Ile kosztuje małpka kapucynka w Polsce

kapucynka

Małpka kapucynka postrzegana jest jako nader słodkie zwierzę o uroczej buźce. Nic więc dziwnego, że wzbudza ona ogromne pożądanie wśród wielu osób. Sprawę podkręca ten fakt, że ma się do czynienia ze zwierzęciem egzotycznym. Co należy wiedzieć na ten temat? Czy jest to zwierzę do domu? I co należy wiedzieć o nielegalnych hodowlach kapucynek? Oto kilka niezbędnych informacji dla przyszłych hodowców.

Opis i charakterystyka rasy

Istnieje wiele gatunków, jeżeli chodzi o tę rasę. Najbardziej znana jest kapucynka czubata, która wyróżnia się brązową sierścią z czarnymi, prostymi włosami na czole. Jeżeli mowa jest o wszystkich małpkach kapucynkach, to należy wiedzieć, że ma się do czynienia z niewielkimi małpkami, które mierzą zaledwie 1,5 stopy. Wyróżnia je długi ogon, który jest chwytny. To dlatego mówi się, że małpki mają piątą łapkę, która pozwala lepiej im funkcjonować w środowisku. Ogon najczęściej jest zwinięty.

Tryb życia

Są to zwierzęta, które najczęściej można spotkać w siedliskach, gdzie żyje od dwóch do nawet czterdziestu osobników. To bardzo inteligentne zwierzę, które bardzo dużo czasu poświęca na to, aby szukać jedzenia. Jej zaletą jest to, że bardzo łatwo poddaje się tresurze.

Sierść i umaszczenie

Występuje w kolorach czarno-białym. Nic więc dziwnego, że jej druga nazwa to kapucynka czarnobiała. Ruchliwa, mała małpka z rodziny płaksowatych, ma ciało porośnięte gęstym włosiem. Warto jednak zauważyć, że w okolicach głowy, na szyi i ramionach kolor sierści jest biały. Tak to wszędzie ma się do czynienia z kolorem czarnym lub nawet lekko brązowym.

Rozmiary i wag

Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, z jakim dokładnie gatunkiem ma się do czynienia. Ogólnie mówi się, że sama kapucynka ma ok. 45 cm długości ciała. Jeżeli doliczy się do tego, ogon, to rozmiary wyniosą aż 50 cm. Waga samców wynosi ok. 3,2. kg. Samice ważą ok. 2,9 kg.

Nieco inaczej sprawa ma się, jeżeli chodzi o kapucynkę oliwkową. Jej maksymalna długość ciała wynosi od 37 do 46 cm. Jeżeli ktoś policzy z długością ogona, to jej rozmiary będą utrzymywać się na poziomie od 45 do 55 cm. Masa ciała samic 2,3–3 kg. Masa ciała samców 3–4,2 kg. Jeżeli chodzi o inne gatunki, to te rozmiary już tak dużo się pomiędzy sobą nie różnią.

Charakter i zachowanie

To bardzo inteligentne stworzenia, uważane za jedne z najbardziej inteligentnych, jeżeli chodzi o ten rozmiar małpek. Dowodem na to jest fakt, że te słodkie stworzenia są w stanie obsługiwać narzędzia. To dzięki kamieniom są one w stanie otworzyć orzechy do jedzenia. Co więcej, uczą także tego swoje dzieci. Małpki, w swoim naturalnym środowisku, zwołują całe stado po to, aby urządzać kąpiele…cebulowe. Zdają sobie one bowiem sprawę z tego, że dzięki temu są w stanie odstraszyć szkodniki – komary i inne owady. Trzeba jednak wiedzieć, że ma się do czynienia ze zwierzętami, które potrafią narobić niezłego rabanu.

Usposobienie, a szkolenie

Możliwe jest zapisanie się z małpką na szkolenie, dzięki czemu będzie można wejść tak naprawdę w posiadanie zwierzęcia, które może okazać się nie lada wsparciem dla osób niepełnosprawnych. Warto również wiedzieć, że kapucynki chętnie poddają się takim naukom. Trzeba jednak do tego umiejętnie podejść.

Ile żyje?

Średni żywot życia kapucynki wynosi od 15 do 25 lat, więc można zyskać przyjaciela na naprawdę długi okres. W warunkach domowych kapucynka jest w stanie przeżyć do nawet 40 lat!

Jak dbać o zdrowie małpki?

Trzeba podawać jej odpowiedni pokarm oraz ograniczać całowanie, jeżeli właściciel sam jest chory. Tym bardziej że niektóre choroby ludzkie mogą stanowić dla kapucynek ogromne zagrożenie.

Najczęstsze choroby

Małpka sama najczęściej jest nosicielem wirusa opryszczki, którym na dodatek może zarazić człowieka. Sam właściciel może zarazić swojego pupila takimi chorobami jak: grypa, przeziębienie.

Cechy szczególne

Kapucynki to bardzo towarzyskie stworzenia, które nie lubią samotności. To dlatego nie można zostawiać je na długo samemu. Są to również zwierzęta, które lubią mieć przy sobie przedstawiciela tego samego gatunku. Żyje w klatce, ale w ciągu dnia nie wytrzyma bardzo długo w klatce. Trzeba uświadomić sobie, że ma się do czynienia z małpkami, które potrzebują dużo uwagi i czułości od swojego opiekuna. Można z nich jednak mieć nie lada pociechę, jeżeli chodzi o kompana do oglądania telewizji. Małpki to bardzo lubią. Tak samo, jeżeli chodzi o zabawki. Kochają z nich korzystać, dlatego trzeba takie zabawki ustawić nie tylko w klatce, ale w różnych punktach w domu. Małpki reagują na swoje imię i doskonale czują się w towarzystwie osób bliskich. Trzeba mieć jednak świadomość, że na widok osób obcych, mogą się zdenerwować i mogą nawet ugryźć, dlatego do zapoznawania ich z innymi, należy podejść w odpowiedni sposób.

Pielęgnacja

Są to małpki, które muszą mieć stały dostęp do świeżej wody. Trzeba wiedzieć, że pozostawione same w domu, nie mogą być zamknięte w małej klatce. Wymagają one dużej woliery, ponieważ są bardzo energiczne. Należy jednak bardzo szybko wrócić do domu, ponieważ przedłużająca się nieobecność może sprawić, że małpka będzie w stanie nieźle napsocić.

Jak szczotkować?

Takich informacji udzielić może weterynarz lub hodowca. Trzeba pamiętać o tym, że są to zwierzęta, które wymagają stosowania kosmetyków dedykowanych tylko i wyłącznie dla nich.

Wypadanie włosów/sierści

Nie ma się z tym do czynienia zbyt często. Jeżeli jednak hodowca widzi, że ma do czynienia z taką sytuacją, powinien udać się do weterynarza. Może być to bowiem objawem choroby. Im wcześniej zostanie zdiagnozowana, tym większe szanse na wyleczenie.

Alergicy

Obecność małpek kapucynek może powodować wystąpienie reakcji alergicznych, m.in. ze względu na sierść. Dlatego z jej hodowli powinny zrezygnować te osoby, które wiedzą, że mają z tym problem.

Hodowla

Osoby, które już upatrzyły sobie zwierzę, w pierwszej kolejności muszą sprawdzić, czy mają do czynienia z legalną hodowlą. W przypadku zwierząt egzotycznych wymagane jest posiadanie stosownych „papierów”. Nowy właściciel również musi zadbać o dopełnienie odpowiednich formalności, wchodząc w posiadanie takiego zwierzęcia. Trzeba także zdać sobie sprawę z tego, że zakup takiego zwierzęcia, to tak naprawdę zobowiązanie na długie lata – w szczególności, jeżeli ktoś uwzględni okres życia. Zakup małpki kapucynki należy zgłosić do urzędu.

Historia rasy

W naturalnym środowisku małpki kapucynki występują najliczniej w Ameryce Południowej. Jednak aktualnie można praktycznie spotkać je wszędzie. Jeżeli nie w hodowlach prywatnych, to w ogrodach zoologicznych.

Jak sobie radzi w upały i mrozy?

Dobrze. Co prawda, jej naturalne środowisko jest inne, ale żyjąc w domu/mieszkaniu, kapucynka jest w stanie wytrwać w zimie oraz w okresach letnich.

Dla kogo?

Jest to zwierzę dla osób, które dużo czasu spędzają w domu. Małpki nie lubią samotności, dlatego należy na to uważać. Jeżeli ktoś z góry wie, że często podróżuje, to powinien zrezygnować z zakupu. Tak, można małpce załatwić opiekę. Jednak częste znikanie właściciela może doprowadzić do ogromnego stresu u zwierzęcia – co też może stać się powodem wielu chorób. Mogą one być doskonałymi towarzyszami dla osób niepełnosprawnych – o ile jednak zostaną odpowiednio przeszkolone do pomocy. Na szczęście, są one chętne do nauki i nabywanie nowej wiedzy nie sprawia im żadnych problemów.

Jaką karmę wybrać?

Małpka każdego dnia musi otrzymywać świeże jedzenie od dwóch do trzech razy. Jeżeli chodzi o rodzaj, to trzeba dążyć do tego, aby wybierać jak najbardziej naturalne rzeczy, które kapucynki jedzą w normalnych warunkach. Zalicza się do tego: warzywa, owoce, chude mięso i orzechy. Mówi się również o tym, aby ich dieta była bogata w jogurty, ryż i makaron. W stałym pożywieniu powinno znaleźć się również miejsce dla larw mączniaka, świerszczy, które w formie gotowej do spożycia, można znaleźć w sklepach zoologicznych.

Minusy posiadania tego zwierzęcia w domu

Są kochane i słodkie, ale są to zwierzęta stadne. Z góry należy pomyśleć o nabyciu dwóch takich zwierzątek. Są to również małpki, które w chwili zagrożenia są w stanie zaatakować i pokąsać swoimi ząbkami. Do tego dochodzi hałas, który są w stanie urządzić, jeżeli coś im nie odpowiada.

Pochodzenie rasy

Ich naturalne środowisko to Ameryka Południowa.

Ciekawostki o kapucynkach

No cóż, trzeba przygotować się na to, że kapucynka to nie pies lub kot. To fakt, że ma się do czynienia z bardzo słodkimi zwierzakami. W internecie często można spotkać się z filmami, które ukazują ich słodycz – tak jak to prawie jest w przypadku noworodków. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że prawdą jest to, iż małpki często zachowują się jak…rozwydrzone nastolatki. Potrafią pokazać swój charakterek.

Myśląc o ich zakupie, należy uwzględnić nie tylko koszt nabycia, ale także przygotowanie domu, woliery, do obecności tego zwierzęcia. Koszta są w stanie wzrosnąć zdecydowanie więcej, dlatego wejście w posiadanie takiego zwierzaka należy porządnie przemyśleć.

Cena w 2023 roku

Małpki mogą być kupowane tylko i wyłącznie z legalnych hodowli. Każda kapucynka winna mieć swój własny certyfikat. W Polsce istnieje kilka legalnych hodowli małpek kapucynek. Szacunkowa cena wynosi od 4000 zł do nawet 35 000 zł. Są takie osoby, które za małpkę są w stanie dać jeszcze więcej pieniędzy. Dokładny koszt zakupu kapucynki uzależniony jest poniekąd od tego, ile takich małpek w hodowli się znajduje.

Czasem już na wstępie hodowca może…odmówić sprzedaży zwierzaka. Dlaczego? Z obawy o to, aby kapucynka nie trafiła do osób, które nie są w stanie sobie poradzić z hodowlą. W innych przypadkach może się okazać, że wizyta u hodowcy będzie powiązana z dodatkową opłatą. Dlaczego? Są to bowiem sposoby hodowców na to, aby zniechęcić tych, które kwestii zakupu zwierzęcia niedokładnie przemyślały. Tylko najbardziej wytrwali dowiadują się, ile kosztuje kapucynka w danej hodowli. Dzięki temu zyskują faktyczną szansę na to, aby wejść w jej posiadanie na stałe, w swoich domach.