1 Lipca – Dzień Psa!

buldog francuski
Buldog francuski wł. hod. Eskarabahos

1 lipca to Dzień Psa. Pomysłodawcą tego dnia jest czasopismo „Przyjaciel Pies”, które ukazuje się w Polsce od 1998 roku. Pierwszy dzień wakacji nie dla wszystkich psich przyjaciół jest miły. To właśnie wakacje stają się dla wielu czworonogów traumatycznym przeżyciem, spowodowanym porzuceniem psiaka, z powodu chęci właściciela na urlopowanie bez czworonoga.

Czasopismo z bogatą historią, tworzone wspólnie z czytelnikami, działające nieprzerwanie już tyle lat, postanowiło, że 1 lipca ma być okazją do pochylenia się nad sytuacją psów, które nie zawsze traktowane są z należytym szacunkiem, który należy się zwierzętom.

Psy są porzucane, wyrzucane, oddawane, zabijane.

1 lipca to dzień, w którym należy szczególnie zwracać uwagę na problem ogromnej ilości psów bezdomnych w Polsce, na problem bezmyślnego rozmnażania psów oraz na problem traktowania ich w sposób przedmiotowy.

Dzień Psa nie jest nowym świętem. W Stanach Zjednoczonych obchodzony jest od 2004 roku 26 sierpnia. Święto w USA ustanowiono jako dowód wdzięczności psom za ich pracę, poświęcenie, bezgraniczną miłość do właścieiela, lojalność i przywiązanie.

Zachęca się ludzi do adopcji zwierząt, jednocześnie edukując, by pies nie stanowił chwilowej przyjemności i zabawki dla dziecka.

1 lipca to dzień, w którym mówmy głośno o psach, których nie wolno porzucać, bić, traktować jak zabawkę, maltretować, zostawiać w rozgrzanych samochodach latem.

Psom i ich mądrym właścicielom w Dniu Psa należy się szczególna dawka miłości za to:

  • że są;
  • że kochają;
  • że pomagają;
  • że są lojalne.

W dniu ich święta życzymy mądrych opiekunów, oddanych przyjaciół, bezpiecznych dni, swojego miejsca na ziemi wśród miłośników braci mniejszych.

 

Redakcja Zadbany Pupil & Eskarabahos