczas spaceru będzie chciał puścić się w pogoń za uciekającym kotem. Zdecydowanie nie jest to rasa, którą można polecić w przypadku wyboru pierwszego psa. Warto zdać sonie sprawę z tego, że utrzymanie dobermana jest dosyć kosztowne, a koszty mogą dodatkowo spotęgować się w momencie wystąpienia u czworonoga schorzenia.

Jaką karmę wybrać?

pies i łańcuch na szyi

Nie ma żadnej przesady w stwierdzeniu, że karmienie dobermana jest kluczowym czynnikiem wpływającym na jego zdrowie. Jaką karmę wybrać dla dobermana? Taką, która nie posiada w swoim składzie zbóż i mączki kostnej, za to wysokokaloryczną i z dodatkami wspierającymi stawy. W karmie dla szczeniaka powinny znaleźć się glukozamina oraz siarczan chondroityny. W przypadku tej rasy psów bardzo dobrym wyborem jest gotowa karma, w której wszystkie niezbędne składniki są odpowiednio zbilansowane. Co w przypadku, gdy właściciel będzie chciał sam przygotowywać jedzenie dla swojego pupila? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że doberman nie może jeść posiłków skomponowanych z myślą o ludziach, ponieważ w szybkim czasie może doprowadzić to do wystąpienia niedoborów w organizmie psa. Zdecydowanie należy skonsultować się z psim dietetykiem, który doradzi jak komponować posiłki oraz z jakich suplementów korzystać, by serwowane jedzenie było pełnowartościowe.

Kilka ciekawostek o dobermanach

  • W Stanach Zjednoczonych dobermanom tradycyjnie przycina się uszy
  • Dobermany to psy, które bardzo szybko się uczą, dlatego często pracują razem z człowiekiem. Dawniej były wykorzystywane do polowań oraz stróżowania. Obecnie dobermany często pomagają służbom mundurowym np. policjantom oraz pracownikom służby granicznej. Bardzo dobrze radzą sobie również z poszukiwaniem ludzi zasypanych pod gruzami/ziemią.
  • Dobermany mogą być albinosami – wtedy ich sierść jest biała a nos czerwony
  • W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii dobermany zaliczane są do rasy psów pracujących, zaś w Australii do psów użytkowych.
  • Dobermany idealnie nadają się do pilnowania domu i posesji, chociażby dlatego, że szczekają tylko wtedy, gdy sytuacja jest naprawdę poważna (np. ktoś próbuje sforsować drzwi)