Jak zadbać o bezpieczeństwo psa podczas spaceru?

Spacer z psem powinien być nie tylko przyjemny, ale także bezpieczny. Aby zadbać o bezpieczeństwo swojego pupila podczas codziennych wyjść, zwróć uwagę na to, jakich akcesoriów spacerowych używasz i czy na pewno są one odpowiednio dobrane do Waszych potrzeb i warunków w jakich spacerujecie. Nie zapomnij też o zapewnieniu psu odpowiedniej widoczności podczas spacerów wieczorami i zabezpieczenia go przed niebezpiecznymi pasożytami zewnętrznymi i wewnętrznymi. 

Obroża czy szelki – w czym najlepiej zabierać psa na spacer?

Wybór pomiędzy szelkami i obrożą to tak naprawdę wyłącznie kwestia preferencji opiekuna (z wyjątkiem psów silnie ciągnących, u których lepiej stosować szelki). Ważniejsza zatem od pytania czy szelki czy obroża jest kwestia wyboru jakie szelki i jaka obroża będą dla Twojego psa odpowiednie. 

W przypadku szelek najlepszym wyborem jest model guard, czyli szelki wkładane przez głowę i zapinane za łapkami. Możesz kupić je zarówno w wersji paskowej jak i zabudowanej. Dlaczego akurat guardy? Po pierwsze, w przeciwieństwie do szelek wkładanych przez łapki pies nie wyjdzie z nich, gdy się czegoś przestraszy (nawet gdy mocno się skuli szelki nie zejdą mu przez głowę). Po drugie ich budowa nie blokuje ruchu przednich łap (jak ma to miejsce np. w szelkach norweskich, easy walk i step-in), co ochrania psie stawy przed nadmiernym przeciążeniem i urazami. 

Obroża dla psa powinna być szeroka (co najmniej na szerokość dwóch kręgów szyjnych) i odpowiednio dopasowana na obwodzie. Z obroży założonej zbyt luźno pies może się łatwo wysmyknąć, zbyt ciasna będzie natomiast niewygodna, a nawet bolesna. Zazwyczaj optymalny rozmiar obroży to taki, który pozwala zmieścić pomiędzy szyją psa, a obrożą 2-3 palce położone płasko. 

Obroża dla psa może posiadać klasyczne zapięcie “na dziurki”, mocną klamrę lub tzw. półzacisk. Nie należy używać obroży zaciskowych, dławików ani kolczatek, ponieważ sprawiają one psu ból i negatywnie wpływają na Twoją relację z psem i jego zachowanie. 

Adresówka – niezbędny element psiego wyposażenia spacerowego

Niezależnie czy Twój pies chodzi w szelkach czy w obroży, musisz pamiętać o tym, by zawsze miał przypiętą do nich adresówkę, czyli tabliczkę z Twoim numerem telefonu. Może być to grawerowana zawieszka lub naszywka. Unikaj adresówek zakręcanych, w których umieszcza się kartkę z numerem telefonu. Psy często je gubią, a osoby postronne mogą nie wpaść na to, że danych opiekuna należy szukać właśnie w tym miejscu. 

Poza adresówką pamiętaj także o tym, aby zaczipować psa, a jego i swoje dane umieścić w jednej z ogólnodostępnych baz danych opiekunów np. Safe Animal. Dzięki temu, gdy Twój pies się zgubi i trafi np. do schroniska, personel bez trudu powiadomi Cię o tym fakcie.

Mocna smycz to podstawa

Smycz nie tylko łączy Cię z psem i chroni przed nim otoczenie, ale też jest gwarantem psiego bezpieczeństwa w sytuacjach trudnych. To ona ma utrzymać psa, gdy nagle ostro wyrwie się do innego zwierzęcia lub wystraszy hałasu. Dlatego zawsze zwracaj uwagę na jakość smyczy, której używasz. Taśma powinna być mocna i dobrze zszyta, a karabinek odpowiednio duży i dobrze wykonany. Dobrym nawykiem jest sprawdzanie od czasu do czasu sprawności karabinka – tego czy nie blokuje się i nie pęka. W szczególnych przypadkach, zwłaszcza psów bardzo agresywnych lub lękliwych, warto rozważyć korzystanie ze smyczy z dwoma karabinkami, z których jeden przypinamy do obroży, a drugi do szelek psa. 

Odblaski i światełka, czyli bezpieczeństwo podczas wieczornych spacerów z psem

Gdy przychodzi jesień lub masz w zwyczaju spacerowanie z psem o późnych godzinach wieczornych, poza podstawowym sprzętem spacerowym powinieneś zadbać także o wyposażenie psa w odblaski i/lub światełko ledowe lub świecącą obrożę. 

Wiele szelek, obroży i smyczy posiada elementy odblaskowe wszyte na stałe. W takim przypadku wystarczy zadbać o ich czystość, aby spełniały swoją rolę. Jeśli Wasz zestaw spacerowy nie ma odblasków, możesz sięgnąć po odblaskowe apaszki dla psa, kamizelki lub zawieszki.

Dobrym pomysłem jest dodanie do odblasku świecącej zawieszki lub obroży. Widoczność takich akcesoriów waha się od 20 do 500 metrów, pamiętaj więc aby uważnie dobrać rodzaj światła do Waszych potrzeb spacerowych. Nie martw się, że światło będzie przeszkadzało psu. Większość zwierząt przyzwyczaja się do świecących akcesoriów w ciągu pierwszego spaceru. Dla tych bardziej wrażliwych, można zastosować światełko montowane na grzbietowym pasku szelek, dzięki czemu będzie ono doskonale widoczne dla Ciebie, a niemal niezauważalne dla psa. 

Bezpieczny spacer to także odpowiednia ochrona przeciwko pasożytom

Dbając o bezpieczeństwo psa podczas spacerów nie możesz zapominać o niemal niewidocznym, ale jakże istotnym zagrożeniu jakim są pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne. Przed tymi pierwszymi uchronią psa odpowiednie zabezpieczenia w formie kropli, obroży lub tabletek. Pamiętaj, by stosować je regularnie przez cały rok (obecnie w Polsce sezon na kleszcze właściwie się nie kończy). Po spacerach, na których szansa złapania pasożytów jest największa, warto dodatkowo przejrzeć psią sierść lub dokładnie ją wyczesać. 

W przypadku pasożytów wewnętrznych kluczowe jest regularne odrobaczanie psa (co 3-6 miesięcy) i pilnowanie, aby podczas spaceru nie zjadał niczego z ziemi. Jeśli masz wątpliwości czy pies nie zaraził się pasożytami, a nie chcesz odrobaczać go nadmiernie często, zawsze możesz wykonać u lekarza weterynarii kontrolne badanie kału w kierunku pasożytów. 

Po więcej porad na temat życia z psem i produktów, które będą wspierać Waszą dobrą relację zajrzyj na www.petsmile.pl.