Jak dbać na co dzień o zdrową dietę swojego psa?

pies w mieszkaniu

To, co ląduje w miseczce Twojego pupila, ma realny wpływ na jego samopoczucie, wygląd sierści, uzębienie, witalność oraz zdrowe i długie życie. Nic więc dziwnego, że odpowiedzialni oraz świadomi opiekunowie psiaków chcą zadbać o ich zdrową, zbilansowaną i pełnowartościową dietę. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania psiej karmy? Jakich błędów się wystrzegać i dlaczego odpowiedzią na najbardziej wymagające potrzeby jest polski, psi catering Piesotto?

Przychodzi opiekun do doktora…

Zanim zaczniesz ustalać dietę, upewnij się, że Twój przyjaciel jest zdrowy — tj. nie cierpi na dolegliwości żołądkowe, alergie lub stany zapalne. Podstawowe badanie z krwi (tzw. morfologia), które wykonasz u swojego weterynarza, pozwoli Ci wyeliminować szereg schorzeń, które wymagałyby dodatkowej suplementacji, stosowania konkretnych protein czy eliminacji całej grupy produktów. Jak mówi znane powiedzenie – przezorny, zawsze ubezpieczony.

Przykładowo psiak z podwyższonymi parametrami wątrobowymi (ALAT i ASPAT) nie powinien jeść łososia lub wieprzowiny, która ma zwiększoną zawartość miedzi. Z kolei Burek ze stanem zapalanym trzustki (lipaza) powinien unikać tłustych mięs, a z chorymi nerkami — owoców i warzyw, bogatych w fosfor.

Dopiero po wyeliminowaniu wszelkich potencjalnych schorzeń, możesz przystąpić do wybierania najzdrowszych i najlepszych posiłków. Postanowiliśmy Ci nieco w tym pomóc, tworząc trzy, uniwersalne wskazówki.   

#1 postaw na jakość

Podstawą zdrowej diety jest karma, która jest bogata w składniki odżywcze, witaminy i minerały, dostosowane do wieku, rasy, poziomu aktywności oraz ewentualnych, specjalnych potrzeb żywieniowych Twojego psa. Zwracaj uwagę na etykiety i skład karmy – pierwszym składnikiem powinno być mięso – drobiowe, wieprzowe, ryby. Unikaj produktów z nadmierną ilością wypełniaczy, takich jak kukurydza czy soja, które są nie tylko alergenami, ale także niepotrzebnymi dodatkami, które mają obniżyć koszty produkcyjne. 

Jakość karm sklepowych jest mocno dyskusyjna – zwłaszcza  jeśli opiekunowi zależy na dostarczaniu proteinowych posiłków. Zdecydowana większość mokrych puszek i suchych groszków ma mniej niż 60% mięsa. Przykładowo w opakowaniu pewnej, suchej karmy, znaleźć można zboża, które znajdują się na pierwszym miejscu(!), a następnie zaledwie 4% mięsa wołowego i 4% mięsa drobiowego. Pomimo dodatków witamin i minerałów, trudno jest nazwać tak wypełnioną miseczkę mianem „jakościowego, zbilansowanego posiłku”. 

W odpowiedzi na deficyt jakościowy oraz w trosce o zdrowy, psi brzuszek powstało Piesotto – polski, psi catering, który dostarcza świeżych, porcjowanych posiłków wprost pod drzwi. Receptura tworzona jest na podstawie wiedzy i doświadczenia lekarzy weterynarii oraz psich dietetyków, którzy pracują wyłącznie na składnikach w jakości Human Grade. Oznacza to, że wykorzystywane warzywa i mięso są zawsze świeże, dzięki czemu z miseczki może jeść nie tylko Sonia lub Saba, ale także… opiekun. 

Dodatkowo bilans witamin oraz minerałów dobierany jest w sposób indywidualny, na podstawie ankiety, w której umieszcza się informacje m.in. o wieku, wadze, chorobach i płci swojego psiego przyjaciela. Lepiej po prostu się nie da!

#2 różnorodność

Podobnie jak ludzie, psy cenią sobie różnorodność w diecie. W końcu, ile można jeść cały czas tę samą puszeczkę lub suche, mało wyraziste groszki? Codzienna dieta psiaka powinna bazować na kilkunastu produktach spożywczych – zwłaszcza w przypadku niejadków, które szybko nudzą się smakiem tego samego mięsa. 

W miseczce pojawić się więc może mięso drobiowe – z kaczki lub z indyka – ryby, wieprzowina, wołowina oraz szereg warzyw (np. dynia i buraki) oraz owoce (np. jabłka). Warto przy tym zwracać uwagę na preferencje smakowe swojego PSIjaciela, który często sygnalizuje, który posiłek był dla niego wyjątkowo atrakcyjny i smakowity. Jeśli więc pokarm zalega w misce, a jedzenie kojarzone jest z obowiązkiem, a nie przyjemnością – rozważ alternatywę, w postaci Piesotto, które dostarcza smaczne i zdrowe posiłki dla psa.

Zamawiając gotowe, psie posiłki możesz wybrać, aż 5, różnych smaków:

  • Soczystą wołowinę, w składzie której znajdziesz m.in. puree z batata, marchewki i buraka; 
  • Delikatny indyk, który uzupełnia szpinak, jabłko, seler i groszek;
  • Aromatyczna kaczka z dodatkiem dyni , siemienia lnianego i podrobów; 
  • Świeża rybka z dynią, cukinią, batatami i pasternakiem; 
  • Szlachetna jagnięcina z bulionem, burakiem, dynią i selerem.

Każda saszetka uzupełniona jest dodatkiem mineralno-witaminowym, w którym znajduje się m.in. witamina A, D3, B1, niacyna, biotyna oraz żelazo. Dzięki temu miseczka już nigdy nie będzie pozbawiona smaku!

#3 zadbaj o regularność i dostęp do wody

Ustalanie regularnych godzin karmienia nie tylko pomaga utrzymać zdrowy rytm dnia dla Twojego psa, ale również wspiera prawidłowe trawienie i absorpcję składników odżywczych. Zaleca się karmienie dorosłych, zdrowych psów dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Pamiętaj, aby nie karmić swojego psa tuż przed intensywnym wysiłkiem fizycznym – harce po treściwym posiłku mogą doprowadzić do tzw. skrętu żołądka.

Ponadto pamiętaj, że zdrowa dieta to nie tylko odpowiednie jedzenie, ale także nieustanny dostęp do świeżej i czystej wody. Ta jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa, wspiera trawienie, pomaga utrzymać odpowiednie nawodnienie oraz reguluje temperaturę ciała – zwłaszcza podczas upalnych miesięcy.