Terier – opis, rodzaje, charakterystyka terrierów

Posiadanie psa w domu daje ogromną satysfakcję. Chyba można powiedzieć, że nie na darmo mówi się o tym, że psy to najlepsi przyjaciele człowieka. To takie prawdziwe „plasterki”, które są w stanie ukoić wszystkie bolączki człowieka. Jednak którego psa wybrać? Może warto spojrzeć w stronę terierów. Tym bardziej że do wyboru jest ich wiele odmian, m.in. czarny terier rosyjski, lakeland terrier, airedale terrier i wiele innych. Oto garść informacji dla osób, które pożądliwym wzrokiem patrzą na tą rasę psów.

Skąd wziął się terier?

Może dla niektórych będzie to zaskoczeniem, ale teriery to psy, które można było spotkać już w średniowiecznej Anglii. Tak, wystarczy tylko spojrzeć na historyczne obrazy, aby przekonać się, że te niekiedy małe psy towarzyszyły królewskim głowom podczas wielu wydarzeń.

Czy można odpowiedzieć na pytanie skąd wziął się terier? Oczywiście, że tak. Jak to bywa w przypadku wielu innych gatunków zwierząt, hodowcy dążyli do powstania krzyżówki psa, który byłby na tyle odważny, aby nie bał się dzika na drodze, ale także był w stanie wygonić borsuka z nory. Czy im się te działania udały? Śmiało można powiedzieć, że tak patrząc na współczesne teriery i jego odmiany.

Teriery – główne cechy

Przez pewien czas można było spotkać je tylko w domach bogaczy, ale z czasem zaczęły one również występować w domach biednych ludzi. W głównej mierze wykorzystywało się je do stróżowania. Tzn. ich zadaniem było wygonienie z domu wszystkich myszy oraz szczurów. Te pocieszne psiaki były również wiernymi towarzyszami w trakcie polowań na lisy, wydry, węże, świstaki i łasice, a nawet dziki.

Jedna z ich najważniejszych cech to fakt, że doskonale nadają się do pilnowania dzieci. Nawet teraz wielu dorosłych kupuje teriery, ponieważ doskonale zdają sobie sprawę z tego, że będzie to doskonały kompan dla ich pociech.

Warto jednak wiedzieć, że – jak było wyżej wspomniane – ma się do czynienia z psem, który ma iście charakter myśliwski. Wszystko uzależnione jest od gatunku z którym ma się do czynienia, ale pies jest w stanie zamordować ofiarę, którą tropił! To dlatego niekiedy teriery nie są polecane do domów, gdzie są inne psiaki. Tak, aby mieć pewność, że uda się utrzymać maksymalny poziom bezpieczeństwa. Należy utrzymać nad nimi panowanie, ponieważ te słodkie maluchy mogą rzucić się w akcie wściekłości na dwa razy większego psa. Dlatego zawsze należy je w odpowiedni sposób kontrolować.

Uparte i pewne siebie teriery

Teriery są naprawdę przeurocze i są w stanie rozkruszyć najbardziej lodowe serce. Jednak ich słodki wzrok i pocieszna mordka niech nie zwiodą nikogo. Niezależnie od tego z którym terierem będzie się miało do czynienia, należy mieć świadomość, że są to uparte i bardzo pewne siebie psy. Tylko odpowiednia doza konsekwencji jest w stanie sprawić, że psa będzie można w odpowiedni sposób ułożyć.

Należy je w odpowiedni sposób wyszkolić. Teriery to bardzo inteligentne, a do tego kreatywne psy i w trakcie szkolenia będzie można wykorzystać to w dobry sposób szkoląc go z różnych sztuczek. Trzeba mieć jednak świadomość co do tego, że potrzeba będzie na to odpowiedniej ilości czasu. W końcu nie od razu Rzym zbudowano.

Szkolenie terierów

Szkolenia tych psów nie możesz odkładać na bliżej nieokreślony termin. Jeżeli nie weźmiesz się za to od samego początku, Twój nader inteligenty pies na pewno będzie chciał to sprytnie wykorzystać. Bądź konsekwentny, a nie pożałujesz, że masz takiego, a nie innego psa. Jeżeli nie będziesz bardziej uparty od swojego pupila, to Wasze życie niestety, ale nie będzie przypominać takiej szczęśliwej historii.

Jak szkolić teriera? Z głową. Jeżeli sam nie masz doświadczenia w tej kwestii, poproś o pomoc fachowca. To on będzie w stanie wskazać, że terierów się nie karze. W ten sposób fakt faktem będzie można oduczyć go złych zachowań, ale może on stracić zaufanie wobec Ciebie. Musisz dążyć do tego, aby te szkolenie było prawdziwą przyjemnością dla psa, który będzie chętnie angażował się w takie aktywności.

Zamiast kar, stosuj smakołyki. Jednak tylko wtedy, kiedy pies poprawnie wykona Twoje polecenie. Pamiętaj o tym, że masz do czynienia z niesamowicie inteligentnym zwierzakiem, który szybko się uczy. Teriery szybko orientują się, że ich prawidłowe zachowanie jest nagradzane. Aczkolwiek, nie zawsze muszą być to smakołyki. Tak, aby nie doprowadzić do przejedzenia domowego ulubieńca. Zamiast jedzenia, podrapanie za uchem, zabawa szarpakiem lub też inna aktywność, którą teriery lubią. Psy na pewno będą chciały zaangażować się w szkolenie, jeżeli tylko zawsze będą odpowiednio wynagradzane.

Żywienie teriera

Nie powinno ono nastręczać wielkich trudności. Jest ono podobne do żywienia psów innych ras. Na pewno należy zadbać o to, aby pies miał dostęp do suchej i mokrej karmy. W jakich ilościach należy ją podawać? O te informacje można zapytać weterynarza, który udzieli właściwych wskazówek.

Bywają jednak takie osoby, które na cały dzień zapewniają dostęp do miski z suchą karmą. Na obiad podają tylko i wyłącznie mokrą karmę. Jednak inni stosują odmienne rozwiązanie. Mokra na śniadanie i na kolację, sucha na obiad. Jak więc widać, w tej kwestii należy opanować odpowiednią, dopasowaną do siebie taktykę.

Ważne jest jednak to, aby unikać karmy niewiadomego pochodzenia. Tzn. tej, która tak powszechnie dostępna jest na sklepowych półkach. Lepiej wyposażyć się w żywność, którą można otrzymać w sklepach weterynaryjnych. Sprawdzona i certyfikowana karma to pewność, że pies będzie żywiony w odpowiedni sposób. Dzięki temu uda się uniknąć wielu problemów zdrowotnych.

Warto również zadbać o to, aby dla małego teriera – juniora, kupić odpowiedni rodzaj karmy. Taki, który przeznaczony jest dla takich maluchów. Dzięki temu będzie można mieć pewność co do tego, że psy będą w stanie poradzić sobie z jej jedzeniem.

Zanim terier na stałe zagości w domu, lepiej wyposażyć się w odpowiedni zapas takiej karmy. Tak, aby mieć pewność, że pies będzie w prawidłowy sposób żywiony.

Pies, który potrzebuje dużo ruchu

Teriery, bez względu na swoją wielkość, są psami, które potrzebują dużo ruchu. Jeżeli ktoś kocha wylegiwać się na kanapie, to jednak powinien odpuścić sobie zakup tego psa. Takim psom nie wystarczy spacer dookoła bloku przez pięć minut. Są to psy, które potrzebują ruchu i często to pokazują. Potrzebne są im nie tylko porządne spacery, ale także duża ilość zabawy. Jeżeli pies nie będzie miał okazji do tego, aby spożytkować nadmiar energii na spacerze, sam znajdzie na to sposób.

To jak można zmęczyć swojego ulubieńca? Warto zapoznać się z takimi kwestiami, jak psie sporty. Mowa tu w szczególności o agility. Chociaż ciekawą opcją wydaje się także obedience. Są to dwie ciekawe propozycje, które sprawią radość nie tylko psiakowi. Również właściciele psów bardzo dobrze się przy tym czują.

Z psem można bawić się nie tylko na dworze, ale w domu również. Nawet jeżeli ktoś dysponuje małą przestrzenią w swoim domu. Wystarczy na chwilę zamknąć psa w jednym pomieszczeniu. W tym czasie będzie można mu pochować przysmaki na pozostałej przestrzeni domu. W końcu teriery to psy myśliwskie, więc taka zabawa okaże się dla nich nie lada frajdą. Warto tego spróbować.

Pies, którego trzeba socjalizować

Jeszcze raz należy przypomnieć – teriery mają silnie wykształcony zmysł myśliwski. Dlatego polowanie na ofiarę to dla nich całkiem normalna sprawa.

To właśnie dlatego należy zadbać o to, aby go w odpowiedni sposób socjalizować. Tylko dzięki temu te mądre psy będą w stanie wyczuć co tak naprawdę jest dla nich zagrożeniem.

Teriery nadają się do domów, gdzie są małe dzieci. Przy czym nie można ich izolować od siebie. Zarówno dzieci, jak również szczeniaki teriera będą się przy sobie doskonale czuć. Należy położyć mocny nacisk na to, aby pies aktywnie uczestniczył w życiu rodzinnym. Jeżeli tylko będzie taka możliwość, warto zabierać ze sobą psa gdzie tylko będzie możliwość. Dzięki temu będzie się miało do czynienia z przesympatycznym psem, który stanie się wiernym kompanem dla całej rodziny. Tym bardziej że teriery to naprawdę mądre psy, których nie trzeba się wstydzić.

Popularne teriery

Jak już było mówione, teriery występują w różnych odmianach. Można podzielić je na te małe, jak również na duże i te średniej wielkości. Które teriery należą do tych najpopularniejszych?

Niemiecki terier myśliwski

Grupa psów, którą można podzielić na gładkowłosą, jak również szorstkowłosą. Jeżeli ktoś usłyszy nazwę jagdterierem, to właśnie z tym psem będzie miał do czynienia. Jak sama nazwa mówi, jest to pies, który ukształtowany został na terenie Niemiec. Co jest jednak ciekawe, sam pies pochodzi z Anglii. Jest to jeden z najlepszych psów myśliwskich. Jednak nie sprawdzi się on w przypadku rodzin z dziećmi. To właśnie te psy, które występują w umaszczeniu czarnym, ciemnobrązowym bądź szaro-czarnym z rudymi znaczeniami. Rasowe niemieckie teriery myśliwskie ważą nie więcej jak 10 kg. Ich wysokość w kłębie wynosi od 33 do 40 cm, więc tak naprawdę nie są to wielkie psy.

Terier walijski (Welsh Terrier)

Piękny pies, który swoją wielkością może przypominać niemieckiego kompana. W szczególności, jeżeli chodzi o jego wymiary. Maksymalna waga wynosi 10 kg. Powinien on mierzyć od 36 do 39 cm według wzorca rasy. Mówi się, że to właśnie po tym można poznać rasowego teriera walijskiego. Rozpoznaje się go najczęściej po sierści. Jego umaszczenie jest czarne podpalane lub szaro-czarne podpalane. Ogon jest średniej długości, ale jest wysoko osadzony. Jeżeli ktoś chciałby psa dla rodziny, to terier walijski jest jedną z lepszych propozycji. Chodzi bowiem o to, że jest to pies o łagodnym charakterze. Możliwe to jest dzięki temu, że przez lata pracowali nad tym hodowcy.

Właściwie to można bez końca mówić o rasach terierów. Wystarczy bowiem wspomnieć, że ma się jeszcze do czynienia z terierem tybetańskim, boston terierem, australian silky terier i wiele innych. Są to porządne, kochane psy, ale nadal trzeba pamiętać o tym, aby je odpowiednio wyszkolić. Dzięki temu uda się zyskać przyjaciela na całe życie.