15 Ciekawostek dla Dzieci o Królikach

królik

Króliki to kochane zwierzęta, które kojarzone są najczęściej z domowymi hodowlami. Trzeba przyznać, że są to naprawę urocze zwierzęta, które pomagają dzieciom oswoić się z domowymi zwierzakami. Nie można jednak zapomnieć o tym, że ma się do czynienia ze zwierzętami, które żyją na dziko.

Wiele z nich można spotkać w Ameryce, gdzie niekiedy wspinają się na drzewa. Trzeba przyznać, że ma się do czynienia z niesamowitymi zwierzakami, które są w stanie zadziwić świat. Oto piętnaście ciekawostek na temat tych zwierzaków, które będą w stanie zaciekawić dzieci w różnym wieku.

1. Na świecie można wyróżnić łącznie aż 305 ras królików. Wyróżniają się one odmienną wagą, długością futra, a nawet długością uszu. Istnieją specjalne stowarzyszenia, które zajmują się zrzeszaniem miłośników tych puszystych kulek. Wśród nich można wymienić ARBA (American Rabbit Breeders Association) czy BRC (British Rabbit Council). Są to najbardziej znane stowarzyszenia na świecie. Otrzymanie wstępu do tego świata, wbrew pozorom wcale nie jest tak łatwe.

2. Wielu uważa, że są to zwierzęta, które można postawić na równi z gryzoniami. Do grona zwolenników tej teorii należał nawet Karol Linneusz. Owszem, króliki i gryzonie mają wiele wspólnego. Jednak nie można stawiać ich na równi. Lepiej powiedzieć, że króliki to grupa zajęcza. Chodzi bowiem o to, że wyróżniają się one dwoma parami siekaczy, które na dodatek są zlokalizowane jeden za drugim.

3. Króliki mają oczy ustawione po bokach głowy. Ich zakres widzenia wynosi prawie 360 stopni. Prawie, ponieważ z przodu ich głowy znajduje się martwe pole. To fakt, że króliki nie widzą nic, co bezpośrednio znajduje się przed ich nosem. Dlatego też miski z jedzeniem nie należy podstawiać im pod nos.

4. Jasne, że króliki kochają pieszczoty. Czasem wręcz same się o nie domagają, trącając swojego pana noskiem. To jednak nie oznacza, że od razu te puchowe kulki należy brać na ręce. Króliki tego nie lubią, ponieważ tracą pewny grunt pod nogami. Lepiej pozostawić je na ziemi lub usadzić je obok na kanapie i w ten właśnie sposób zaserwować im serię ulubionych pieszczot. Zwierzę na pewno będzie wniebowzięte.

5. Średnio królik przesypia na dobę 8 godzin i 25 minut. Jest to więc czas, który zbliżony jest do snu człowieka. Ciekawostką jest jednak to, że króliki śpią często z otwartymi oczyma. W szczególności te, które żyją na wolności. W ten właśnie sposób zwierzęta są w stanie wykryć zbliżające się do nich zagrożenie i uciec.

6. Tyle łapy królika są mocno umięśnione, dzięki czemu ich przyspieszenie jest bardzo duże. Doskonale zdają one sobie z tego sprawę i w obliczu zagrożenia uciekają. Jednak kiedy będzie taka potrzeba, staną one oko w oko z zagrożeniem. Tym bardziej że te tylne łapki, które wyglądają tak niewinnie, mogą stanowić dla nich doskonałą broń w połączeniu z pazurami. Lepiej więc nie zaczynać się w te milusińskie kuleczki, aby nie wyjść z tego poturbowanym.

7. Króliki nie tylko biją i drapią łapkami, jeżeli chcą się bronić. Często także gryzą w obliczu zagrożenia. Niestety, ale często człowiek jest w stanie odczuć siłę ich zębów. W szczególności, jeżeli mowa jest o nieznajomych. Przez gryzienie króliki chcą ujawnić również swoją dominację, a także pokazać, że są w stanie zawalczyć z innymi o pokarm.

8. Króliki w zdecydowanej większości kochają nory. To dlatego w klatkach należy zapewnić im dużą ilość trocin, aby te mogły sobie pokopać. Króliki żyjące na wolności budują długie tunele, które niekiedy znajdują się do 3 metrów pod ziemią. Ich długość może wynosić 45 metrów. Po drodze tworzą one także swoiste komory, czyli domy, gdzie żyją w stadach.

9. Króliki to w głównej mierze roślinożercy. Mięso im do szczęścia w ogóle nie jest potrzebne. Ich organizm jest doskonale przystosowany do trawienia celulozy, która znajduje się w spożywanych roślinach.

10. Koprofagia to zjawisko, które występuje u królików. Chodzi bowiem o to, że zjadą one jedne ze swoich odchodów (jest ich dwa rodzaje). Chodzi bowiem o to, że kał znajdujący się w śluzie zawiera białko oraz witaminę B, która umożliwia królikom prawidłowe funkcjonowanie.

11. W średniowieczu hodowlą królików w głównej mierze zajmowali się mnisi. To dzięki nim powstało wiele krzyżówek tych zwierząt. Na dodatek króliki często wykorzystywane były do polowania.

12. U królików ciążą trwa od 28 do 31 dni. Im dłużej będzie trwała ciążą, tym bardziej rosłe będą królicze dzieci. Jednak w jednym miocie będzie ich mniej. Średnio królicza mama jest w stanie urodzić od 4 do nawet dwunastu młodych.

13. Króliki znane są doskonale ze swoich zdolności rozrodczych, dlatego na chwilę obecną nie grozi im wyginięcie. Co więcej, trzeba było kiedyś przeznaczyć je na odstrzał, ponieważ króliki stanowiły zagrożenie dla eko systemu australijskiego. Jednak nawet takie zachowanie nie doprowadziło do wyginięcia tych zwierzaków.

14. To doskonałe skoczki, które są w stanie wyskoczyć nawet 1,5 metra do góry. Na dodatek za jednym razem mogą one przebyć odległość trzech metrów.

15. Wiele osób uważa, że króliczka łapka jest w stanie przynieść im szczęście.