Świnka Morska Rozetka – Ceny, Różne Rasy, Długość Życia, Dieta

Świnka morska rozetka – zwana również kawią domową abisyńską – to jeden z najpopularniejszych gatunków gryzoni hodowlanych. Stosunkowo duża łatwość opieki nad nimi, niewielkie rozmiary i przyjazne nastawienie do ludzi to cechy, dzięki którym ten rodzaj świnek morskich zaskarbił sobie specjalne miejsce w sercach miłośników zwierząt. Oto zbiór podstawowych informacji, które nie tylko z pewnością ułatwią podjęcie ostatecznej decyzji o zakupie rozetki, ale także okażą się być przydatne w późniejszym czasie!

Opis i charakterystyka gatunku

Świnki morskie rozetki są jedną z ras kawii domowych, czyli zwierząt zaliczanych pod względem taksonomicznym do rzędu gryzoni. Niewiele osób wie, że nazwa rozetek pochodzi od charakterystycznego ułożenia włosów, które sterczą w okolicach grzbietu i głowy zwierzęcia, sprawiając tym samym wrażenie uroczego rozczochrania. Najczęściej spotykany podział kawii domowych dotyczy właśnie długości włosów na ciele, jednak pod tym względem rozetki klasyfikowane są do świnek morskich krótkowłosych – w przeciwieństwie do długowłosych Sheltie i Coronet, a także bezwłosych ras Skinny i Baldwin.

Tryb życia

Tryb życia kawii domowych abisyńskich określany jest jako dzienny, co jest pewnego rodzaju przeciwieństwem dla charakterystyki hodowli chomików. Rozetki godziny poranne i popołudniowe spędzają na zabawie oraz jedzeniu, natomiast czas nocny jest dla nich nierozerwalnie związany z odpoczynkiem. Z tego powodu wszystkie rasy kawii domowych wydają się być idealne jako zwierzęta domowe, ponieważ szczyt ich dobowej aktywności pokrywa się z tym, jaki jest charakterystyczny dla człowieka.

Sierść i umaszczenie

Sierść rozetek może charakteryzować się ciekawymi typami umaszczeń. Podstawowy podział dotyczy ilości kolorów jakie można znaleźć u poszczególnego osobnika. Z tego powodu wyróżnia się świnki morskie rozetki jednobarwne, dwubarwne lub trójbarwne. Z reguły dominują kolory białe, czerwone, czarne, beżowe, jednak niektóre osobniki mają specyficzne umaszczenia, takie jak na przykład aguti lub dalmatyńczyk.

Rozmiary i waga

Kawie domowe abisyńskie to stosunkowo niewielkie zwierzęta. Długość ich ciała rzadko przekracza 40 centymetrów – najczęściej wartość ta oscyluje w okolicach 20-30 centymetrów. Skromna jest też masa ciała tych zwierząt. Standardowy pomiar wagi najczęściej wskazuje jeden kilogram – rzadko przekraczając wartość 1300-1400 gramów.

Charakter i usposobienie

To właśnie charakter i usposobienie świnek morskich rozetek sprawił, że zwierzęta te zostały pokochane za swój urok osobisty. Gryzonie te są żywiołowe, ciekawskie i odważne, przez co znakomicie sprawdzają się jako kompani dziecięcych zabaw. Rozetki rzadko wykazują się strachem w kontakcie z ludźmi, jednak należy pamiętać o szczegółowych zasad opieki nad tymi zwierzętami. Początkowy etap zadomowienia się kawii domowej abisyńskiej w nowym lokum może wiązać się ograniczoną ruchliwością zwierzęcia i większym dystansem w stosunku do środowiska zewnętrznego. Wraz z upływem czasu sytuacja ta powinna stopniowo ulegać zmianie, przez co świnka zacznie wykazywać typ zachowania charakterystyczny dla całego gatunku.

Długość życia

Wśród ras świnek morskich rozetki uchodzą za długowiecznych przedstawicieli. Średnia długość życia osobników wynosi bowiem od 6 do 7 lat, a niektóre rozetki dożywają wieku nawet 8 lub 9 ludzkich wiosen. Wyniki te są realnie imponujące, jednak czas życia poszczególnego osobnika zależy w głównej mierze od warunków panujących w konkretnej hodowli lub środowisku domowym. Rozetki o nieznanym rodowodzie bardzo często rozmnażają się na zasadach chowu wsobnego, co przekłada się na zwiększoną częstotliwość zachorowań na poszczególne choroby. Również typ pokarmu, jego odpowiednia ilość oraz uwarunkowania psychologiczno-behawioralne warunkują długość życia konkretnego osobnika. Zależność ta ma charakter proporcjonalny – im lepsza dieta i wyższy poziom opieki medycznej nad zwierzęciem, tym rozetka ma szanse dożyć sędziwego dla swojego gatunku wieku.

Opieka nad rozetką – aspekty medyczne

Opieka medyczna odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia rozetek na optymalnym poziomie. Do grona działań, których znaczenie z perspektywy posiadaczy tych świnek morskich jest najważniejsze, zalicza się regularne wizyty weterynaryjne, oparcie żywienia świnki o dedykowaną dla danej rasy dietę oraz zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej dawki rozrywki społeczno-emocjonalnej. Tylko pełna świadomość o potrzebach rozetek pozwala roztoczyć nad zwierzęciem parasol opieki medycznej, dzięki któremu jakość życia pupila przez całe jego życie będzie na wysokim poziomie.

Najczęstsze choroby

Pod względem zapadalności na konkretne choroby rozetki dzielą zestaw najczęściej występujących schorzeń z innymi rasami swojego gatunku. U świnek morskich mogą pojawić się wady zgryzu i inne choroby zębów, zapalenia płuc, grzybica, zaparcia oraz biegunki. W gronie najpowszechniejszych pasożytów zewnętrznych wyróżnia się natomiast wszoły i roztocza, natomiast równie istotny jest sam aspekt zdrowia psychicznego pupila. Rozetki są zwierzętami stadnymi – ze względu na fakt, że najlepiej czują się w towarzystwie innych przedstawicieli swojej rasy, wymagają ciągłego pielęgnowania relacji międzyosobniczych. Niedostateczny poziom kontaktu z innymi zwierzętami może wywołać u rozetek apatię i rezygnację z przyjmowania pokarmu, a to dalszej perspektywie może przyczynić się do poważnego uszczerbku na zdrowiu pupila.

Pielęgnacja

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym nierozerwalnie związanym z posiadaniem rozetki jest szczotkowanie. Czynność tą należy wykonywać codziennie, aby ze skóry rozetki usunięta została warstwa martwego naskórka oraz osłabionych włosów. Szczotkowanie poprawia również ukrwienie skóry zwierzęcia, przez co całe działanie ma pozytywny wpływ na układ odpornościowy świnki morskiej. Niektórzy specjaliści do zabiegów pielęgnacyjnych zaliczają również odrobaczanie rozetek, które należy przeprowadzać nie rzadziej, niż dwa razy w ciągu roku.

Wyposażenie klatki rozetki

W klatce, która zostanie przeznaczona jako lokum dla rozetki, powinny znaleźć się podstawowe elementy wyposażenia. Zalicza się do nich poidełko dla świnki morskiej, dzięki któremu zwierzę będzie miało niczym nieograniczony dostęp do świeżej wody. Ważny jest również zakup kompletu misek – najlepiej sprawdzają się te wykonane z cięższych materiałów, co będzie zabezpieczeniem przed ich przypadkowym przesunięciem lub przewróceniem. Niezbędne są także takie elementy jak paśnik oraz wiata dla rozetki. W przypadku konstruowania schronienia dla pupila można zdecydować się na niewielki domek pozbawiony przedniej ściany, którego wnętrze będzie wyłożone ciepłym i miękkim w dotyku materiałem. Z kolei standardowe wymiary klatki, w której będzie przebywać zwierzę powinny być nie mniejsze, niż 100 cm x 50 cm x 50 cm. Wielkość ta dotyczy klatek przeznaczonych dla dwóch zwierząt – taka hodowla jest bowiem zalecana przez większość lekarzy weterynarii i specjalistów.

Historia rasy

Pochodzenie kawii domowych abisyńskich jest dla wielu posiadaczy tych zwierząt zagadką. Wprowadzająca w błąd nazwa, która wskazuje na afrykańskie pochodzenie tej rasy, jest bowiem całkowicie niezgodna z faktami historycznymi. Korzenie całej rasy rozetek sięgają dalekiej Ameryki Południowej, gdzie gatunek ten się rozwinął. Dopiero wraz ze wzrostem częstotliwości podróży morskich rozetki dotarły do Europy na statkach jako towarzysze żeglarzy.

Optymalna temperatura

Opracowania naukowe podają przedział optymalnej temperatury pomieszczenia, w którym zlokalizowana będzie klatka świnki, na wartość od 15 do 25 stopni Celsjusza. W rzeczywistości standardowa temperatura panująca w gospodarstwach domowych będzie prawidłowa do niezaburzonego rozwoju i życia świnki. Wskazuje się jednak na fakt, że temperatura w miejscu życia rozetki nie powinna spadać poniżej 20 stopni Celsjusza, a powodem tego jest skłonność świnek morskich do przeziębień, które w wymierny sposób mogą wpłynąć na stan zdrowia konkretnego osobnika.

Dla kogo?

Kawia domowa abisyńska to ciepłe i pogodne zwierzę, które wydaje się być wręcz idealne do oswojenia dzieci ze zwierzętami i nauki opieki nad nimi. Charakter i usposobienie rozetek faktycznie pozwalają stwierdzić, że kontakt pupila z najmłodszymi miłośnikami zoologii będzie miał pozytywny wpływ na obie strony, jednak niezwykle ważna jest odpowiednia edukacja dzieci na temat podnoszenia, karmienia i zabawy ze zwierzętami o małych rozmiarach. Drobnej wielkości ciało rozetek w połączeniu z ich ruchliwością może się bowiem wiązać z ryzykiem nadepnięcia lub upuszczenia świnki, przez co wszelkiego rodzaju kontakt dzieci z tą odmianą gryzoni powinien w każdym przypadku odbywać się pod czujnym nadzorem osoby dorosłej.

Karmienie

Optymalna i zbilansowana dieta rozetek powinna opierać się na dużej ilości sianka oraz wszelkiego rodzaju produktach zielonych. Alternatywą są również gotowe mieszanki karm, jednak według specjalistów od żywienia zwierząt tego typu produkty nie są w stanie w pełni zaspokoić potrzeb żywieniowych świnek morskich. Z tego powodu rozetki powinny być karmione natką pietruszki lub marchewki, liśćmi kalafiora, ogórkiem, papryką, selerem i kalarepą. Również owoce powinny znaleźć się w diecie pupila – mogą to być między innymi truskawki, kiwi, jabłko i poziomki. Należy jednak uważać na banany, ziemniaki i winogrona – żywienie oparte na owocach i warzywach tego typu wpływa negatywnie na układ trawienny rozetek, co skutkuje zaparciami i innymi schorzeniami układu pokarmowego.

Cena świnki morskiej rozetki

Regularna cena jednego osobnika kawii domowej abisyńskiej oscyluje w przedziale od 100 do 200 złotych. Warto jednak pamiętać o tym, że zakup zwierzęcia powinien odbywać się wyłącznie u sprawdzonego hodowcy, co pozwoli uniknąć nabycie osobnika pochodzącego ze wcześniej wspomnianego chowu wsobnego. Na zdrowiu zwierzęcia nie należy bowiem nigdy oszczędzać, ponieważ pozornie atrakcyjna cena zakupu rozetki wiąże się najczęściej z koniecznością zwiększonej ilości wizyty weterynaryjnych, które sprawią że posiadacze rozetek poniosą w późniejszym czasie dodatkowe koszty.