ODIS z Ukrainy – Odesski Domowy Idealny Pies – 10 ciekawostek o rasie

ODIS – to jeszcze mało znana rasa psów, która pochodzi z Ukrainy. Pierwsze hodowle powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku w Odessie – stąd nazwa – Odesski pies. By stać się idealnym psem domowym ODIS zaczerpnął najlepsze cechy z ras: foksteriera, pudla, bolończyka francuskiego i maltańczyka, a za prototyp rasy uznano jużaka.

ODIS Hodowla Dio Present Irina Buharieva
ODIS Hodowla Dio Present Irina Buharieva

1 Co oznacza skrót ODIS?

O – jak Odessa – urocze miasto nad Morzem Czarnym, gdzie powstały początki rasy

D – jak Dom – czyli pies towarzyski, domowy, rodzinny i wesoły

I – Idealny – czyli niekonfliktowy, łatwy w utrzymaniu, nie sprawiający problemów wychowawczych

S – jak pies – cobaka (Sobaka)

2 Jak stara jest rasa?

Oficjalną datą, która wiąże się z rejestracją rasy jest rok 2008.

ODIS Hodowla Dio Present Irina Buharieva
ODIS Hodowla Dio Present Irina Buharieva

3 Ukraina i rasy psów

ODIS – to pierwsza rasa psa zarejestrowana na Ukrainie, po uzyskaniu niepodległości tj. od 1991 roku

4 Cechy rasy

niewielki wzrost od 30 do 39 cm – idealnie dla suczek 35cm, dla psów 37cm

niska waga 6-10 kg

elegancja

puszysta, średniej grubości długa szata do ok. 15cm z grubym podszerstkiem

głowa ozdobiona w wąsy, brodę i brwi

inteligencja

dobre zdrowie

ODIN Arno hod. Kateryna Kagach i Irina Buharieva wł. Izabela Maratos
ODIN Arno hod. Kateryna Kagach i Irina Buharieva wł. Izabela Maratos

5 Ile jest psów tej rasy na świecie?

Rasa jest bardzo młoda i dopiero rozwija się. Z różnych informacji na temat ODIS-ów można wywnioskować, że psów tej rasy na Ukrainie jest około 150, a w świecie – głównie w Europie – około 300 sztuk.

6 Umaszczenie, oczy, ogon i uszy

ODIS-a umaszczenie jest jasne: białe, białe z łatami (oprócz wątrobianych), biało-szare (niebieski), szare, jasnobeżowe (ale nie rude). Oczy powinny być ciemne, średniej wielkości od brązowego, do czarnego. Ogon obficie pokryty sierścią, może być lekko zawinięty i w akcji podniesiony ponad linię grzbietu, w spoczynku osadzony nisko, sięgający do stawu skokowego. Uszy ściśle przylegają do głowy, są średniej wielkości, raczej wysoko osadzone, sięgają do linii oka, a końcówki mają lekko zaokrąglone. Szata o długości 7-15cm, z podszerstkiem nie wymaga strzyżenia. Łatwo się wyczesuje, nie sprawia problemów jej pielęgnacja.

ODIN hod. Cezar Wysocki wł. Irina Baharieva
ODIN hod. Cezar Wysocki wł. Irina Baharieva

7 Charakter

Psy polecane dla każdego, niezwykle szybko uczą się. Bardzo towarzyskie, chętnie przyjaźnią się z innymi psami i zwierzętami. Uwielbiają ruch na świeżym powietrzu, ale potrafią również czas spędzać na kanapie, w rodzinnym gronie. Akceptują każdego członka rodziny, raczej nie wyróżniają jednej osoby. Są bardzo otwarte i łatwo dostosowują się do nowych warunków.

8 Dla kogo ODIS?

ODIS lubi towarzystwo, więc polecany jest dla rodzin z dziećmi. Chętnie mieszka w miastach. Może mieszkać też w towarzystwie innych psów i kotów. Osoby samotne jak najbardziej mogą stać się właścicielami ODISA, ale powinny mu poświęcić uwagę, bo pies nie lubi być samotny, chce czuć bliskość człowieka. ODIS jest niezwykle inteligentny – lubi zadania, sport, więc może być przyjacielem osoby aktywnie spędzającej czas.

ODIN Arno hod. Kateryna Kagach i Irina Buharieva wł. Izabela Maratos
ODIN Arno hod. Kateryna Kagach i Irina Buharieva wł. Izabela Maratos

9 Gdzie można kupić ODIS-a?

ODIS to rasa wyhodowana na Ukrainie i głównie z Ukrainy można sprowadzić egzemplarze tej rasy. Pierwsze hodowle ODIS-ów to: DIO PRESENT, PRITS, OT DOROSCHINOY. W Polsce rasa również zyskuje popularność, ze względu na przyjazny charakter psów i ich urodę. Są już hodowle zrzeszone w Związku Kynologicznym w Polsce, które mogą poszczycić się pięknymi reprezentantami i zaleca się zakup tylko psów pochodzących z tychże hodowli – zarejestrowanych w FCI, czyli Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Sama rasa jeszcze nie jest przez FCI zatwierdzona.

10 Ile kosztuje ODIS?

Cena szczenięcia waha się w granicach 3500-5000 PLN *dane pochodzą z roku 2022.

Eskarabahos