Ile powinien jeść kot? Instrukcja żywienia kotów

kot w kapciu

Ile powinien jeść kot? Wbrew pozorom karmienia kota nie polega na tym, by uzupełniać miseczkę, ilekroć nasz zwierzak zaczyna miauczeć płaczliwym tonem.

Dzienne porcje są zależne od wieku kota, jego wagi, faktu czy został wysterylizowany, czy nie. Jeśli nie będziemy stosować się do wytycznych weterynarzy i ekspertów, możemy doprowadzić albo do osłabienia, albo do nadwagi u naszego kota.

Kocięta w wieku do dwudziestu tygodni, których waga waha się między pół kilograma a jednym kilogramem, powinny dziennie otrzymywać cztery porcje jedzenia. Powinny to być od 30 do 70 gramów suchej karmy, od 30 do 90 gramów mokrej karmy lub od 90 do 200 gramów karmy z puszki.

Kocięta do dwudziestego tygodnia życia, których waga wynosi od kilograma do dwóch, jedzą już tylko trzy porcje dziennie. Składać się na nie powinny: od 50 do 70 gramów suchej karmy, od 50 do 90 mokrej karmy lub od 120 do 200 gramów karmy z puszki. Tak samo karmimy kociątko, które ma już trzydzieści tygodni i waży od 1,5 do 3 kilogramów.

Kotek po czterdziestym tygodniu życia, który osiąga już nawet pięć kilo wagi, powinien dostawać od 50 do 90 gramów suchej karmy, od 60 do 100 gramów mokrej karmy lub do 250 gramów przysmaku z puszki.

Karmienie dorosłych kotów zależy od poziomu ich aktywności. Te ruchliwe powinny dziennie dostawać dwie porcje jedzenia: od 60 do 90 gramów suchej karmy albo od 45 do 100 gramów karmy mokrej. Koty, które przesypiają całe dnie, powinny dostawać tej karmy odrobinę mniej.

W okresie ciąży kota zwiększamy dawki jedzenia średnio dwadzieścia gramów na każdą z dwóch porcji, a z kolei wykastrowane kotki powinny otrzymywać tylko jedną porcję suchej karmy (60 g) lub 250 gramów karmy z puszki.

Przestrzeganie tych zasad pozwoli naszym kotom w pełni cieszyć się zdrowiem i sprawnością fizyczną. Pamiętajmy, że nadwaga może u kotów doprowadzić do cukrzycy lub kłopotów ze stawami.

Ile mokrej karmy dla kota?

Ilość mokrej karmy dla kota zależy od wielu czynników, takich jak waga kota, wiek, aktywność fizyczna i stan zdrowia. Zazwyczaj dawki żywności dla kota podaje się na opakowaniu karmy lub można znaleźć je na stronie internetowej producenta.

Jednak ogólnie przyjmuje się, że dorosły kot powinien otrzymać około 200-300 gramów mokrej karmy dziennie, podzielonej na dwie lub trzy porcje. Dla kociąt i starszych kotów mogą to być różne ilości, dlatego warto skonsultować się z weterynarzem w celu doboru odpowiedniej ilości i rodzaju karmy dla kota.

4.2/5 - (ilość ocen: 10)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *