Ile powinien jeść kot? Praktyczna tabela żywienia kotów

kot w kapciu

Ile powinien jeść kot? Wbrew pozorom karmienia kota nie polega na tym, by uzupełniać miseczkę ilekroć nasz zwierzak zaczyna miauczeć płaczliwym tonem.

Dzienne porcje są zależne od wieku kota, jego wagi, faktu czy został wysterylizowany czy nie. Jeśli nie będziemy stosować się do wytycznych weterynarzy i ekspertów, możemy doprowadzić albo do osłabienia, albo do nadwagi u naszego kota.

Kocięta w wieku do dwudziestu tygodni, których waga waha się między pół kilograma a jednym kilogramem, powinny dziennie otrzymywać cztery porcje jedzenia. Powinny to być od 30 do 70 gram suchej karmy, od 30 do 90 gram mokrej karmy lub od 90 do 200 gram karmy z puszki.

Kocięta do dwudziestego tygodnia życia, których waga wynosi od kilograma do dwóch, jedzą już tylko trzy porcje dziennie. Składać się na nie powinny: od 50 do 70 gram suchej karmy, od 50 do 90 mokrej karmy lub od 120 do 200 gram karmy z puszki. Tak samo karmimy kociątko, które ma już trzydzieści tygodni i waży od 1,5 do 3 kilogramów.

Kotek po czterdziestym tygodniu życia, która osiąga już nawet pięć kilo wagi, powinien dostawać od 50 do 90 gram suchej karmy, od 60 do 100 gram mokrej karmy lu do 250 gram przysmaku z puszki.

Karmienie dorosłych kotów zależy od poziomu ich aktywności. Te ruchliwe powinny dziennie dostawać dwie porcje jedzenia: od 60 do 90 gram suchej karmy albo od 45 do 100 gram karmy mokrej. Koty, które przesypiają całe dnie, powinny dostawać tej karmy odrobinę mniej.

W okresie ciąży kota zwiększamy dawki jedzenia średnio dwadzieścia gram na każda z dwóch porcji, a z kolei wykastrowane kotki powinny otrzymywać tylko jedną porcję suchej karmy (60g) lub 250 gram karmy z puszki.

Przestrzeganie tych zasad pozwoli naszym kotom w pełni cieszyć się zdrowiem i sprawnością fizyczną. Pamiętajmy, że nadwaga może u kotów doprowadzić do cukrzycy lub kłopotów ze stawami.

4/5 - (ilość ocen: 8)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *