Golden retriever – opis i charakterystyka rasy

dorosły pies

Rasa golden retriever spopularyzowana została w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Psy tej rasy często znajdowały swoje miejsce w obsadzie filmów familijnych, czasem nawet stając się głównym ich bohaterem. Historia tej rasy sięga jednak aż XIX. wieku. Przyjrzyjmy się dokładniej tej tak bardzo popularnej rasie psów.

O rasie golden retriever

Rasa golden retriever powstała w XIX. wieku. Jak wiele innych ras, powstała ona ze skrzyżowania innych, wcześniej występujących ras. Rasa ta powstała w Szkocji, jednak przodkowie tej rasy pochodzą między innymi z Nowej Fundlandii .

Golden retriever to rasa należąca do typu wyżłowatego. Psy rasy golden retriever to psy aportujące. Towarzyszyły myśliwym podczas polowań, ich zadaniem było aportowanie zabitej drobnej zwierzyny.

Psy tej rasy są niezwykle przyjacielskie, przywiązują się do właściciela i rodziny, nie sprawdzają się jednak jako psy obronne.

Charakterystyka i opis rasy golden retrievera

golden skacze

Golden retrievery występują w dwóch liniach: europejskiej i amerykańskiej. Przedstawiciele obu tych linii różnią się nieznacznie kolorem sierści oraz budową ciała. Golden retrievery hodowane w linii amerykańskiej mają sierść odrobinę ciemniejszego koloru. Ich budowa jednocześnie jest bardziej smukła.

Sylwetka golden retrievera jest dosyć smukła, ale jednocześnie muskularna. Ma miękkie, opadające wzdłuż głowy uszy.

Psy rasy golden retriever charakteryzują się dużą inteligencją, są to jednocześnie psy spokojne i bardzo łatwe do ułożenia. Są również wrażliwe i lojalne.

Tryb życia psa

Golden retrievery to psy chętnie spędzające czas w domu z rodziną. Jest to jednak jednocześnie rasa wymagająca dużo ruchu. Psy tej rasy mają skłonność do nadwagi, dlatego też należy zapewnić im możliwość spalania nadwyżki energetycznej, tak, by utrzymać psa w dobrej formie.

Sierść i umaszczenie

zwierzak domowy

Sierść golden retrieverów jest dość długa i bardzo gęsta. Jest również dość miękka. Prócz długiego włosa posiada również gęsty podszerstek. Ze względu na te cechy wymaga regularnej, starannej pielęgnacji.

Golden retrievery występują w umaszczeniu o różnych odcieniach beżu, czasem mają barwę karmelową lub są jasnobrązowe. Szczenięta golden retrievera są jaśniejsze niż dorosłe psy. Ostateczny kolor ustala się między drugim a trzecim rokiem życia.

Rozmiary psa

poważny pies

W przypadku rasy golden retriever psy i suki osiągają podobne rozmiary. Dorosły pies w przypadku samca osiąga wagę około 34 kg, samice ważyć mogą do 32 kg. Wysokość dorosłego psa to około 60 cm, dorosła suka może osiągnąć wysokość około 55 cm.

Charakter

Psy rasy golden retriever są przyjazne i łagodne. Bardzo lubią dzieci, świetnie odnajdują się w kontakcie z każdym domownikiem. Są to również psy, które nie lubią samotności. Dlatego ważne jest, by pies tej rasy nie pozostawał długo sam. Idealnym środowiskiem dla golden retrievera jest wieloosobowa rodzina.

Psy tej rasy bez problemu tolerują inne zwierzęta w rodzinie. Zdecydowanie natomiast nie powinny być traktowane jako psy podwórkowe. Pies rasy golden retriever najlepiej czuje się jako domownik.

Usposobienie, a szkolenie

uroczy pies

Psy tej rasy są bardzo inteligentne. Nie jest to rasa agresywna, ryzyko ataku na członka rodziny w przypadku tej rasy jest niewielkie. Jednak nawet psy należące do bardzo rodzinnych i przyjaznych człowiekowi ras mogą w szczególnych przypadkach zaatakować człowieka. Każdy poszczególne osobnik rasy ma swój indywidualny temperament. Należy również pamiętać, że jest to wciąż duża, potencjalnie niebezpieczna rasa psa. Niezależnie więc od łagodności charakteryzującej na ogół psy tej rasy, należy zapewnić psu rasy golden retriever odpowiednie szkolenie.

Przez wzgląd na cechy swojego charakteru psy tej rasy często zostają psami przewodnikami dla osób z niepełnosprawnościami, bądź też niewidomych. Wtedy wymagają oczywiście specjalnego szkolenia ukierunkowanego na tego rodzaju działanie.

Długość życia

Zdrowy pies rasy golden retriever żyć może od 12 do 16 lat. Niestety często u tej rasy choroby nowotworowe oraz choroby serca skracają czas życia tych psów. Stała opieka weterynaryjna oraz zakupienie szczenięcia w odpowiedniej hodowli zwiększa szanse dożycia właściwego im wieku.

Jak dbać o zdrowie golden retrievera?

dorosły

Zdrowie golden retrievera poddawane powinno być stałej kontroli. Częstym schorzeniem występującym u psów tej rasy jest dysplazja stawowa. Występuje ona bardzo często, dlatego też warto zwracać uwagę na wszelkie jej symptomy. Jakiekolwiek problemy w okolicach stawów są wskazaniem do natychmiastowej wizyty u weterynarza.

W przypadku psa rasy golden retriever bardzo ważne jest również właściwie odżywianie. By właściwie zbilansować składniki niezbędne do właściwego wzrostu oraz zachowania zdrowia w wieku dorosłym, warto postawić na gotową, dostępną w sklepach zoologicznych karmę.

Najczęstsze choroby

golden siedzi w spokoju

Psy rasy golden retriever często zapadają na choroby nowotworowe. Golden retrievery miewają również problemy z sercem, czego konsekwencją może być niewydolność krążeniowa. Słabym punktem ich zdrowia są również oczy.

Psy rasy golden retriever ze względu na swoją długą sierść oraz gęsty podszerstek cierpią często na choroby skóry. Rasa golden retriever należy również do tych, których przedstawiciele częściej niż przedstawiciele innych ras zapadają na choroby alergiczne.

Pielęgnacja

Pielęgnacja golden retrieverów wymaga przede wszystkim zadbania o jego sierść. Długa, z gęstym podszerstkiem wymaga częstego szczotkowania. Szczotkowanie usuwa częściowo zanieczyszczenia z sierści, co jest niezwykle ważne przez wzgląd na skłonności do chorób skóry. Golden retriever, by zachować piękną sierść, szczotkowany powinien być kilka razy w tygodniu.

Sierść golden retrievera powinna być również przycinana. Można skorzystać z usług zakładów trymerskich, można jednak również zrobić to samemu. Należy jednak zaopatrzyć się w specjalnie przeznaczone do tego celu narzędzia.

Przy pielęgnacji psa tej rasy ważny jest również dobór odpowiednich preparatów do mycia sierści. Ważne jest, by były to preparaty przeznaczone dla psów.

Jak szczotkować psa?

rozmyte tło

Psa rasy golden retriever należy szczotkować delikatnymi ruchami od głowy w kierunku ogona. Należy pamiętać, że szczotkowana sierść powinna być sucha. Do szczotkowania golden retrievera najlepiej zaopatrzyć się w kilka różnych, przeznaczonych do tego szczotek i grzebieni. Do szczotkowania i wygładzania sierści używać można szczotki wykonanej z włosia. Splątaną sierść rozczesać można specjalnym, przeznaczonym do tego grzebieniem. Należy to zrobić przed szczotkowaniem.

Wypadanie sierści

Wiosną i jesienią golden retrievery zaczynają intensywnie gubić sierść. Jednak, tak jak inne rasy, także psy rasy golden retriever gubią sierść przez cały rok. Ze względu na jej długość łatwo przeoczyć symptomy mogące oznaczać problemy ze skórą. Dlatego też warto obserwować psa. Niepokojącymi objawami powinno być częste drapanie się zwierzęcia lub wszelkie zachowania, które świadczą o tym, że pies odczuwa dyskomfort związany ze swoją skórą.

Alergicy, a golden retriever

Psy rasy golden retriever należą do tych, których alergeny są dość silne. Dlatego też nie są polecane osobom cierpiącym na choroby alergiczne.

Hodowla i szczeniaki

Podejmując decyzję o kupnie psa rasy golden retriever należy wybrać hodowlę zrzeszoną w Związku Kynologicznym. Osoby prowadzące taką hodowlę powinny udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania. Właściwie prowadzone hodowle kładą nacisk na to, by nie rozmnażać osobników zbyt blisko spokrewnionych. Hodowle golden retrieverów prowadzone z pasją oraz miłością do tych zwierząt są gwarancją zakupu szczenięcia, które nie będzie zbytnio obciążone ryzykiem wystąpienia chorób charakterystycznych dla tej rasy.

Pochodzenie rasy

Krajem pochodzenia rasy golden retriever jest Szkocja. Początkiem rasy golden retriever było skrzyżowanie psa rasy nous z suką rasy tweed water spaniel.

Później by uzyskać rasę golden retriever w dzisiejszej formie krzyżowano rasy takie, jak: flat coated retriever, seter irlandzki oraz bloodhound.

Historia rasy

uśmiechnięty zwierzak

Hodowlę psów tej rasy  zapoczątkował w 1864 roku sir Dunkey Marjoribanks, lord Tweedmouth. Chciał on uzyskać rasę aportującą, użyteczną podczas polowań. Uwagę jego przykuło jedyne w zakupionym przez niego miocie czarnych psów rasy wavy coated retriever jasne szczenię. Zachwycony jasnym kolorem szczenięcia właśnie w nim ujrzał początek nowej, wymarzonej przez siebie rasy psów.

Nim rasa golden retriever uzyskała dzisiejszą formę, krzyżowana była wiele razy z innymi rasami. Wielokrotnie zmieniała się także nazwa tej rasy, obecna obowiązuje od 1920 roku, ale już w 1913 roku rasa została oficjalnie zarejestrowana w brytyjskim klubie kynologicznym.

Upały i mrozy

Psy rasy golden retriever calkiem dobrze znoszą skrajne warunki atmosferyczne. Gęsty podszerstek stanowi dobrą izolację zarówno w przypadku bardzo wysokich, jak i niskich temperatur. Jednak należy pamiętać, że pies każdej rasy ulec może przegrzaniu. Przebywanie na zewnątrz przy dużym nasłonecznieniu może spowodować udar cieplny, dlatego też należy pamiętać o regularnym schładzaniu. Należy również zapewnić psu odpowiednią ilość chłodnej wody. Trzeba także pamiętać że pies oddaje ciepło przez język. Dlatego też decydując się na użycie kagańca należy kupić model, który umożliwi psu otwarcie pyska i wystawienie języka na zewnątrz.

Jaką karmę wybrać?

Szczenięta rasy golden retriever rosną bardzo szybko. Biorąc pod uwagę ryzyko późniejszych, charakterystycznych dla tej rasy chorób stawów, należy zwrócić uwagę na to, by karma dla szczeniąt zawierała przede wszystkim składniki wspomagające stawy w procesie ich rozrostu. Zwiększająca się szybko masa psa wymaga, by zwrócić na ten aspekt żywienia szczególną uwagę.

Karma dla psa rasy golden retriever powinna również być bogata w składniki podnoszące kondycję skóry, a także, u dorosłych psów – przez wzgląd na skłonność do nadwagi – powinna zawierać składniki wspomagające spalanie tkanki tłuszczowej.

Dla kogo jest ten pies?

golden retriever

Psy rasy golden retriever to psy bardzo często wybierane jako psy rodzinne. Ich łagodny charakter, oraz fakt, że świetnie odnajdują się w kontakcie z dziećmi sprawia, że jako psy rodzinne sprawdzają się idealnie.

Ze względu na swoją wysoką inteligencję oraz umiejętność współpracy i spokojne usposobienie psy tej rasy są psami najczęściej wybieranymi do roli psa przewodnika.

Psy rasy golden retriever wymagają dużej ilości ruchu, dlatego też najlepiej odnajdą się z opiekunem, który zapewni im wystarczającą ilość aktywności fizycznej. Konieczność intensywnej pielęgnacji sierści wymaga z kolei dużego nakładu czasu. Brak odpowiedniej dbałości o sierść psa może doprowadzić nawet do problemów zdrowotnych. Dlatego też decyzja o posiadaniu psa tej właśnie rasy powinna być gruntownie przemyślana.

Minusy posiadania golden retrievera w domu

Psy rasy golden retriever posiadają długą sierść,  którą okresowo intensywnie gubią. Tak więc utrzymanie domu w czystości przy obecności psa tej rasy może być wyzwaniem.

Psy rasy golden retriever wymagają również tego, by poświęcić im czas podczas codziennych długich spacerów. Są to psy wymagające wiele uwagi, są to również psy, które nie powinny zostawać same przez wiele godzin. Minusem decyzji o posiadaniu takiego psa może być więc konieczność zmiany trybu życia .

Utrzymanie psa rasy golden retriever nie jest również tanie. By utrzymać psa w dobrej formie, należy zainwestować w zestaw odpowiednich akcesoriów, a także być gotowym, by ponosić koszty odpowiednio częstych wizyt u weterynarza, a także w zakładzie trymerskim.

Ciekawostki

szczenię

Golden retrievery często mylone są z psami rasy labrador, są to jednak dwie różniące się od siebie rasy.

Psy rasy golden retriever uważane są za najładniejsze i najmilsze psy spośród wszystkich ras. Latający, niezwykle przyjazny pies będący postacią w filmie „Niekończąca się opowieść” przypomina psa właśnie tej rasy.

Psy rasy golden retriever bardzo rzadko szczekają. Szczekanie psa tej rasy zazwyczaj oznacza, że odczuwa on dosyć silne, negatywne emocje, na przykład lęk.

Koszt utrzymania golden retrievera to wydatek rzędu kilkuset złotych miesięcznie.

Cena golden retrievera w 2024 roku

Cena szczenięcia rasy golden retriever w 2024 roku może wynosić ok. 7000 zł. Ta cena dotyczy szczeniąt pochodzących z hodowli będących członkami Związku Kynologicznego. Szczenięta o umaszczeniu biszkoptowym lub kremowym są zazwyczaj droższe niż szczenięta o umaszczeniu złotym. Jest to spowodowane tym, że hodowle ZKwP muszą spełniać określone wymagania, w tym dotyczące warunków hodowlanych, zdrowia zwierząt i prawidłowości prowadzenia dokumentacji.

Oprócz ceny szczenięcia, należy również wziąć pod uwagę koszty związane z jego utrzymaniem. Golden retriever to duży pies, który wymaga regularnych spacerów, zabawy i odpowiedniego żywienia. Miesięczne koszty utrzymania golden retrievera mogą wynosić nawet kilkaset złotych.

Przed zakupem szczenięcia golden retrievera warto dokładnie sprawdzić hodowlę, z której pochodzi pies. Należy upewnić się, że hodowla jest legalna i że szczenięta są zdrowe i zadbane.