Wilczarz – Przegląd Ras, Koszty, Idealny Właściciel, Pochodzenie

wilczarz

Ile jest łącznie gatunków psów? Ciężko tak naprawdę odpowiedzieć na to pytanie. Bowiem jest ich tak dużo, że ciężko tak naprawdę zliczyć wszystkie gatunki psów. Można być pewnym tego, że jest ich spora liczba. To właśnie dlatego wiele osób ma problem z wyborem dla siebie psiego ulubieńca. Wszystkie bowiem są tak samo urocze. Wśród nich można znaleźć wilczarze. Czym charakteryzuje się ta rasa? Czego można od nich oczekiwać? Oto podstawowe informacje.

Irish wolfhound, czyli wilczarz irlandzki

Patrząc na tego psa można mieć wrażenie, że jest to wielki brytan, który jest trochę…nieogarnięty. W szczególności, jeżeli się wyszaleje i wraca ubrudzony ze spaceru. Jednak nie szata zdobi człowieka, a te irlandzkie psy mogą stać się wiernymi kompanami na bardzo długi czas. Przez długi czas towarzyszyły one tylko koronowanym głowom. Wilczarze były tak naprawdę oznaką posiadanego prestiżu. Dzisiaj sprawa wygląda zupełnie inaczej. Co prawda, dla wielu to nadal oznaka prestiżu, ale na ich zakup może pozwolić sobie zdecydowanie większa ilość osób.

Można być pewnym tego, że jest to największy z możliwych chartów, który jednak nie jest poddawany żadnym próbom pracy. W klasyfikacji FCI można znaleźć go pod numerem 160. Chociaż są również i inne oficjalne organizacje, które przyjmują tą rasę za pewnik. Wśród nich można znaleźć: Australian National Kennel Council (ANKC) , World Kennel Union (WKU), American Kennel Club (AKC), itd. Może i do pracy wilczarz się nie nadaje, ale polecany jest do polowań, gdzie będzie w stanie sobie doskonale poradzić.

Skomplikowana historia

Trzeba przyznać, że społeczeństwo może się cieszyć z tego, iż aktualnie może podziwiać wilczarze. Miały one bowiem swój moment w historii, że były na wyginięciu. Skąd jednak te psy się wzięły? Tak naprawdę nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie. Wiadomym jest to, że są one ściśle związane z Celtami. Jednak skąd oni je wzięli? Są takie osoby, które uważają, że są one powiązane w pewien sposób ze staroegipskimi psami. Nie brakuje jednak przeciwników tej teorii. Można być jednak pewnym tego, że wilczarze były pozytywnie witane przez starożytnych Rzymian.

Przez pewien czas można było je spotkać tylko i wyłącznie w królewskich hodowlach. To przyniosło im nie lada popularność. Osoby, które otrzymały wilczarza w prezencie, mogły cieszyć się wielkim uznaniem. Ich popularność stawała się coraz większa. Na tyle, że mogła tym psom tropiącym mocno zaszkodzić. Warto dodać, że wilczarz jest tak naprawdę przodkiem charta szkockiego. To tylko dzięki temu udało się odtworzyć linię wilczarzy. Chart szkocki został bowiem skrzyżowany z rosyjskim borzojem i dogiem niemieckim.

Co o wilczarzach wiedzieć trzeba?

Pomimo tego, że wilczarze są typowymi psami, które wykorzystywane były do polowań, aktualnie jest to zabronione. W szczególności, jeżeli mowa jest o Polsce.

Jeżeli chodzi o wygląd, to ma się do czynienia z psem sporych rozmiarów. Samce wilczarza są w stanie osiągnąć do 79 cm. Suki to maksymalnie 71 cm w kłębie. Wzorzec rasy mówi o tym, że wilczarze powinny mieć od 81 do 86 cm wysokości. Te niewielkie odchylenia, które są podane na początku są jak najbardziej dopuszczalne. Są to więc nie lada osobistości, których waga oscyluje w granicach 55 kg. Ta ich wielkość sprawia, że nie są to psy, które nadają się do małych mieszkań. Potrzebują one sporej przestrzeni, dlatego należy je kupować tylko i wyłącznie wtedy, jeżeli ktoś ma dom ze sporym ogrodem. Wilczarze są aktywne, dlatego potrzebują sporej przestrzeni.

Zakup tego psa będzie w stanie sprawić, że uda się zyskać doborowego kompana i stróża, który na pewno będzie oddany swoim właścicielom.

Wygląd psa

Pomimo tego, że dzisiaj nie jest już to pies zarezerwowany tylko i wyłącznie dla koronowanych głów, to do dnia dzisiejszego można zauważyć u wilczarzy elegancki, dystyngowany chód. Do tego ta muskularna klatka, która imponuje już z daleka. Budowa psa jest proporcjonalna. Również, jeżeli chodzi o uszy, które znajdują się na czubku głowy. Wydaje się, że jest to pies, który można nazwać ideałem. Ciemne oczy zawsze bacznie obserwują otoczenie, a nos pozwala zwietrzyć zwierzynę, która będzie próbowała uciec psu. Długie i umięśnione kończyny razem z owłosionym ogonem stanowią taką kropkę nad „i”, która podkreśla z jak wspaniałym psem ma się aktualnie do czynienia.

Wilczarze mogą występować w różnym umaszczeniu. Wśród najpopularniejszych można wyróżnić:

  • ciemne szaroniebieskie,
  • ciemniejsze i jaśniejsze odcienie szarości,
  • piaskowe,
  • szare,
  • pręgowane,
  • czerwone,
  • czysto białe,
  • piaskowe,
  • płowoczerwone.

U tych psów można czasem zauważyć „maski”. Tzn. w obrębie pyska może występować ciemniejsze umaszczenie, w szczególności jeżeli dokona się porównania do reszty ciała. Niekiedy można spotkać te psy, które mają białe plamy, np. na brzuchu. Są one jak najbardziej dopuszczalne. Jednak im będzie ich mniej, tym lepiej. W szczególności, jeżeli chodzi o psy z rodowodem. Wilczarze mają twarde i szorstkie włosy okrywowe. Do tego wyróżniają się również równym włosem na całej długości, jak również miękkim podszerstkiem.

Wilczarz – jak należy go pielęgnować?

Już na samym początku mowa była o tym, że są to psy, które mają długie włosy. To dlatego należy pogodzić się z tym, że wilczarze przynajmniej kilka razy w tygodniu będzie trzeba szczotkować. Należy używać do tego odpowiedniej szczotki, aby wszystkie zabiegi pielęgnacyjne mogły psu sprawiać przyjemność. Rozczesanie takiego kudłacza zajmuje nieco czasu. Dlatego jeżeli ktoś wie, że nie będzie miał go w odpowiedniej ilości, z góry powinien zrezygnować z zakupu.

Bardzo ważne – pomimo tego, że są to psy, które mają bardzo długie włosy, nigdy nie należy ich obcinać. Ani nożyczkami ani maszynką lub jakimkolwiek innym narzędziem. Jest to surowo zabronione. Wystarczy tylko go regularnie czesać, dzięki czemu będzie można być pewnym tego, że uda się usunąć wszystkie martwe włosy. Taki zabieg pielęgnacyjny wystarczy. Nie można zapomnieć również o tym, że bardzo ważna jest regularna kąpiel po to, aby móc zadbać o zdrowie psa. Należy przy tym wykorzystać szampony, które dedykowane są dla psów szorstkowłosych.

W trakcie wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, należy regularnie obserwować uszy i oczy psa, ale także okolice intymne. Po to, aby zapobiec rozwijaniu się groźnych dla zdrowia psa infekcji. Przydać się może również specjalna pasta do zębów, dzięki czemu będzie można zadbać o higienę jamy ustnej. Ewentualnie można ją zastąpić specjalnymi gryzakami, które można kupić w sklepach zoologicznych lub u weterynarza.

Wilczarz – szkolenie

Jak już to było wiele razy wspomniane, jest to pies, który ma silnie wykształcony instynkt myśliwski. Trzeba się z tym pogodzić. Jednocześnie należy zapamiętać, że są to psy, które należy szkolić już od maleńkości. Pomoże to bowiem uniknąć wielu nieprzyjemności, np. sytuacji, gdy na spacerze wilczarz rzuci się w pogoń za swoją zdobyczą. Nawet silny mężczyzna może mieć problem z utrzymaniem go w ryzach, dlatego należy uważać.

Psy te są bardzo wrażliwe, dlatego trzeba podejść do nich z cierpliwością. Chętnie się uczą, ale niewykluczone, że będą same chciały podporządkować właściciela sobie. Pomimo tego, ze te urocze psiaki są naprawdę kochane, to szkolenie będzie bardzo ważnym elementem codziennego bytowania. Tylko w ten sposób będzie można nauczyć wilczarza posłuszeństwa. Należy jednak pamiętać o tym, ze agresja w żaden sposób nie jest wskazana. Zamiast podniesionego głosu lub ewentualnych razów, należy podejść do szkolenia w sposób motywacyjny. Pomoże to zbudować dobre kontakty z tym psem, który stanie się prawdziwą pociechą dla całej rodziny.

Pies dla aktywnych

Wilczarze są psami typowo dla aktywnych osób. Jeżeli ktoś uprawia „leżing” na kanapie, powinien pomyśleć o zakupie innego psa. Nadmierne lenistwo może bowiem im zaszkodzić, co też może odbić się na zbyt dużej ilości wizyt u weterynarza.

Te psy kochają biegać. Jeżeli więc ktoś biega każdego dnia, to znalazł dla siebie idealnego towarzysza. Nie straszne im 5km lub zdecydowanie dłuższa trasa. Ze spokojem dadzą radę ją przebyć. Można również pomyśleć o tym, aby zabrać swojego kudłacza na rower. Tzn. pan na rowerze a pies na smyczy obok. Będzie to na pewno doskonała okazja do tego, aby spędzić wspólne chwile. Do tego świeże powietrze, więc będzie można na tym podwójnie zyskać.

W wielu miejscach organizowane są również specjalne zabawy dla takich psów jak wilczarze. Nazywają się one coursing. To w ich trakcie urządzane jest polowanie za atrapą zwierzyny. W ten sposób będzie można również wykorzystać zmysł łowiecki psa.

Nie można jednak zapomnieć o tym, że wilczarza (jak również i innych gatunków) nie można zamęczyć nadmierną aktywnością fizyczną. Tak, aby mieć pewność, że bieganie lub inne sporty mu nie zaszkodzą. Wszystko należy dobierać zgodnie z wiekiem zwierzęcia. O dziwo, w przypadku wilczarzy do drugiego roku życia, ich potrzeba poruszania się jest bardzo mała.

Zdrowie wilczarzy

Szacuje się, że przeciętnie pies jest w stanie przeżyć nawet 15 lat. Jednak nie w przypadku wilczarzy. Szacuje się, że ich średnia długość życia wynosi od 6 do 10 lat. Nie jest więc to przedstawiciel psów długowiecznych. Ciekawostką jest to, że pies ten zdecydowanie lepiej znosi niskie temperatury. Z upałami może być mu nie po drodze. W okresie letnim należy więc zapewnić mu idealne miejsce do schłodzenia. Dodatkowo należy kontrolować jego dostęp do zimnej wody. Tak, aby mieć pewność, że pies nie padnie z wymęczenia pogodą.

Wilczarze są odporną rasą psów. Należy jednak pamiętać o tym, że narażone są one na choroby, które są typowe dla psów olbrzymich. W szczególności jest tu mowa o dysplazji stawów biodrowych, jak również skrętu żołądka. To dlatego należy w odpowiedni sposób zadbać o dietę tych psów, aby ustrzec ich przed takimi dolegliwościami. Są to również psy, które znajdują się w grupie ryzyka, jeżeli chodzi o nowotwory. Regularne wizyty u weterynarza, który będzie kontrolował stan zdrowia sprawią, że wilczarz (jak również jego właściciel) nie będą musieli martwić się chorobami.