20 Zaskakujących Ciekawostek o Zwierzętach

żółw

Jakie człowiek zna zwierzęta? Psy, bo to przecież najwierniejsi przyjaciele człowieka. Nie można zapomnieć także o kotach, których mruczenie jest w stanie uspokajająco wpłynąć na układ nerwowy człowieka. Wystarczy pójść do ogrodu zoologicznego, aby przekonać się, że nie brakuje fantastycznych zwierząt na tym świecie. Czy każdy zna tajemnice na ich temat? Oczywiście, że nie. Oto lista dwudziestu największych ciekawostek, których wielu dorosłych nie zna. Czas na to, aby poznać tajemniczy świat zwierząt.

1. Pszczoły to bardzo „taneczny” gatunek. Nie brakuje naukowców, którzy twierdzą, że dzięki temu, iż te zwierzęta tańczą, oznaczają one nowe miejsce, gdzie będzie można pobrać pyłek lub nektar do ula.

2. Czy meduzy są nieśmiertelne? Okazuje się, że istnieje jeden taki gatunek tych zwierząt, który potrafi regenerować zniszczone komórki. Zjawisko to nazywa się transdyferencjacja. To właśnie dzięki temu Turritopsis dohrnii uznawany jest za nieśmiertelny.

3. Ssak, który nosi palmę pierwszeństwa, jeżeli chodzi o długość życia wśród zwierząt, to słoń. Szacuje się, że jest to zwierzę, które jest w stanie przeżyć aż 80 lat.

4. Motyle można nazwać potocznie migrantami. Pomimo tego, że wyróżniają się one swoją kruchością, to są w stanie przelecieć nawet do 3000 kilometrów, aby móc znaleźć miejsce do pozyskania pokarmu.

5. Może i ciężko w to uwierzyć, ale na całym świecie można znaleźć aż 20 tysięcy gatunków małż. Nie lada ciekawostką jest to, że największa małża ma aż 1,5 metra długości, a jej waga jest w stanie sięgnąć nawet 400 kg. Wystarczy jedna, aby nakarmić cały batalion wojska.

6. Jaszczurki bazyliszka nazywane są potocznie jaszczurkami Jezusa Chrystusa. Wszystko przez to, że jest to gatunek, który jest w stanie bez problemu przebiec po wodzie spore odległości. Żaden inny gatunek jaszczurki nie jest w stanie wykazać się takimi umiejętnościami.

7. Tygrysy są unikalne. Nigdy nie natrafi się na dwa takie same tygrysy. Skąd to twierdzenie? Chodzi bowiem o ich paski, które występują na całym ciele. Naukowcy przebadali już wiele tysięcy osobników i u każdego z nich paski prezentowały się w różnoraki sposób. Mogły być chudsze, grubsze, krótsze, dłuższe, itd.

8. Ryby nie mają narządu słuchu. Ciekawostką jest jednak to, że pomimo tego zalicza się je do tych, które bardzo dobrze słyszą. Czasem lepiej niż człowiek.

9. Nie zawsze krokodyl, który ma szeroko otwartą paszczę, będzie chciał coś zjeść. Okazuje się, że są to zwierzęta, które w ten właśnie sposób się chłodzą. Może nie każdy wie, ale krokodyle to zwierzęta, które bardzo szybko dają się oswoić i wcale nie są zagrożeniem dla swoich właścicieli. Jeżeli ktoś jednak będzie znajdował się w sytuacji kryzysowej, powinien wcisnąć palec w oko krokodyla. To jest w stanie unieszkodliwić tego zwierza na długi czas.

10. Jeżeli chodzi o najpopularniejsze psy, to należy wspomnieć o labradorach. Wynika to z tego z jego łagodnej i skłonnej do współpracy natury. Jest to gatunek psa, który polecany jest do rodzin z dziećmi. Jednak nie brakuje labradorów, które polecane są do służby w policji, gdzie doskonale się sprawdzają.

11. Płetwal błękitny to największy zwierz, który żyje na świecie. Jego język równy jest wadze jednego dorosłego słonia. Pomimo tego, że jego środowiskiem naturalnym jest woda, zalicza się go do ssaków.

12. Ocelot to kot, który stanowi nie lada zagadkę dla współczesnych naukowców. Jego ubarwienie sprawia, że można go praktycznie zaliczyć do grona nieuchwytnych. To właśnie dlatego naukowcy mają problem z tym, aby go dokładnie zbadać.

13. Czy zwierzęta umieją liczyć? Pewnie wiele osób powie, że nie, ale jest to błędne myślenie. Do grona doskonałych zwierzęcych matematyków można zaliczyć szympansy, kanarki i łyski.

14. Słonie to prawdziwe głodomory! Co się okazuje, są one w stanie jeść aż przez 16 godzin w ciągu dnia! Tylko w ten sposób można mieć pewność, że słonie będą w stanie zaspokoić swoje codzienne potrzeby. Nie ma się czemu dziwić, w końcu ma się do czynienia ze zwierzętami sporych rozmiarów.

15. Wiewiórki to zwierzęta, które można zaliczyć do prawdziwych sadowników. To właśnie dzięki nim powstaje wiele nowych drzew. Chociaż one same są nie do końca tego świadome. Chodzi bowiem o to, że często zakopują one orzechy i kompletnie o nich zapominają. Zakopane orzechy są przyczynkiem do powstania nowych drzew.

16. Szop pracz, który dba o higienę spożywanych posiłków. Przed każdym posiłkiem, jedzenie jest zawsze przez niego bardzo dokładnie wypłukane.

17. Leniwce to zwierzęta, które odzwyczaiły się od stania. Jeżeli już muszą to robić, to po prostu się czołgają.

18. Słonie nie tylko dużo jedzą, ale także piją wodę. Dziennie są one w stanie wypić 300 litrów wody. Do tego na jeden raz ich trąba jest w stanie pomieścić 17 litrów wody.

19. Mówiąc o słoniach należy powiedzieć także, że jest to jedyny ssak, który nie umie skakać. Poniekąd chyba uniemożliwia mu to waga.

20. Owce to zwierzęta, które „same siebie leczą”. Dokładnie, jeżeli chodzi o dolegliwości żołądkowe. Są one w stanie samodzielnie zmienić pożywienie szukając nowego, aby pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.