Jak dzielimy karmy dla psów? Sprawdź i dopasuj żywienie do potrzeb czworonoga!

kobieta karmiąca psa

Szukasz odpowiedniej karmy dla swojego czworonoga? Wybór na rynku jest bardzo szeroki. Często więc trudno podjąć decyzję. Istotny jest nie tylko wartościowy skład, ale też właściwe dopasowanie pokarmu. Na opakowaniach jednak znajduje się szereg niezrozumiałych sformułowań i oznaczeń. Skąd więc wiedzieć, że dany pokarm jest właściwy dla naszego pupila? W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci najważniejsze kwestie. Skupimy się w szczególności na tym, jak dzielimy karmy dla psów. Skorzystaj z dostępnej lektury i upewnij się, że zastosowane żywienie uwzględnia potrzeby Twojego psa.

Karmy pełnoporcjowe i uzupełniające – czym się charakteryzują?

Jeden z podziałów karm dla psów obejmuje karmy pełnoporcjowe i uzupełniające. Pierwszy rodzaj pokarmu stanowi podstawę codziennego żywienia. Został bowiem odpowiednio zbilansowany. Dzięki temu dostarcza do organizmu pupila wszystkich niezbędnych dla niego składników odżywczych. W rezultacie zapewnia mu energię, zdrowie i witalność, każdego dnia troszcząc się o jego dobre samopoczucie i kondycję.

Z kolei karmy dla psów uzupełniające mają za zadanie wzbogacić zastosowane żywienie. Wielu właścicieli traktuje je wyłącznie jako sposób na dostarczenie bogatych doznań smakowych. Tymczasem ich celem jest wzbogacenie diety w składniki, w przypadku których zdiagnozowano niedobory. Podaje się więc je jako dodatek do karmy pełnoporcjowej w celu wzmocnienia organizmu zwierzęcia. To właśnie dlatego przy wyborze karmy dla psów należy zwracać baczną uwagę na to, czy jest ona pełnowartościowa, czy też uzupełniająca.

Karmy dla psów bytowe i weterynaryjne – które z nich serwować pupilowi?

Komponując dietę swojego pupila, z pewnością natkniesz się również na terminy takie jak: karmy dla psów bytowe oraz weterynaryjne. Pokarm bytowy przeznaczony jest do żywienia zdrowych zwierząt. Występuje on w wielu różnorodnych wariantach uwzględniających wiek i cechy danego pupila, np. jego wielkość, uwarunkowania genetyczne i potrzeby. Dostępne są m.in. karmy dla juniora, psów dorosłych oraz psich seniorów. Istnieje też podział obejmujący konkretne rasy psów. Coraz większą popularnością cieszą się również karmy dla zwierząt po zabiegu kastracji. Minimalizują one ryzyko tycia i zmniejszają możliwość pojawienia się pewnych schorzeń.

Nieustannie poszerza się również oferta dotycząca weterynaryjnych karm dla psów. Jest to rodzaj żywienia specjalistycznego, przeznaczonego dla zwierząt dotkniętych chorobą. Zwykle stosuje się je czasowo, by przyspieszyć rekonwalescencję lub jako dietę stałą w przypadku chorób przewlekłych. Receptura karm weterynaryjnych została zbilansowana w taki sposób, by mogła wesprzeć terapię konkretnych schorzeń, np. alergii czy też problemów z wątrobą. Dzieli się je głównie ze względu na problemy zdrowotne, które obejmują.

Jak więc widzisz, właściwe dopasowanie karmy dla psów do danego pupila jest niezmiernie istotne. To właśnie dlatego warto zajrzeć na stronę https://animalnutrition.pl/. Znajdziesz tam bardzo bogaty asortyment pokarmów obejmujących różnorodne potrzeby żywieniowe.