Co jedzą daniele: roślinna dieta danieli

Daniele zwyczajne to zwierzęta zaliczające się do rodziny jeleniowatych. Są nieco mniejsze niż jelenie i zamieszkują przede wszystkim tereny Azji Mniejszej. Odznaczają się rdzawo-brązowym kolorem i niewielkimi białymi plamkami znajdującymi się w okolicy grzbietu. Co jedzą te zwierzęta?

Podstawowa dieta daniela

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że daniele to zwierzęta roślinożerne, a ich dieta jest w pełni uzależniona od pory roku i dostępności pożywienia. W ciepłych okresach najchętniej sięgają po różnego rodzaju trawę. Gdy tej nie ma w pobliżu, sięgają po liście kasztanowców, wierzby, dzikiej gruszy czy śliwy. Nie pogardzą również grabem, jesionem, brzozą czy bukiem. To właśnie znajdujące się w tych roślinach minerały dostarczają im niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania energii. Są źródłem wielu wartościowych składników odżywczych. W okresie letnim daniele będą poszukiwać również ziół. Stanowią one dla nich bardzo cenne źródło różnych witamin, minerałów i innych składników odżywczych.

Czy daniele jedzą owoce?

Można śmiało powiedzieć, że owoce różnego rodzaju znajdują się na bardzo wysokiej pozycji w żywieniowym rankingu daniela. Zwierzęta ta uwielbiają takie słodkie przekąski. Bardzo chętnie sięgają po jabłka i gruszki. Ponadto chętnie sięgają po jagody i jeżyny. Leśne owoce stanowią bardzo dobre urozmaicenie, z którego w miarę możliwości korzystają.

Warzywa w diecie daniela

Warzywa nie są bardzo istotne w diecie daniela, aczkolwiek nie oznacza to, że zwierzę nie sięgnie po takie rarytasy, gdy nadarzy się okazja. W okresie jesiennym daniele bardzo chętnie wybierają się na grzybobrania. Świeże grzyby to dla nich wyjątkowa przekąska. Warto dodać, że uwielbiają też buraki pastewne, aczkolwiek mając do wyboru owoce lub warzywa, niemal zawsze chętniej sięgną po słodkie rozwiązanie.

Czym żywi się daniel w okresie zimowym?

Okres zimowy dla wielu zwierząt wiąże się z koniecznością przetrwania w znacznie mniej sprzyjających warunkach. Dostęp do świeżej trawy jest wówczas praktycznie niemożliwy. O tej porze roku daniele poszukują roślin iglastych. W przededniu srogiej zimy zbierają z ziemi żołędzie oraz kasztany. W okresie największych mrozów sięgają po całoroczne krzewy, aczkolwiek ważnym elementem ich zimowej diety jest również kora drzew.

Czy można dokarmiać daniele?

Dokarmianie zwierząt od dawna jest kwestią sporną i źródłem wielu zaciętych dyskusji. Niektórzy uważają, że jakakolwiek pomoc w tej materii znacząco obniża zdolności zwierząt do samodzielnego pozyskiwania jedzenia i jednocześnie sprawia, że przyzwyczajają się do pomocy. Inni twierdzą i mają ku temu własne powody, że wsparcie w najgorszych okresach roku jest koniecznością. Osoby pragnące wesprzeć daniele w porze zimowej powinny sięgać po naturalny pokarm roślinny. Dobrym pomysłem będzie również zwykłe siano oraz świeże owoce, np. jabłka lub gruszki. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dokarmiać daniele owsem.

Co jedzą hodowlane daniele?

Diet hodowlanych danieli jest nieco bardziej zróżnicowana. Hodowcy doskonale zdają sobie sprawę, że zwierzęta te potrzebują odpowiednich proporcji wszystkich niezbędnych składników oraz dostępu do regularnych porcji zdrowia. W okresie letnim sprawa jest dosyć łatwa, ponieważ wystarczającym jest dobre pastwisko, a także stały dostęp do świeżej wody. Nieco bardziej wymagająca jest dieta w okresie jesienno-zimowym. Wówczas należy przestawić się na siano łąkowe, a także wprowadzić urozmaicenia w postaci wybranych mieszanek zbożowych oraz kukurydzę. Dobrym pomysłem będzie także podawanie od czasu do czasu świeżej marchewki. Niektórzy hodowcy decydują się także na wysokiej jakości sianokiszonki, które wspaniale wpływają na perystaltykę jelit oraz buraki czy kapustę. Dobrym pomysłem będą także kiszonki z lucerny czy koniczyny. Pod względem żywienia daniele nie są zbyt wymagającymi zwierzętami, aczkolwiek istnieją produkty, których pod żadnym pozorem nie powinny znaleźć się w ich diecie.

Czego daniele nie mogą jeść?

Zwłaszcza hodowcy powinni pamiętać, że daniele posiadają niezbyt wymagające, aczkolwiek dosyć mocno określone preferencje żywieniowe. Uwielbiają owoce i wybrane warzywa, aczkolwiek bez jakichkolwiek dodatków. Warzywa w wersji gotowanej powinny być pozbawione soli. Daniele nie mogą również żywić się surowymi ziemniakami, ponieważ zawierają solaninę, a ta może być dla nich bardzo szkodliwa. Nie należy danielom również podawać żadnej przetworzonej żywności. W przeciwieństwie do świń nie powinny w żadnym wypadku sięgać po rozmaitego rodzaju odpadki. Nie mogą jeść solonych przekąsek oraz słodyczy w jakiejkolwiek formie. Hodowcy powinni również zwracać uwagę na jakość serwowanej paszy. Ta pochodząca z wątpliwych źródeł może zawierać dodatkowe elementy, które dla tych zwierząt mogą okazać się bardzo szkodliwe. Wielu ekspertów uważa także, że nie powinno się danielom podawać chleba. W większości przypadków zawiera on spore ilości soli. Nie dostarczy również danielom innych wartościowych składników, a zatem należy go unikać.