Psy z Włosami – Rasy z Dużym Owłosieniem

Psy to prawdziwi przyjaciele człowieka. Można o nich mówić dużo, ale temat tak naprawdę nigdy nie zostanie wyczerpany. Zawsze można liczyć na ich lojalność i przywiązanie. To najpopularniejsze zwierzęta domowe, które występują w wielu odmianach. Dzisiaj chyba wyróżnić można 300 podstawowych gatunków psów. Chociaż to i tak mała liczba. Niezależnie od tego, wśród nich część stanowią te zwierzęta, które mają długie włosy. Każda osoba musi pamiętać o tym, że tego rodzaju psom należy się odpowiednia pielęgnacja. Jakie psy mają naprawdę długie włosy?

1. Yorkshire terrier

Yorkshire terrier

Przesłodkie maluszki, jakie w Polsce cieszą się bardzo dużą popularnością. Całkiem możliwe, że to dlatego, iż są takie małe. Z Yorkiem będzie można żyć w domu, ale wystarczy mu także miejsca w kawalerce. Są to bardzo lojalne psiaki, które ważą ledwie do 3 kg. Prawdziwe kruszynki, które można dosłownie nosić na rękach. Mają 25 cm w kłębie. Są bardzo głośne, ale to właśnie w ten sposób okazują swoją radość. Polecane są do rodzin z dziećmi, ale nie do tych kompletnie małych pociech. Chodzi bowiem o to, że Yorki są kruche i łatwo narazić je na uraz. Leczenie jest kosztowne. Ich włosy są lśniące i miękkie w dotyku. Ciekawostką jest to, że te włosy na głowie są zdecydowanie dłuższe od tych na tułowiu. W stosunku do tych psiaków należy wykazać się odpowiednią konsekwencją podczas tresury. Lubią dominować, dlatego też należy pokazać im swoje miejsce w szeregu.

2. Maltańczyk

Już na samym wstępie należy powiedzieć, że to kolejna rasa kruchych psów. Wystarczy jeden nieostrożny ruch, a będzie można psiakowi wyrządzić krzywdę. Podobnie jak wyżej, niestety leczenie nie będzie należeć do najtańszych. Ich waga nie przekracza 4 kg. Mają maksymalnie do 25 cm w kłębie. Są to prawdziwe maluszki, które są bardzo energicznie. Można pomyśleć o tym, aby trzymać je w mieszkaniach. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że każdego dnia będą należeć się im długie spacery. Tylko w ten sposób będzie można spożytkować ich nadmiar energii. Są białe, więc trzeba będzie pogodzić się z tym, że ich utrzymanie w czystości wcale nie będzie należało do łatwych zadań. W szczególności, jeżeli mowa jest o okolicach oczu i pyszczka. Są świetną propozycją dla rodzin z dziećmi. Od czasu do czasu warto zapewnić im towarzystwo innego zwierzęcia, ponieważ inaczej staną się bardziej szczekliwe.

3. Shih tzu

Patrząc na te kolejne maluchy w zestawieniu, można mieć niekiedy wrażenie, że patrzy się na kwiat chryzantemy. W szczególności, jeżeli mowa o pyszczku psa tez rasy. Shih tuz wyróżnia się tym, że ma długie, gęste włosy. Są one jednak bardzo przyjemne w dotyku. Miękkie, wymagają od właściciela odpowiedniej pielęgnacji. Na pewno każdego dnia trzeba będzie sprawdzać czy na sierści nie tworzą się kołtuny. Do tego trzeba będzie włosy regularnie przycinać. Ich waga nie powinna przekroczyć 8 kg. Do tego maksymalnie w kłębie mają 27 cm. Są to przyjacielskie psy, których charakter nie jest konfliktowy. Lubią poznawać się z innymi osobami, ale także zwierzętami. Cechują się niezależną naturą, dlatego niekiedy w nosie mogą mieć komendy, które wydaje im właściciel. Jednak ich słodka mordka i przyjazne nastawienie sprawiają, że szybko można im wybaczyć pewne niedociągnięcia. Polecane są w szczególności dla osób starszych.

4. Bichon Frise

Psy, które mają bardzo gęstą, lokowaną sierść. Przez to, że się ona tak lokuje nie widać tego, ale ich włos jest w stanie osiągnąć od 7 do 10 cm. Do tego sierść rośnie bardzo szybko, więc trzeba pogodzić się z tym, że co około sześć tygodni trzeba będzie jechać do ścięcia. Profesjonalny groomer będzie w stanie zadbać o schludny wygląd tego uroczego zwierzęcia. Niewielkie psy, ważą maksymalnie do 5 kg. W kłębie mierzą około 30 cm. Powracając do sierści, jest ona bardzo delikatna i przyjazna w dotyku. Jeżeli właściciel odpowiednio zadba o socjalizację psa, to jest to świetny kompan do zabawy, a na dodatek świetnie czuje się w towarzystwie innych psów. Niekoniecznie musi to być ta sama rasa. Należy uważać na to, aby uszy i oczy Bichonów były wolne od sierści. Inaczej może rozwinąć się w nich stan zapalny. Warto popracować nad ich tresurą, ponieważ nauczone, są w stanie zaprezentować różnego rodzaju sztuczki.

5. Bolończyk

Kolejna rasa psów, która występuje w kolorze białym. Trzeba będzie więc pogodzić się z tym, że te psiaki trzeba będzie często czyścić. Jak się ubrudzi na dworze, to wszystko na pewno będzie widać na sierści. Jednak tak uroczym maluchom nie można odmówić szaleństw na dworze, jeżeli na drodze znajdzie się błoto. Maja białą, puszystą okrywę włosową. Ich waga wynosi maksymalnie 4 kg. Do tego mają ledwo 30 cm w kłębie, więc to kolejny maluch, którego będzie można przygarnąć do mieszkania. Nie można jednak zapomnieć o tym, że te psiaki wymagają regularnej pielęgnacji. Są to bardzo wrażliwe psy, które praktycznie z miejsca przywiązują się do swojego właściciela. Nie można więc na długo pozostawiać go samodzielnie. Do tego trzeba dodać, że ma się do czynienia z prawdziwymi leniuchami. Owszem, wyjdą na spacer, ale na szczęście nie muszą one trwać długo. Bolończyki mają to do siebie, że kochają wylegiwanie się na kanapie.

6. Lhasa apso

Te psy w Polsce może nie są aż tak mocno znane. Chociaż w swoim wyglądzie dużo przypominają bolończyka lub maltańczyka.Tym bardziej że są tak samo urocze. Jest to jedna z ras psów tybetańskich. Maksymalnie ważną do 7 kg. Ich wysokość w kłębie wynosi maksymalnie 28 cm. Ciekawostką jest to, że ta rasa psów przez bardzo długi czas otaczana była wielkim szacunkiem w Tybecie. Na tyle, że czczono je oraz uważano za wielki skarb. Ich sierść jest długa, o różnym umaszczeniu. Nie obędzie się bez codziennego szczotkowania. Należy również pamiętać o tym, aby sierść psa była regularnie przycinana. Są lojalne. Kochają swoich opiekunów. To właśnie dlatego nie można skazywać ich na długie siedzenie samodzielnie w domu. Nie są ufne wobec obcych, więc może się okazać, że tak chętnie do nieznajomych (znajomych właściciela) nie będą chętnie podchodzić. Polecane są dla starszych ludzi, ponieważ nie muszą mieć dużo ruchu. Wystarczą spokojne, powolne spacerki.

7. West Highland white terrier

Patrząc na tego uroczego malucha, człowiek czasem nie wierzy, że mogą one ważyć aż 10 kg. Taka jest właśnie ich maksymalna waga. Maksymalnie mają w kłębie do 30 cm. Są to psy, które mają białą sierść, więc należy regularnie ja czyścić. Tym bardziej że zaniedbanie ze strony właściciela może doprowadzić do rozwoju chorób i zarazków. Są słodkie i kochane, ale należy być wobec nich konsekwentnym. Z tego prostego względu, że lubią psocić. Dlatego z góry należy nauczyć je kto w domu rządzi. Świetny pies do domu, gdzie są dzieci, ponieważ kochają zabawę. Są to bardzo ruchliwe psy. W dawnych czasach wykorzystywano je do polowania na szczury, lisy i borsuki. Te psy mają więc silnie wykształcony instynkt myśliwski. Są ruchliwe, ale bardzo dobrze będą się czuć w towarzystwie osób starszych. Warto również nadmienić, że wykazują dużą odporność na wszelkiego rodzaju choroby.

8. Pudle

Obecność tej rasy chyba nikogo nie dziwi. Może na pierwszy rzut oka wydawać się może, że są to psy, których sierść jest krótka. Jednak jest ona tylko lokowana i ten włos się zawija. Na pewno trzeba zadbać i odpowiednią higienę oraz pielęgnację. Wyróżnia się cztery typy tych psów. Pudle toy i miniaturowe są najmniejsze. Pudle średnie i duże to…duże gatunki tych psów. Może i różnią się wielkością, ale każdy z nich jest tak samo uroczy i wierny swoim właścicielom. Piękne, błyszczące, kędzierzawe włosy są obfite, wełniste i miękkie. Trzeba więc często je kąpać, aby mieć pewność, że wszystkie zabrudzenia udało się usunąć. Do tego można być pewnym tego, że regularnie trzeba będzie odwiedzać groomera. Nie ma lepszego psa, jeżeli chodzi o towarzysza dla rodziny. Jeżeli chodzi o listę najprzyjaźniejszych ras, to pudle znalazły się na drugim miejscu. Wyprzedziły je tylko border collie. Należy mieć jednak świadomość co do tego, że pudle to bardzo ruchliwe psy. Każdego dnia trzeba będzie tą energię spożytkować.

9. Charty afgańskie

Teraz czas na nieco większe psy od tych wcześniej wymienionych. Charakterystyczne psy o bardzo długich włosach. Co ciekawe, ich włosy właściwie wykształcają się przez pierwszych kilka lat. Na samym początku ma się do czynienia z tzw. sierścią szczenięcą. Z czasem trzeba będzie pogodzić się z tym, że psy będzie trzeba starannie wyczesywać. Tylko dzięki temu będzie można zapobiegać kołtunieniu się całej sierści. Fakt, będzie to zajmować trochę czasu, ale można być pewnym tego, że w ten właśnie sposób pies będzie prezentował się w należyty sposób.

10. Briard

Dystyngowane psy, które są duże. Ich masa ciała może przerażać, dlatego nie nadają się one do dzieci, które marzą o tym, aby samodzielnie wyprowadzać takiego wielkoluda. Aczkolwiek, należy nadmienić, że briardy, które przypominają w swoim wyglądzie rustykalne psy, są bardzo kochane i na dodatek nie wymagają częstych kąpieli. Należy jedynie przypilnować tego, aby ich sierść była regularnie rozczesywana.

11. Chin japoński

Widząc tego psa można odnieść wrażenie, że ma się do czynienia z prawdziwym królem spośród wszystkich psów. Już w ich gracji widać, że jest to naprawdę dystyngowana rasa. Ich włosy są proste i do tego bardzo długie. Na uszach, na szyi oraz na ogonie można dostrzec dodatkowo lekkie pióra. Pomimo tego, że chin ma bardzo długie włosy, wystarczy czesać je raz w tygodniu. To na pewno wystarczy do tego, aby móc psa utrzymać w odpowiednim porządku.

12.Skye terrier

Psy, którym nie widać oczu. Można odnieść wrażenie, że psy te chodzą po omacku. Nic jednak bardziej mylnego, ponieważ ma się do czynienia z niezwykle bystrymi i mądrymi zwierzakami. Włosy tego psa mogą mieć nawet 15 cm długości! Co więcej, rosną one przez kilka lat, zanim na dobre się wykształcą. U wielu psów tego gatunku można często zauważyć charakterystyczną, białą plamkę na piersi. Mówi się, że jest to nawet znak rozpoznawczy ich. Dla tych psów długa sierść pełni funkcję obronną.