25 ciekawostek dla dzieci o zwierzętach

zwierzak

Dzieci są powszechnie znane z tego, że uwielbiają zwierzęta. Warto byłoby więc zapoznać je z interesującymi faktami na ich temat, których na szczęście nie brakuje.

1. Wyjątkowe szympansy

Szympansy to taki gatunek małp, który jest uważany za szczególnie podobny do człowieka. Wyróżniają się między innymi niezwykle długimi ramionami, a także szerokim nosem i dużymi oczami.

2. Niezwykłe psy

Psy to jedne z bardziej znanych gatunków zwierząt domowych. Wyróżnia się wiele psich ras, takich jak labradory, pekińczyki czy jamniki. Uważa się, że na całym świecie żyje blisko 500 mln psów.

3. Największy ssak na lądzie

Za największego ssaka żyjącego na lądzie uważa się rzecz jasna słonia. Słonie są znane z tego, że prezentują się majestatycznie, a na dodatek mogą być pomocne ludziom podczas codziennych zajęć.

4. Największy pingwin

Pingwiny są wyjątkowo przyjaznymi zwierzętami, które jednak żyją w dość specyficznych warunkach środowiskowych. Za największego pingwina na całym świecie należy uznać pingwina cesarskiego.

5. Skorpiony

Skorpiony są wyjątkowe między innymi dlatego, że posiadają one osiem nóg. Są na dodatek wyposażone w szczypce, ale również i w kleszcze. Wyglądem mogą nieco przypominać małe homary.

6. Największy dziki kot

Tygrysy, bywają nierzadko określane mianem wielkich kotów, zwłaszcza przez dzieci. Jak się okazuje, są one największymi dzikimi kotami na całym świecie.

7. Zaspane koty

Koty są znane z wyjątkowej zwinności, ale i z tego, że często przechadzają się tak, jakby były zaspane. I faktycznie może tak być, ponieważ zwierzęta te śpią nawet do 14 godzin dziennie.

8. Liczna kocia populacja

Uważa się, że na całym świecie żyje ponad 600 mln kotów. Liczba ta może być jednak dość niedoszacowana, ponieważ wśród kotów występuje duży problem bezdomności.

9. Udomowienie psów

Psy są powszechnie znane z tego, że towarzyszą ludziom, także na co dzień. Jak się okazuje, udomowiono je blisko 15 tysięcy lat temu, a więc bardzo dawno.

10. Radosne stada małp

Małpy znane są powszechnie z tego, że żyją w społecznościach. Ich tryb życia obfituje ponadto w zabawę, co jest dosyć rzadkie u wielu gatunków zwierząt.

11. Unikalne lamparty

Lamparty są kojarzone między innymi z charakterystycznym futrem w cętki. Zazwyczaj futro jest jasne, a plamy ciemne. Jak się jednak okazuje, w naturze występują też czarne lamparty, na których futrze wyjątkowo ciężko jest dostrzec plamy. Nie oznacza to oczywiście że ich nie ma, ale są znacznie trudniejsze do zauważenia.

12. Opiekuńcze lwice

Lwice znane są z tego, że są wyjątkowo opiekuńczymi matkami. Nie sposób zaprzeczyć temu, że bardzo troskliwie troszczą się one o swoje potomstwo. Małe lwiątka pozostawiają pod ich czułą opieką przez naprawdę długi czas.

13. Najinteligentniejsze

Szympansy znane są z tego, że zalicza się je do jednych z najbardziej inteligentnych zwierząt na całym świecie. Jak się okazuje, wypracowały sobie one bardzo wiele różnych, nierzadko zaskakujących metod komunikacji.

14. Pole widzenia owiec

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale pole widzenia owiec należy uznać za wyjątkowo szerokie. Okazuje się bowiem, że sięga ono blisko 300 stopni.

15. Sympatyczne kozy

Kozy, zwierzęta popularne także w Polsce, są powszechnie znane z tego, że mają wyjątkowo sympatyczną naturę. Można do nich podejść, pogłaskać je, a nawet nakarmić. Poza tym, kozy wyglądają często tak, jak gdyby się uśmiechały.

16. Najdrobniejsze ptaki

Za najdrobniejsze ze wszystkich ptaków należy z pewnością uznać kolibry. Prezentują się one naprawdę niesamowicie, zważywszy na ich wielobarwne pióra. Zwinnie poruszają się pomiędzy kwiatami, spijając smakowity nektar z ich wnętrza.

17. Święte krowy

W Indiach krowa uznawana jest za zwierzę święte. Zwierzęta te posiadają zatem wyjątkowy status i pod żadnym pozorem nie wolno dopuścić do tego, aby stała się im jakakolwiek krzywda. Dość powszechne są krowy na ulicach, ale również i w pobliżu domostw. Jeśli zatem będziemy w Indiach na wycieczce, pamiętajmy o tym, aby pod żadnym pozorem nie robić krowom krzywdy.

18. Eleganckie koguty

Koguty o wielobarwnych piórach należy bez wątpienia uznać za wyjątkowo piękne i eleganckie. Z gracją przechadzają się one po ogrodzie, czuwając nad tym, aby kurom nic się nie stało. Jeśli jakaś im się spodoba, potrafią być wyjątkowo szarmanckie. Mogą na przykład wykorzystać swoje pióra do tego, aby ochronić daną nioskę przed opadami deszczu.

19. Szybkie konie

Konie należą do wyjątkowo szybkich i sprawnych zwierząt. Najszybsze są rzecz jasna konie wyścigowe. Jeżeli zechcą, mogą one rozwinąć prędkość nawet 70 kilometrów na godzinę. Po wyczerpującym i wymagającym biegu potrzebują jednak odpoczynku i wytchnienia, zwłaszcza jeśli mają zachować dobrą kondycję na długie lata.

20. Inteligentne świnie

Co może wydawać się dość zaskakujące, świnie należą do bardzo mądrych, a wręcz inteligentnych zwierząt. Uważa się, że są one w stanie odczuwać emocje, choć rzecz jasna nie w taki sposób, w jaki robią to ludzie. Niemniej jednak, ich IQ musi być dość wysokie.

21. Najgroźniejsze zwierzę

Na świecie istnieją nie tylko zwierzęta, których nie trzeba się obawiać, ale również i takie, które wzbudzają słuszny lęk. Za jedno z najgroźniejszych zwierząt na całym świecie dość powszechnie uznawany jest waran z Komodo. Są one bowiem bardzo zdolnymi myśliwymi. Ich ślina zawiera tak silne substancje, że już samo zadrapanie jakiejś ofiary może szybko doprowadzić do jej śmierci.

22. Najpopularniejsze zwierzęta domowe

Wśród popularnych zwierząt domowych wymienić można między innymi koty, psy, rybki akwariowe czy papużki faliste. Jak się jednak okazuje, za najpopularniejsze ze wszystkich zwierząt domowych uważane są koty. Wśród ras, które cieszą się szczególnym uznaniem wymienić trzeba chociażby persy, brytyjczyki czy ragdolle.

23. Bliskość kotów i ludzi

Koty są powszechnie uważane za jedne z najbliższych człowiekowi stworzeń. Nie ma się temu co dziwić, bo towarzyszą one ludziom od blisko dziesięciu tysięcy lat. Jednym z dowodów na wyjątkowość tych stworzeń jest to, że towarzyszyły one między innymi królom oraz książętom na ich dworach. W niektórych kulturach koty uważano wręcz za święte zwierzęta. Mowa tu między innymi o Egipcie.

24. Orki – zdolni myśliwi

Orki mogą zostać uznane za wyjątkowo zdolnych myśliwych. Mogą polować między innymi na morsy, foki, pingwiny czy kałamarnice. Ich dieta jest niesamowicie zróżnicowana, a jedna orka każdego dnia zjada blisko 200 kg pożywienia.

25. Masywne hipopotamy

Hipopotamy to zwierzęta, które śmiało można określić mianem półlądowych. Połowę życia wydają się bowiem spędzać w wodzie. Hipopotamy uważa się za drugie co do wielkości zwierzę lądowe, zaraz po słoniach.