West Highland White Terrier – 10 Ciekawostek o Rasie

West Highland White Terrier – pies potocznie zwany „Westem” pochodzi z wysp brytyjskich. To niewielkich rozmiarów terrier z charakterem, o krótkich nóżkach. Jego niewielkie rozmiary, żywe usposobienie i wesoły charakter powodują, że cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców miast.

1 Cechy zewnętrzne

Mimo niewielkiego wzrostu – to silny pies mocnej budowy. Posiada głęboką klatkę piersiową i prosty grzbiet. Krótkie nóżki, wbrew pierwszemu wrażeniu, nie są przyczyną braku mobilności, a wręcz przeciwnie. Silne kończyny są muskularne, czego efektem jest energiczny chód i ruchliwość. Duży czarny nos i żywiołowe czarne jak węgle, błyszczące oczy, idealnie kontrastują z piękną, aksamitną szatą, która niczym firanka faluje w ruchu. Piękną głowę porównywaną do chryzantemy zdobią stojące uszy o spiczastych końcówkach dopełniają wizerunek pięknisia. Ruchliwy ogon, trzymany w górze, porasta twarda sierść. Pazurki – tak samo jak nos i oczy powinny być czarne.

West Highland White Terrier/ hodowca: Adamantina Corda/ Wł. Beata Stępień
West Highland White Terrier hod: Adamantina Corda wł. Beata Stępień

2 Charakter

Ten mały, energetyczny białas jest niezwykle aktywny i pełen wigoru. Bardzo wesoły, towarzyski, bezpośredni w kontaktach z ludźmi i zwierzętami  zjednuje sobie od razu przychylność. To taki mały urwis o dużym sercu, który potrafi wykazać się odwagą i sprytem.

3 Umaszczenie

Westy posiadają tylko i wyłącznie białe umaszczenie. Sierść jest gęsta, z podszerstkiem.

4 Wielkość

Wysokość od 23 – do 30cm.

West Highland White Terrier hod: Adamantina Corda wł. Beata Stępień
West Highland White Terrier hod: Adamantina Corda wł. Beata Stępień

5 Jak długo żyją westy?

Od 12 do 16 lat.

6 Waga

Od 6 kg do 10 kg

7 Pielęgnacja

West nie należy do psów wymagających bardzo dużego wysiłku, włożonego w utrzymanie szaty w dobrej kondycji, ale ważna jest regularność pielęgnacji i stała kontrola jej wyglądu. Na białej sierści widać zabrudzenia, więc należy dbać o jej czystość. Do szorstkiej szaty lubią przyczepiać się: trawa, śnieg, lód, mech itp, więc może sprawiać trudność oczyszczenie jej po spacerze z nieproszonych gości. Oczy należy regularnie przemywać, a resztki jedzenia, które brudzą pyszczek po prostu usuwać.  Stojące uszy należy delikatnie wycierać wilgotnym wacikiem. Sierść wymaga trymowania – czyli usuwania martwej sierści psa. Trymowanie poprawia jej jakość – usztywnia, zmniejsza wzrost podszerstka, wzmacnia kolor i eliminuje problem nadmiaru sierści w domu, która u trymowanego psa nie wypada.

8 Gdzie kupić westa?

W Polsce rasa zyskuje popularność, ze względu na przyjazny charakter psów i ich niewielkie rozmiary.  Poleca się hodowle zrzeszone w Związku Kynologicznym w Polsce, które mogą poszczycić się pięknymi reprezentantami i zaleca się zakup tylko psów pochodzących z tychże hodowli – zarejestrowanych w FCI, czyli Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Najlepiej spytać w oddziałach ZKwP, które znajdują się w każdym większym mieście.

West Highland White Terrier hod: Adamantina Corda wł. Beata Stępień
West Highland White Terrier hod: Adamantina Corda wł. Beata Stępień

9 Ile kosztuje west?

Ceny wahają się od 4500 PLN – do 7000 PLN, a nawet do 3 000 Euro za granicą * dane z roku 2022

10 Nieco historii

West Highland White Terrier pochodzi od rudo-brązowego cairn terriera i  teriera szkockiego. Wśród wspomnianych ras od czasu do czasu pojawiały się białe szczenięta, które albo eliminowano, uważając za słabe, albo zachowywano, nie używając w polowaniach.

Po raz pierwszy zaczęto zwracać uwagę na białych przedstawicieli terierów w XVII wieku, ale początku selekcji westów należy szukać na początku wieku XIX. Jak mówi legenda, pewien pułkownik Edward Donald Malcolm z Poltalloch, zastrzelił swojego ukochanego teriera podczas polowania, pomyliwszy go z lisem. Po tym przykrym incydencie postanowił, że pies polujący musi być bardziej widoczny i zajął się krzyżowaniem białych egzemplarzy. Rok 1907 to pierwsza notatka na temat oficjalnego pokazania psa na wystawie w  Birmingham.skarabah