Chomik Roborowskiego – charakterystyka, opis, jak dbać

roborowski

Chomiki cieszą się ogromną popularnością. Poniekąd z tego względu, że można zaliczyć je do zwierząt mało wymagających. Trzeba jednak mieć świadomość co do tego, że pod słowem „chomik”, kryje się tak naprawdę kilka gatunków. Jednym z nich jest chomik Roborowskiego. Co należy wiedzieć o tym gatunku? Oto kilka niezbędnych informacji.

Opis i charakterystyka rasy

 

Czasem można spotkać się z nazwą chomiczek malutki. Jeżeli ktoś usłyszy takie stwierdzenie, to musi wiedzieć, że ma do czynienia z odmianą Roborowski. Dlaczego tak? Ponieważ są to chomiki naprawdę niewielkich rozmiarów. Ich długość to zaledwie 4 cm. Główne cechy to żywiołowość. Nie potrzebuje on dużej klatki. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to zwierzę, jakie jest typowym samotnikiem, które bardzo lubi strzec swojego terytorium. Nie można myśleć o tym, aby hodować ich całe stado.

Tryb życia

chomiki

Tak jak w przypadku wielu innych odmian chomików, tak również w tym przypadku ma się do czynienia ze zwierzęciem, jakie kocha tryb nocny. Trzeba przygotować się na hałas w nocy. Jeżeli więc komuś takie hałasy przeszkadzają, to ma do wyboru dwa rozwiązania. Pierwszy – rezygnacja z zakupu. Trudno jednak odmówić chomikowi słodkości. Drugim rozwiązaniem jest więc wyniesienie klatki do innego pomieszczenia. Dzięki temu chomik będzie mógł prowadzić swój normalny styl życia, a jego właściciel nie będzie miał problemu z tym, aby się wyspać.

Uwaga! Chomik Roborowskiego nie jest generalnie zwierzęciem do tulenia. Raczej się je podziwia. Aczkolwiek, można jak najbardziej wziąć go na ręce. Nie można jednak myśleć o tym, aby przerywać mu sen. Tego się nie zaleca. Jeżeli ktoś doprowadzi do tego, aby zaburzać rytm dnia chomikowi, można doprowadzić go do stresu, a także do wielu chorób.

Chomiki tego gatunku lubią takie rzeczy jak: kąpiele w piasku, tworzenie zapasów pod ściółką, aktywności ruchowe z udziałem zabawek znajdujących się w klatce.

Sierść i umaszczenie

Te najbardziej, charakterne, małe gryzonie, łatwo rozpoznać. W szczególności po tym, że posiadają biały brzuszek. Nie tylko charakter jest cechą rozpoznawczą. Domowe gryzonie zawsze mają białe znaczenie na podbrzuszu. Jeżeli jednak chodzi o umaszczenie na grzbiecie, to może ono być różne. Najczęściej występują jednak złote cętki, które wyglądają bardzo estetycznie.

Jeżeli chodzi o sierść, to jest ona bardzo krótka. W długości przybliżona do sierści myszy lub świnek morskich. Jeżeli chodzi o wygląd, to inną, charakterystyczną cechą, jest krótki ogon. Tylko dzięki temu można zyskać pewność co do tego, że nie ma się do czynienia z chomikiem dżungarskim.

Rozmiary i waga

Malutkie, czasem nazywane karłowatymi, chomiki Roborowskiego, mają zaledwie 4 cm. Największe gatunki mają maksymalnie 5 cm. Jeżeli chodzi o wagę, to jest ona również niewielka. W końcu małe stworzenia nie jedzą tak dużo. Sam właściciel musi pamiętać o tym, aby nie przekarmiać tego nader słodkiego zwierzaka.

Charakter i zachowanie

Osoba, która bardzo by chciała kupić takiego chomika, musi pamiętać o tym, że nie lubi on noszenia na rękach. Od czasu do czasu można pozwolić sobie na takie sytuacje. Jednak muszą one być naprawdę bardzo rzadkie. Tym bardziej że ma się do czynienia z typem samotnika, który ma charakterek i może to udowodnić. Nie tylko, jeżeli chodzi o szaleństwa w klatce. Zniecierpliwiony zwierzak, może delikatnie ugryźć osobę, która będzie nadmiernie nosić go na rękach. Trzeba także pamiętać, że ma się do czynienia z bardzo zwinnym zwierzęciem, które jest w stanie uciec z ręki człowieka. Należy więc na niego bardzo uważać.

Usposobienie, a szkolenie

Pomimo tego, że ma się do czynienia z charakternym zwierzakiem, nie oznacza to faktu, że nie można się z nim zaprzyjaźnić. Trzeba mieć do niego odpowiednie podejście. Z czasem może się okazać, że chomik będzie sam wchodził na rękę.

Po pierwsze – należy uszanować jego cykl dnia. Jeżeli jest to zwierzę nocne, nie można w żaden sposób tego zmieniać.

Po drugie – zwierzaczkowi należy podsuwać czystą rękę do powąchania. Ale tylko wtedy, jeżeli to będzie aktywne. Dzięki temu maluch będzie miał szansę na to, aby oswoić się z zapachem swojego właściciela.

Po trzecie – ulubione przysmaki, jakie będą podsuwane mu pod nos. Chomik na pewno będzie je obwąchiwał, jeżeli obdarzy człowieka zaufaniem.

Po czwarte – bądź cierpliwy. No cóż, charakterne zwierzaki nie są tak ufne. Nie jest powiedziane, że od razu będą chciały obdarzyć swojego człowieka wielkim poziomem zaufania.

Po piąte – branie na ręce. Będzie to jednak możliwe tylko wtedy, jeśli ktoś będzie cierpliwy i będzie wiedział, że zwierzak potrzebuje czasu na to, aby zdobyć zaufanie.

Ile żyje?

No cóż, jeżeli ktoś chciałby być pewny tego, że zyskuje przyjaciela na całe życie, to srodze się zawiedzie. Otóż długość życia chomicznika malutkiego (kolejna nazwa dla tego gatunku) wynosi dwa lata. Wyjątkowe osobnik dożywają na ogół do trzech lat życia.

Jak dbać o jego zdrowie?

Oferując mu optymalny pokarm, z jakim nie będzie problemu, jeżeli chodzi o trawienie. Na szczęście, tego typu chomiki można zaliczyć do wszystkożernych. Trzeba także pamiętać, że ma się do czynienia z odmianą czyścioszków. To dlatego takie chomiki muszą mieć odpowiednią ilość czystego piasku w swojej klatce. Nie można zwierzaka kąpać w wodzie! Jest to surowo zabronione. Takie zachowanie będzie obniżało jego odporność i powodowało różnego rodzaju choroby.

Najczęstsze choroby

Nawet tak małe stworzenia mogą mieć do czynienia z chorobami. Objawiają się one najczęściej apatią, brakiem ruchowości. Wśród najczęściej występujących chorób można wymienić:

  • ektoparytozę,
  • grzybicę,
  • nużycę,
  • chorobę mokrego ogona,
  • chorobę oczu.

Cechy szczególne

Chomika Roborowskiego można poznać po takich cechach jak:

  • brak pręgi grzbietowej ani bocznych plam,
  • niska waga (maks. 12 g),
  • krótka sierść (maks. 9 mm),
  • białe futerko na łapkach i brzuchu,
  • nieproporcjonalnie duże, odstające uszy o długości do 14 mm,
  • białe, górne wąsy, dolne są koloru czarnego.

Jak dbać o chomika

Zwierzę samodzielnie się kąpie. Potrzebny jest mu tylko odpowiednio czysty piasek, dzięki czemu zadba on o swoją czystość. Należy również w odpowiedni sposób podejść do hodowli pamiętając o tym, że ma się do czynienia z samotnikiem, który nie lubi otwartej przestrzeni. Dlatego swojemu pupilowi należy zapewnić nie tylko odpowiednią klatkę, ale także odpowiednie kryjówki. W środku można ułożyć je ze zwykłych gałęzi. Są jednak dostępne do kupienia gotowe domki, czy też tunele. Ich ustawienie w klatce nie powinno nikomu sprawiać żadnych problemów.

Jak szczotkować?

W ogóle nie trzeba tego robić. To właśnie dlatego te odmiany chomika polecane są dla osób, jakie chcą mieć zwierzątko prawie „samoobsługowe”. Chomik taki właśnie jest. W szczególności, że sam kąpie się w piasku.

Wypadanie sierści

Jeżeli ktoś zauważy, że jego zwierzak traci sierść, to najprawdopodobniej jego pupil jest chory. Konieczna będzie wizyta u weterynarza. Utrata sierści może być spowodowana hipowitaminozą B. Konieczne będzie przepisanie takich witamin zwierzakowi przez weterynarza. Nie ma co zwlekać, ponieważ choroba ta nieleczona, może mieć przykre konsekwencje dla chomika, jeżeli nie zostanie prawidłowo zdiagnozowana i leczona.

Alergicy

Niestety, ale chomik Roborowskiego może powodować także alergie. Utrata sierści następuje w wyjątkowych sytuacjach. Więc to nie ona będzie powodem alergii. Bardziej będzie za to odpowiedzialny mocz. To w jego zawartości znajduje się duża ilość alergennych białek. Niekiedy, za wystąpienie niekorzystnych sytuacji, odpowiedzialna może być ślina lub naskórek malucha. Aczkolwiek, są to bardzo rzadkie sytuacje.

Hodowla chomika Roborowskiego

Jeżeli ktoś myśli o hodowli to musi wiedzieć, że zwierzaki są w stanie rozmnażać się aż do 7 razy w roku. W jednym miocie może urodzić się do 7 młodych chomiczków, ważących zaledwie 2 gramy. Maluszki rodzą się po ok. 3 tygodniach ciąży. Po narodzinach, dzieci są ślepe i głuche. Zaczynają słyszeć dopiero po ok. 6 dniach od narodzin, widzą po 2 tygodniach. Uwaga! Dojrzałość płciowa jest przez nich osiągana po 24 dniach! Szybko, prawda?

Historia rasy

Nie lada ciekawostką jest to, że chomika karłowatego odkryto bardzo późno. Pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1894. Było to w Azji Środkowej. Dopiero w kolejnych latach jego „popularność” wzrosła. W szczególności, jeżeli mowa o Europie i innych miejscach na świecie.

Jak sobie radzi w upały i mrozy?

Są one malutkie, ale trzeba zdać sobie sprawę, że ma się do czynienia ze zwierzakami, jakie nie lubią upałów. Temperatura powyżej 22 stopni może okazać się dla nich sporym zagrożeniem! Tak, chomiki Roborowskiego zdecydowanie lubią chłodniejsze klimaty. Chociaż, zbyt duże mrozy również mogą stać się dla nich zagrożeniem. W szczególności, jeżeli chodzi o chłodną wodę.

Dla kogo?

Dla osób, jakie wobec swojego zwierzęcia nie muszą mieć dużych wymagań. Trzeba nauczyć swoje dzieci, że takich chomików raczej się na ręce ne bierze.

Jaką karmę wybrać?

Tego typu gatunek można żywić specjalnymi mieszankami, jakie składają się z ziół, białka zwierzęcego i suszonych warzyw. Nie można dla niego wybierać karmy, która zawiera w sobie: czosnek, cebulę, czerwone mięso, cytrusy, sałatę, bakłażan, rabarbar, pestki gruszek  jabłuszek.

Minusy posiadania tego zwierzęcia w domu

Jak już było powiedziane, hałas nocy. Chociaż, jeżeli ktoś się do tego przygotuje, jest w stanie sobie z tym poradzić.

Pochodzenie rasy

Azja Środkowa.

Ciekawostka

Chomiki Roborowkiego posiadają jaśniejsze plamki nad oczami. Pomimo upartego charakterku, często można spotkać je w polskich domach. Wystarczy ich obecność, żeby człowiek lepiej się poczuł. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby dla malucha wybierać jak najbardziej naturalne wyposażenie. Dzięki temu będzie można zyskać pewność co do tego, że chomik będzie w domu się dobrze czuł.

Cena w 2023 roku

To zwierzaki dla tych osób, jakie nie chcą wydać dużo. Szacunkowa cena utrzymuje się od 10 do maksymalnie 30 zł. Do tego należy jednak doliczyć odpowiednią klatkę oraz akcesoria, które dla tego chomika są potrzebne.