Psy z Włosami – Fascynujące Rasy z Włosami

Psy z włosami są fascynujące. Aczkolwiek, u niektórych osób budzić mogą pewnego rodzaju przerażenie. Chodzi bowiem o ich pielęgnację. Nie ma co ukrywać, że długi włos – podobnie jak u człowieka – wymaga właściwej pielęgnacji. Inaczej wszystkie włosy będą się kołtunić – co też może przyczynić się do pogorszenia zdrowia u zwierzęcia. Nie oznacza to jednak tego, że na psy z włosami nie trzeba się decydować. Oczywiście, że można je kupić. Wręcz należy! Trzeba mieć jednak świadomość tego, że opieka i pielęgnacja tych psów może zająć nieco więcej czasu.

1. Samoyed

Samoyed

Na sam początek mniej znana rasa. Aczkolwiek, bardzo ruchliwa. Samoyed ma długi włos (chociaż nie tak długi jak skye terrier) o który na pewno trzeba w odpowiedni sposób zadbać. Występuje w kolorze białym, więc trzeba będzie często go czyścić. Wszystko przez to, że na wielu spacerach (muszą one być długie), pies będzie się często brudził. Jest to rasa psów, która ma gęsty podszerstek. Włosy są grube i gęste, a do tego bardzo przyjemne w dotyku. Waga Samoyeda wynosi maksymalnie około 30 kg. Ich wysokość może wynieść do maks. 57 cm. Są to przyjacielskie i otwarte psy, które zawsze są bardzo lojalne wobec swoich właścicieli. Pochodzą z północnej Rosji i regonu sybirskiego.

2. Pudle

Mówi się na nie małe oraz duże psy. Wszystko dlatego, że można spotkać małe oraz duże pudle. To fakt, że różnią się one względem siebie wysokością. Można być jednak pewnym tego, że każda z odmian pudla ma gęsty i długi włos, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Najwięksi przedstawiciele tego gatunku mogą ważyć aż 30 kg. Do tego ich maksymalna wysokość wynieść może 60 cm. Jak więc widać, ma się do czynienia z prawdziwymi olbrzymami (chociaż nie najwyższymi). Ich włosy mogą mieć wełnistą strukturę. Do tego są kędzierzawe i wykazują się odpornością na ścisk ludzkiej dłoni. Gęste i grube, tworzą tak charakterystyczne dla tej rasy loki, które należy regularnie przycinać.

3. Sznaucer olbrzym

To fakt, że ma się do czynienia z prawdziwym olbrzymem, który ma złote serce. Jest tak kochany jak swój mniejszy odpowiednik. Pomimo wielkości, jest to świetna propozycja dla rodzin z dziećmi. Należy jednak pamiętać o tym, aby tego poczciwca zabierać na solidne spacery. Można je połączyć ze wspólną aktywnością na świeżym powietrze ze swoimi pociechami. Sznaucery olbrzymie kochają figle i psoty. To właśnie chyba to sprawia, że ich usposobienie jest tak radosne. Nie można go jednak zaniedbać – w szczególności, jeżeli chodzi o ruch. Należy pamiętać o tym, aby ich długie włosy przycinać średnio co 2-4 miesiące, aby nie urosły zbyt długie.

4.Terier bedlington

Chyba śmiało można powiedzieć, że ma się do czynienia z wyjątkową rasą psów. W szczególności, jeżeli weźmie się pod uwagę jego włosy, które są gęste, kręcone, a na dodatek w sposób charakterystyczny odstają od skóry. Ten typ terierów doskonale sprawdza się w rodzinach. Niech nikt się jednak nie zdziwi, jeżeli zobaczy, że pies drepcze krok w krok tylko za jednym członkiem rodziny. On kocha wszystkich, ale często przywiązuje się do jednej osoby i to właśnie z nią lubi spędzać czas. Do tego są to prawdziwe uparciuchy, więc trzeba być wobec niego konsekwentnym. Można z nim iść na bardzo długi spacer, ale także na rower. Tzn. sam właściciel będzie na rowerze, a bedlington będzie biegł za nim i na pewno będzie miał z tego ogromną radość.

5. Yorkshire terrier

W tym zestawieniu czas teraz na prawdziwego malucha. Takiego, który nie ma swojego dużego odpowiedniego. Oczywiście, że jeżeli chodzi o włosy, to yorki muszą się tu pojawić. Maluchy, których waga wynosi maksymalnie 3 kg, mają jedynie 25 cm w kłębie. Spontaniczne pieski, które kochają dzieci. Maluchy kochają yorki i doskonale się z nimi bawią. Jeżeli rodzice chcą, aby ich pociecha spożytkowała nadmiar energii, to śmiało można podsunąć yorka. Długie godziny spędzone na zabawie, wyjdą im obu na korzyść. Włosy mają proste, a do tego lśniące, co najlepiej widać pod światło. Nie można jednak zapomnieć o tym, aby te włosy regularnie przycinać. Na szczęście ich rozczesywanie nie zajmuje dużo czasu. Trzeba jednak pamiętać, aby wykonywać to regularnie.

6. Maltańczyk

Chyba jedna z niewielu ras, która może pochwalić się tak długą historią. Te urocze, białe jak śnieg maluchy, były znane już 500 lat p.n.e. Mają bardzo przyjemne w dotyku włosy. Trzeba mieć jednak świadomość co do tego, że włosy nie stanowią ich tarczy ochronnej. Dlatego w okresie zimowym psu trzeba będzie zapewnić dodatkowe ubranie. Tak, aby mieć pewność, że spacer po śniegu nie będzie oznaczał dla niego prawdziwych katuszy. Jeżeli chodzi o karcenie, to należy pamiętać o tym, że ma się do czynienia z psami, które mają bardzo delikatną psychikę. Warto jednak wziąć je na tresurę, ponieważ kochają naukę. Można je nauczyć wielu sztuczek, które będą w stanie zadziwić publikę. Ich waga maksymalnie wynosi 4 kg, a do tego mają maks. 25 cm w kłębie.

7. Basenji

Świetny i radosny kompan. Jednak nie nadaje się on do osób, które nie lubią się ruszać. Nie dla niego leniuchowanie na kanapie. On musi się ruszać i wszędzie jest go pełno. Można z nim pobiegać i można z nim także pojeździć na rowerze. Jeżeli ktoś kocha spędzać czas na dworze przez cały rok, a nie lubi samotności, to basenji będzie dla niego idealnym kompanem. Basenji polecany jest również dlatego, że jego pielęgnacja nie zajmuje dużo czasu. Trzeba jednak regularnie go wyczesywać, aby móc usunąć z niego martwe włosie. Należy to robić minimum raz na dwa tygodnie. Do takich kroków pielęgnacyjnych potrzebne są specjalne gumowe zgrzebła. Zbierają one włosy, a do tego wspierają proces nabłyszczania sierści.

8. Biały owczarek szwajcarski

Owczarki są doskonale znane. Warto jednak spośród nich wymienić białego owczarka szwajcarskiego, który należy do psów aktywnych i ruchliwych. Biały owczarek to tak naprawdę eksperyment, który powstał z tradycyjnego owczarka niemieckiego. Badania nad tą rasą trwały bardzo długo i dzisiaj można zakwalifikować je do osobnego gatunku. Co ciekawe, na początku biała rasa miała krótkie włosy. Jednak z czasem ten włos się wydłużył i prezentuje się tak, jak aktualnie to można podziwiać w wielu miejscach. Może ich popularność nie jest tak duża jak w przypadku owczarka niemieckiego, ale może warto to zmienić. Tym bardziej że są one bardzo odważne i świetnie będą sprawdzać się jako psy obronne.

9. Chart afgański

Szacuje się, że jest to jedna z najdłużej żyjących psów na świecie. Ile? Tego nikt nie wie, ale we wspomnieniach historycznych często można natknąć się na słowa, które mówią właśnie o tych psach z długą sierścią. Jak sama nazwa mówi – jest to rasa psa, która pochodzi z rejonu Afganistanu. Do dnia dzisiejszego używane są tak, jak to w dawnych latach bywało – jako psy pasterskie i polujące. Trzeba jednak do niego „twardej” ręki. Tzn. trzeba mu pokazać kto rządzi w „stadzie”, ponieważ są to psy, jakie mają skłonność do ucieczek. Jeżeli ktoś go nie przypilnuje, to może uciec na spacerze, ponieważ poczuje „zwierzynę”. Trzeba mieć do niego odpowiednią ilość siły, a na dodatek dobrą i mocną smycz, które tak łatwo się nie zerwie.

10. Lhasa Apso

Tybetańskie maluchy, które w tych świętych rejonach uważane są niemal za…świętość. Może ta wiara w ostatnich latach mocno się zmniejszyła, ale wiele lat temu lhasa otaczane były należytą czcią. Do dnia dzisiejszego hodowane są one w wielu klasztorach w Tybecie. Tak, bowiem te psy są przyzwyczajone do życia w trudnych warunkach. Chociaż nie brakuje ich również w polskich domach. Można je spotkać w różnych odcieniach kolorystycznych. Jednak za najcenniejsze uważane są te, które są ubarwione na złoto oraz rudo. Nigdy nie można tego psa zgolić na zero. Włosy trzeba równo przycinać. Jeżeli ktoś zgoli psa na łyso, może być pewnym tego, że jego sierść odrośnie gorsza. Nie można więc do tego dopuścić.

11. Komondor

Patrząc na ten gatunek psa można sądzić, że ma się do czynienia ze zwierzęciem, które ma dredy. Tak jest faktycznie. Mówiąc o psach z włosami nie można pomijać ich. Tym bardziej że jego waga maksymalna może osiągać nawet 50 kg. Do tego ich wysokość w kłębie wynosi 80 cm. Ich kraj pochodzenia to Węgry. To właśnie tam na początku stały się one psami pasterskimi. Ciekawostką jest to, że charakterystyczne dla nich dredy pojawiają się dopiero ok. 9 miesiąca życia. Wcześniej ich włosy są lekko falujące. Trzeba mieć jednak świadomość, że należy regularnie dbać o to, aby dredy oddzielać od skóry, dzięki czemu nie zlepiają się one ze sobą. Właściciel musi być stanowczy wobec niego, ponieważ jest to ostra rasa.

12. Nowfundland

Psy, które głównie kojarzone są chyba z wodą. Wyróżniają się tym, że ich masa ciała może sięgać nawet 70 kg, więc będzie potrzeba przy nich dużo siły. Ich wysokość ciała może sięgać aż 70 cm. Jest to pies, którego można…zatrudnić. Chodzi bowiem o to, że jest to pies pracujący. Tzn. zawsze miał jakieś zadanie do wykonania. Wiele lat temu były to psy pociągowe. Teraz towarzyszą one na ogół ratownikom w trakcie ratowania życia ludzkiego. Co jednak nie oznacza, że nie można go kupić na użytek prywatny. Właściciel będzie musiał mu jednak zapewnić odpowiednie szkolenie. Chyba jest to jedna z niewielu ras psów, które naprawdę kochają się kąpać i przebywać długie godziny w wodzie.

13. Owczarek szetlandzki

Dlaczego tak wiele osób nazywa je „małymi Lassie”, tego nikt naprawdę nie wie. Tym bardziej że są to psy, które mocno różnią się od tych ras. Co jednak nie oznacza, że nie można cieszyć się ich pięknymi i miękkimi włosami. Można je rozpoznać po bujnej szacie z charakterystyczną kryzą. Te owczarki ściśle związane są ze Szkocją, skąd pochodzą. Do dnia dzisiejszego można spotkać tam miejsca, gdzie ten gatunek psów wykorzystywany jest do zaganiania stada. Nieufnie podchodzi do obcych osób. Można być jednak pewnym tego, że swojej rodzinie zawsze będzie oddany. Najbardziej charakterystyczne jest umaszczenie śniade. Aczkolwiek można te owczarki spotkać także w innych kolorach. Należy przyzwyczaić się do tego, że psy te intensywnie linieją dwa razy do roku.