Co jedzą pająki: W jaki sposób karmić
Pająki nie należą do popularnych zwierząt domowych, a w wielu osobach budzą strach wywołaną niezwykle powszechną arachnofobią. Jednocześnie mają też całkiem sporo miłośników, którzy hodują pajęczaki z wielką troską i zachwycają się ich urodą. W jaki sposób i czym powinno się karmić pająki domowe?
Spis treści
Dlaczego prawidłowe żywienie jest ważne w przypadku pająków domowych
Pająki hodowane przez ludzi, mimo ich usilnych starań i troski, żyją w warunkach skrajnie odmiennych od tych naturalnych. Wynika to przede wszystkim z tego, że nie dysponują tak wielką przestrzenią, jak na wolności.
Wyspecjalizowani hodowcy doskonale wiedzą, że w tym wypadku koniecznością jest zapewnienie pająkowi maksymalnie dużego terrarium i to niezależnie od tego, z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Przestrzeń do życia jest szczególnie ważna, jeśli w jednym terrarium znajduje się więcej niż jeden pająk, ponieważ są one samotnikami i źle czują się w towarzystwie.
Kolejną kwestią jest zapewnienie pająkowi odpowiedniego pożywienia, które będzie chętnie jadł i zapewni mu wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju. Jeśli pokarm nie będzie odpowiedni, a przestrzeń będzie mała, to w przypadku dwóch pająków może nawet dojść do aktów kanibalizmu.
Co je pająk?
Rodzaj pożywienia pająków jest ściśle uzależniony od konkretnego gatunku, a także wieku zwierzęcia.
Małe pająki nie są w stanie przyjmować takich samych pokarmów, jak całkiem rozwinięte dorosłe osobniki. Dopóki nie zrobią się ciemnobrązowe nie wolno im podawać całych owadów, ponieważ mogą sobie połamać szczękoczułki, a skrajnych sytuacjach może to doprowadzić do ich śmierci. Warto jednak wiedzieć o tym, że prawie wszystkie pająki należą do drapieżników, a zatem dostarczane im pożywienie musi być żywe.
Młode pająki, które nie mają jeszcze umiejętności łapania większych zdobyczy, dlatego świetnym rozwiązaniem w ich przypadku będą larwy mącznika albo much dostępne w sklepach zoologicznych czy wędkarskich. Wraz z rozwojem pająka warto stopniowo wprowadzać do menu również muchy wylęgające się z larw.
Jeśli pająk sobie z nimi nie radzi z racji swojego wieku i niewielkich gabarytów, właściciel może je pokroić, ale dopiero po zabiciu przez pająka. Młode pająki powinny mieć coraz bardziej zróżnicowaną dietę. Muszą się w niej pojawić dorosłe muchy, motyle, mole woskowe oraz karaczany zielone i szare.
Co jedzą dorosłe pająki?
Większości gatunków można serwować larwy drewnojadów, karaczany brazylijskie, szarańczę pustynną, świerszcze czerwonogłowe czy też karaczany argentyńskie.
Wśród niektórych gatunków doskonale sprawdzają się również żywe ślimaki oraz małe bezkręgowce. Większe pająki przepadają za małymi gryzoniami, ptakami, a nawet jaszczurkami, ale pożywienie tego rodzaju powinno być pozyskiwane ze specjalnych hodowli, aby nie zaszkodziło pupilowi.
W jaki sposób powinno się karmić pająki domowe?
Najważniejsze jest to, aby zapewniać pająkom pożywienie ze sprawdzonych źródeł, natomiast sam proces karmienia nie należy do zbyt trudnych. Sprawdzone źródła będą gwarancją tego, że pająk otrzymuje bezpieczny, zdrowy i pełnowartościowy pokarm.
Młode osobniki powinny otrzymywać owady średnio co dwa lub trzy dni, a im starszy jest pająk, tym rzadziej się go karmi, ponieważ porcje wystarczają mu na dłużej. Pająki w warunkach naturalnych przystosowane są też do głodówek.
Jeśli chodzi o godzinę podawania jedzenia, to powinno się to zawsze odbywać wieczorem, ponieważ pająki polują nocą. Wyjątkiem jest okres wylinki, kiedy pająki są bardzo delikatne i bezbronne, więc powinno się z terrarium usunąć owady, zwłaszcza jeśli są jeszcze żywe. W takich sytuacjach żywy pokarm może okazać się wielkim zagrożeniem dla pająka. W terrarium powinna się znajdować miseczka z wodą, ale jest to konieczne tylko wtedy, kiedy wilgotność powietrza jest zbyt niska.
Czy pająki jedzą rośliny?
Zdecydowana większość pająków to drapieżniki, które odżywiają się pokarmem zwierzęcym. Istnieją jednak gatunki, które zaskakują naukowców swoimi zwyczajami wegetariańskimi. W tej kategorii królują przede wszystkim skakuny, które w naturalnych warunkach żyją wśród bogatej roślinności. Najpewniej to właśnie ten fakt wpłynął na to, że samoistnie zaczęły urozmaicać swoją dietę pokarmem roślinnym. Pająki tego rodzaju chętnie jedzą nektar, pyłki, nasiona, liście, spadź czy też sok mleczny roślin.
Większość gatunków pająków może wzgardzić pokarmem roślinnym, a jeśli rośliny znajdą się w pobliżu, to wkrótce pokryje je pajęczyna lub też zostaną zniszczone. Zamiast tego warto zapewnić im połówkę kokosa lub element, z którego mogą sobie zrobić kryjówkę, a przede wszystkim zadbać o to, aby w terrarium znajdowała się gruba warstwa podłoża, w którym pająki lubią tworzyć tunele.