Dlaczego mój pies traci sierść?

słodki pies

Wypadanie sierści u psów – znane również jako łysienie – jest powszechne i zauważalne. Wypadanie sierści może pojawić się w jednym miejscu lub na całym ciele psa. Jeśli masz w domu psa tracącego sierść, możesz zastanawiać się, dlaczego i czy musisz szukać leczenia. Istnieje wiele rzeczy, które mogą powodować utratę sierści przez psa, ale prawdopodobnie twój piesek łysieje z jednego z poniżej przedstawionych powodów.

Objawy łysienia u psów

W zależności od przyczyny łysienia, mogą wystąpić objawy towarzyszące, w tym:

Łagodne do silnego drapanie. Czasami jednak brak drapania w ogóle.

Skóra, która jest czerwona, zmieniona zapalnie, zgrubiała, krwawiąca, o nieprzyjemnym zapachu

Skóra z grudkami, czerwonymi plamami, krostami, pryszczami, plamami lub pokrzywką.

Więcej porad można poczytać na https://blog.piesotto.pl/dlaczego-psu-nadmiernie-wypada-siersc/

Wypadanie sierści u poszczególnych ras

Niektóre psy tracą więcej sierści niż inne w zależności od rasy. Przeciętny beagle lun krótkowłosy labrador gubi znacznie więcej sierści niż sznaucer czy pudel , ponieważ rasy te mają zupełnie inne rodzaje sierści.

Psy hodowane jak Husky, mają sierść, która gęstnieje w zimie, a następnie przerzedza się na wiosnę, co powoduje masowe zrzucanie sierści. Niektóre z nich doświadczają nawet drugiego wypadania sierści jesienią.

Istnieje również kilka ras, o których wiadomo, że mają genetyczne predyspozycje do pewnych typów łysienia, w tym pinczery dobermańskie, boksery, buldogi czy chihuahua.

Zakażenia bakteryjne lub grzybiczne

Bakterie są normalnymi mieszkańcami skóry psów, ale czasami mogą wychodzić spod kontroli i tworzyć infekcje. Grzyby i infekcje bakteryjne na skórze mogą powodować wypadanie sierści, zaczerwienienie, swędzenie i nieprzyjemny zapach. Czasami infekcje bakteryjne powodują krostki przypominające pryszcze.

Psy mogą również zachorować na grzybicę, czyli grzyb, który powoduje utratę sierści i małe obszary infekcji. Czerwone, swędzące lub łuszczące się plamy to powód do wizyty u weterynarza. Lekarz przeprowadzi pełne badanie, zaleci wykonanie testów i w razie potrzeby przepisze antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze.

Piotraumatyczne zapalenie skóry

Inaczej znane jako gorące plamy, jest kolejną potencjalną przyczyną utraty sierści u psów. Te miejsca mogą uszkodzić mieszki włosowe na skórze psa, gdy ulegną zapaleniu, co może spowodować, że sierść nie odrasta.

Szczotkowanie psa

Twój lekarz weterynarii lub groomer powinien być w stanie polecić najlepszy rodzaj grzebienia lub szczotki dla psa, jeśli chodzi o rodzaj sierści.

Jeśli trudno Ci regularnie kąpać swojego pupila, regularne zabieranie go na profesjonalne zabiegi pielęgnacyjne dla psa jest koniecznością. Kiedy groomer myje psa, to wiele luźnych sierści naturalnie wypadnie, a szczotkowanie wychwyci dużą ilość kosmyków.

Choroba Cushinga

Wypadanie sierści u psów może być również spowodowane chorobą Cushinga, stanem spowodowanym nadprodukcją hormonu kortyzolu. W leczeniu choroby Cushinga, pomagają leki, a czasem także zabiegi chirurgiczne.

Choroba Cushinga jest częstsza u psów w wieku 6 lat lub starszych. Inne oznaki choroby Cushinga to jedzenie, picie i oddawanie większej ilości moczu, dyszenie.

Pchły i roztocza

Pchły, kleszcze i wszy mogą być widoczne gołym okiem. Roztocza i elementy grzybicze, takie jak grzybica, nie będą widoczne. Wiele psów będzie miało inne dotknięte obszary, takie jak uszy czy łapy, szczególnie w przypadku niektórych alergii.

Hormonalne wypadanie sierści u psów

Istnieje dużo różnych hormonalnych powodów, dla których psy tracą sierść. W przypadku hormonalnego wypadania sierści jest ono zazwyczaj bardzo symetryczne i zwykle dotyka tułowia psa. Jedną z najczęstszych przyczyn hormonalnej utraty sierści jest niedoczynność tarczycy.

Pies może mieć dużo hormonów produkowanych przez nadnercza, które powodują tłumienie wzrostu sierści, a następnie wypadanie. Lekarz weterynarii może przypisać suplementację tarczycy.

Genetyka

Łyse plamy na zewnątrz ucha, klatce piersiowej, brzuchu, łapach lub dolnej części szyi mogą pojawić się u chartów, whippetów, chihuahua, jamników i chartów włoskich, zwykle po pierwszym roku życia.

Większość właścicieli uczy się z tym żyć, ponieważ możliwości leczenia są ograniczone. Zawsze upewnij się, że Twój weterynarz wykluczył inne przyczyny utraty sierści.