20 Ciekawostek o Lisach

lis

Lisy to zwinne i sprytne stworzenia. Od dawna fascynują ludzi swoją tajemniczością i adaptacyjnością. W tym artykule przedstawimy 20 ciekawostek o tych niezwykłych zwierzętach, które z pewnością przykują uwagę każdego miłośnika natury.

„Rudy ojciec, rudy dziadek,
Rudy ogon – to mój spadek,
A ja jestem rudy lis.
Ruszaj stąd, bo będę gryzł”.

Ten wierszyk Jana Brzechwy zna doskonale ogromna liczba osób. W końcu jest to wiersz, który dedykowany jest dla wszystkich dzieci.  To przebiegłe stworzenie, z bliska wygląda na bardzo urocze. Jednak należy wykazać się wobec niego nie lada ostrożnością. Rozświecone, może nawet zaatakować. I to psa, który jest od niego dwa razy większe. Co jeszcze należy wiedzieć o tych rudzielcach, które na co dzień (oprócz ogrodów zoologicznych) można spotkać w polskich lasach?

1. Lisy to zwierzęta, które zalicza się do grona samotników. Jeżeli tworzą stada, to są one bardzo małe. Bywa tak, że samce są w stanie żyć nawet samotnie, bez towarzystwa innych osób. Można je za to spotkać w jamach, które są przez nie samodzielne wybudowane.

2. Lisy – podobnie jak ich krewni psy – znaczą teren przez swoje zapachy. Całkiem możliwe, że wiele osób spacerując po lasach wyczuło tak przykry, ale za to intensywny aromat. Mógł on zostać wywołany przez disiarczek izopentylu metylu. Co ciekawe, ten aromat zmienia się, jeżeli lis się przestraszy.

3. Na świecie można spotkać aż 12 gatunków lisów, które różnią się nie tylko wielkością, ale także kolorem futra. Niektóre z nich są ogniście rude, inne kolorowe. Za to lis polarny jest nie tylko całkowicie biały, ale ma także najbardziej gęste futro.

4. Lisy to zwierzęta, które są w stanie wykorzystać zjawisko pola magnetycznego, aby móc złapać swoją ofiarę. Zanim zaatakują, obliczają trajektorię swojego skoku, by móc dosięgnąć zakopaną pod śniegiem zdobycz.

5. Lisy zalicza się do jednych z najbardziej zwinnych zwierząt na świecie. Możliwe jest to dzięki temu, że nogi są długie w stosunku do kręgosłupa. Szacuje się, że lis jest w stanie osiągnąć prędkość do 50km/h.

6. Ciekawostką jest to, że lisy należą do zwierząt najbardziej aktywnych po zmierzchu. W dzień ich aktywność spada. Chodzi bowiem o to, że to właśnie wieczorami i nocą są one w stanie najlepiej zaskoczyć swoje ofiary.

7. Lisy mogą zostać uznane za wzorowych rodziców. Ojciec-lis udaje się na polowanie, aby zadbać o swoją rodzinę. Samica opiekuje się swoimi dziećmi bacznie przez kolejnych siedem miesięcy.

8. Wibrysy – tak nazywane są wąsy lisów. To takie ich „czujki”, które pomagają lepiej namierzyć ofiarę oraz obrać kierunek w trakcie polowania. Obserwując lisa można zauważyć, że wibrysy się poruszają w przód, a także w tył. Jeżeli chodzi o porównanie, to wibrysy u lisów są zdecydowanie dłuższe niż u innych ssaków.

9. Lisie nory można znaleźć nie tylko pod ziemią. Właściwie można powiedzieć, że częściej znajdują się one nad ziemią, w drzewach. Muszą one być jednak zlokalizowane blisko ziemi, aby przedostanie się do nich i zgromadzenie zapasów nie stanowiło żadnego problemu.

10. Lisy mogą być w ciąży przez niecałe dwa miesiące.  Najkrótsza ciążą trwała 49 dni, najdłuższa 58 dni (według badań naukowych). Na ogół lisica rodzi maksymalnie 6 dzieci. Zdarzył się jednak przypadek, że w jednym miocie było aż 13 maluchów.

11. Oczy lisa przypominają te, które ma kot. Najważniejsza jest jednak błona odblaskowa (tapetum ludicum). To właśnie dzięki niej lisie oczy są w stanie dostrzec dwa razy więcej niż inne zwierzęta. To właśnie ta błona sprawia, że lisy są również doskonale dostrzegalne z punktu widzenia kierowcy samochodu.

12. Lis jest wyposażony w długie pazury. To one sprawiają, że chodzenie po drzewach nie stanowi dla nich dużego problemu.

13. Lisy kochają się bawić …piłeczkami golfowymi. Tak, gracze często narzekają na te zwierzęta, które kradną im piłki. No ale co tu zrobić, jak zabawa tymi małymi piłeczkami sprawia im taką radość.

14. Lisy szczekają, piszczą i warczą – podobnie jak psy. Jest to całkiem normalna sprawa, ponieważ w ten sposób lisy komunikują się między sobą.

15. Lisy mają doskonałą pamięć i zawsze wiedzą, gdzie stworzyły dla siebie zapas jedzenia. Jeżeli zauważą, że w pobliżu ich skrytki pojawił się wróg, czekają aż ten zniknie. Potem zabierają cały swój zapas jedzenia i przenoszą go do nowego miejsca, aby to właśnie tam utworzyć skrytkę.

16. Okazuje się, że nie stwarza lisom problemów zamieszkanie w wielkich miastach. Wiele z nich docelowo tworzy dla siebie nory w pobliżu miejsc, które są zamieszkane przez ludzi. Może mają one w ten sposób nadzieję, na łatwiejszą zdobycz.

17. Lisy polarne są tylko białe? Okazuje się bowiem, że nie. Są bowiem takie, które przez okrągły rok są czarne jak noc. Niektóre z nich są stalowoniebieskie w okresie zimowym. Te niesamowite zwierzęta są w stanie przetrwać, jeżeli na dworze jest -70 stopni Celsjusza.

18. Lisy są w stanie przebyć duże odległości, aby zamieszkać. W ten sposób zyskują one pewność, że nie będą w stanie skrzyżować się z żadnym swoim krewniakiem.

19. Trzeba także przyznać, że są to zwierzęta, które mogą pochwalić się tym, że mają doskonale wykształcony słuch, węch i bardzo dobry wzrok.

20. Lisy to śpiochy. Śpią one w ciągu dnia prawie 10 godzin. Jest to dokładnie 9 godzin i 48 minut. Jednak nie są one w stanie pod tym względem pobić misiów koala, które przesypiają 22 godziny.