4 Rodzaje Zabawek dla Psów
Chyba nie ma psa, który nie lubiłby zabawy. Zabawa zwierzaka z innymi psami nie wymaga od właściciela zbyt wielkich nakładów, ale z opiekunem lub samotnie – jak najbardziej. Nie chodzi głównie o nakłady finansowe, lecz o pomysłowość i stymulację psa.
Najwięcej frajdy naszym czworonogom sprawia zabawa i ruch na świeżym powietrzu. Odpowiednio dobrane zestawy treningowe i zabawki będą źródłem radości i powodem do dumy właściciela ze szczęśliwego towarzysza. Zabawa nie tylko wpływa pozytywnie na zwierzą, jest też ważna dla opiekuna, który nawiązuje relacje z psem, uczy się poznawać jego potrzeby, jest okazją do pozytywnego treningu, czy eliminacji zachowań nieporządanych.
Spis treści
1. Zabawki dla szczeniąt
Szczenięta w miarę dorastania potrzebują stymuacji. Młode osobniki uwielbiają bawić się, a poprzez zabawę uczyć. Zabawki – to ważne – powinny być bezpieczne. Należy zwracać uwagę na materiały, z których są wykonane oraz przeznaczenie. Wyrzynające się zęby, a następnie ich wymiana na uzębienie stałe to pretekst, by wyszukać szczeniakowi takie zabawki, które zastąpiłyby bardzo ponętne nogi mebli, kapcie czy inne dla małych poszukiwaczy atrakcyjne elementy wyposażenia domu.
Gryzaki mogą być wykonane z materiałow pochodzenia zwierzecego i roślinnego lub sztuczne. Te natualne, oprócz funkcji zabawowej, jak np. sprasowane skóry wołowe w formie kości, spełniają rolę masażerów dziąseł, czyścicieli zębów, dostarczycieli witamin czy minerałów, a nawet leków. To wszelkiego rodzaju sznury, drewniane kostki, liny, kulki, pętle, paski, uszy. Gryzaki z materiałów sztucznych występują w różnej wielkości, nieokreślonych kształtach i kolorystyce. Wyglądają jak przedmioty codziennego użytku lub są bardziej wyrafinowane. Często wyposażone są w wypustki, które pomagają szczeniakowi lepiej znieść swędzenie dziąseł lub mogą pełnić dodatkowo rolę schowków na przysmaki.
2. Stymulujące
Inteligentne zabawki pozwalają psu pokonać nudę i poćwiczyć jego zmysły, sprawność umysłową. Mają tę zaletę, że można bawić się razem z pupilem lub pozostawić mu zabawkę. Konieczny jest nadzór właściciela podczas zabawy lub wskazanie psu, w jaki sposób może tę zabawkę wykorzystać. W tej grupie znajdują się wszelkie maty węchowe, postumenty z ukrytymi schowkami, bodźcami dżwiękowymi, automaty na przysmaki, magiczne pudełka, miski wydłużające czas jedzenia, dywaniki, opony, labirynty, skrytki, Na rynku można znaleźć wiele zabawek, cennych pod względem edukacyjnym i wymagających od zwierzęcia koordynacji zwrokowo – ruchowej. Coraz bardziej nowatorskie rozwiązania ćwiczą mózg czworonoga, a wybór rośnie. Należy zwracać uwagę na jakość wykonania, atesty i funkcje, ponieważ niektóre zabawki zwane inteligentnymi, nic wpólnego z motywacją psa do pracy nie mają.
3. Treningowe
Wybór zabawek przenaczonych do treningu psa jest olbrzymi. Nie każda zabawka jest dedykowana dla każdego psa i nie sposób wymienić wszystkich. Należy przy zakupie kierować się oprócz jakości wykonania i materiałów – przeznaczeniu. Zabawki wykorzystuje się w każdej aktywności przewodnika z psem np. służą do aportowania (frisby, kong, piłki na linie, wyrzutnie, dummy), Agility (płotki, drążki, pochylnie, kółka, tunele, mostki, huśtawki, deski), przywoływania (gwizdki, wibratory, piszczałki), wodne (pontony, dyski, bumerangi, piłki, baseny, kamizelki ratunkowe), nagradzania (saszetki, konga, schowki, liny) i wzmacniania zachowań (klikery).
4. Tradycyjne
W tej grupie znajdą się wszystkie te zabawki, które można zakupić, jak piłki, liny, sznury, piszczałki, jeżyki, plecionki jak i te, które można wykonać samodzielnie. Należy je odpowiednio psu dozować. Ich nadmiar powoduje dekoncentrację lub brak uwagi, z kolei niedosyt nudę lub wybranie przez psa innej alternatywy zabawy, niekoniecznie właściwej. Pies potrafi zabawkami znudzić się, dlatego warto je od czasu do czasu chować, by następnie do nich powrócić. Staną się ponownie dla psa atrakcyjne.
Eskarabahos