Ciekawostki, fakty oraz informacje o jeżach dla dzieci i dorosłych

jeżyk

Jeże mają słaby wzrok, ale doskonałe zmysły węchu i słuchu.

Jeże są znane jako przyjaciel ogrodnika. Dzieje się tak dlatego, że będą jeść ślimaki, chrząszcze, gąsienice, itp. i nie wyrządzają żadnej szkody.

Domy jeży to zwykle nory i gniazda, które same budują. Nory mogą mieć do 50 cm głębokości, a gniazda są wykonane z liści, gałęzi i innych roślinności. Czasami jeże przejmują nory, które inne zwierzęta zostawiły lub gnieżdżą się między skałami.

Jeże są samotnymi stworzeniami, które są dużymi śpiochami i mogą spać do 18 godzin dziennie.

Istnieje 17 różnych gatunków jeży.

Najpopularniejszym udomowionym jeżem jest jeż afrykański.

Jeże europejskie hibernują w trakcie zimy.

Nielegalne jest posiadanie jeża w domu w Pensylwanii.

Mięśnie wzdłuż grzbietu zwierzęcia mogą podnosić i opuszczać kolce, aby reagować na sytuacje zagrożenia.

Australia nie posiada rodzimych jeży.

Jeże w Nowej Zelandii zostały wprowadzone przez ludzi.

W razie niebezpieczeństwa jeże zmieniają się w kulę, tak aby kolce pokrywały cały obszar ich ciała i chroniły zwierzę przed drapieżnikami. Kiedy już znajdą się w kulce, muszą pozostać w miejscu. Mitem jest, że mogą się toczyć, gdy są zawinięte w kulkę.

Większość jeży może zmieścić się w dłoni osoby dorosłej. Ich rozmiar waha się od 10 do 30 centymetrów. Zazwyczaj ważą od 155 do 1584 gramów, w zależności od gatunku.

Jeże są w dużej mierze odporne na jad węża. Oznacza to, że chociaż ich typowa dieta składa się z owadów i jagód, mogą one pokonać żmiję w walce i zjeść ją.

W Wielkiej Brytanii jeże europejskie są uważane za zagrożone.

Pierwszy jeż został udomowiony w 4 roku p.n.e.

Jeże to nocne zwierzęta. W dzień zazwyczaj śpią.

W nocy jeże szukają pożywienia.

Jeże mają do 44 zębów.

Jeże rodzą tylko raz w roku po ciąży trwającej od 4 do 6 tygodni. Ich mioty składają się zazwyczaj z czterech do siedmiu młodych naraz. Każdy jeż waży od 3 do 25 gramów przy porodzie.

Zazwyczaj matka chroni swoje potomstwo przed drapieżnikami, ponieważ nawet ojciec może próbować zjeść młode. Czasami, jeśli gniazdo jest zagrożone, matka może nawet stać się drapieżnikiem i będzie jeść swoje młode.

W wieku od 9 do 11 miesięcy są w pełni dojrzałe i będą żyły od trzech do ośmiu lat w środowisku naturalnym lub do 10 lat w niewoli.