20 Ciekawostek dla Dzieci o Zwierzętach

kolorowa papuga

Dzieci kochają z wielką lubością odkrywać świat. Tym bardziej że ma on przed nimi tak wiele fascynujących tajemnic. Rodzice pewnie nie raz i nie dwa słyszą ogromną ilość pytań odnoszących się do tego, co dzieje się dookoła nich. Takie tajemnice mają przed nimi zwierzęta. Ich odkrywanie stanowi dla nich ogromną przyjemność. Oto lista dwudziestu ciekawostek, które mogą zaciekawić wielu milusińskich.

1. Ogromną ciekawostkę budzą na pewno małpy. Tym bardziej że mówi się o tym, iż człowiek pochodzi właśnie od nich. Wśród różnych gatunków małp wyróżnić można szympansy. Zaliczane są one do małp człekokształtnych. Podobnie jest jeżeli chodzi o orangutany, jak również goryle. Są to zwierzęta, które można poznać po tym, że mają płaskie z dużymi oczami, małym nosem i szerokim ustami. Do tego należy wskazać również na sięgające poniżej kolan, krótkie nogi i czarne włosy. To właśnie one prawie w całości pokrywają ciało tych małp.

2. Psy to uwielbiani domownicy w wielu domach – w tym również w Polsce. Pewnie wiele pociech cieszy się z tego, że w ich domach gości pies. Nie zdają sobie one jednak sprawy z tego, że na całym świecie żyje aż 400 milionów psów! Oficjalnie uznanych ras jest około 300 sztuk. Do najpopularniejszych ras zalicza się: jamnik, bernardyn, buldog, owczarek niemiecki, labrador, rottweiler, bokser.

3. Mówiąc dalej o psach, należy wskazać na labradory. Należy im się takie wyróżnienie, ponieważ zaliczane są do tych najbardziej łagodnych o ujmującym charakterze. Do tego są bardzo inteligentne, więc ich wyszkolenie nie stanowi problemu. Towarzyszą rodzinom z dziećmi, a także funkcjonariuszom policji, pomagając strzec miasta.

4. Kury to gospodarskie zwierzęta, które doceniane są za to, że dostarczają człowiekowi jaj, bogatych w ważne witaminy i minerały. Jednak warto wskazać na to, że w samej Polsce hoduje się ich aż 120 milionów! Jest to naprawdę ogromna liczba. Do tego należy wskazać, że kura jest najbliższą żyjącą krewną …dinozaura T-Rexa. Potwierdziły to badania naukowe, które zostały przeprowadzone w 2007 roku.

5. Koliberki znane są z tego, że są najmniejszymi ptakami na świecie. Jednak to one zaliczane są do rekordzistów, którzy bardzo szybko poruszają skrzydłami. Niektóre egzemplarze mogą zamachać ok. 90 razy na sekundę. Warto również wskazać, że te maluchy jako jedyne na świecie umieją latać do tyłu.

6. Tygrysy, które zaliczane są do kotów, są bardzo niebezpieczne. Do tego zaliczane są największymi dzikimi kotami na świecie. Waga niektórych tygrysów przekracza ponad 360 kg.

7. Skoro mowa o kotach, to należy wspomnieć o domowych „sierściucach”. Znane są one z tego, że lubią oszczędzać energię. To dlatego śpią od 13 do nawet 14 godzin na dobę.

8. Hipopotamy znane są z tego, że nie mają żadnych wrogów. Powodem tego jest ich ogromna waga. W niektórych wypadkach przekracza ona 4 tony. Do tego dochodzi skóra, której grubość wynosi aż 4 cm.

9. Komar – ten mały letni szkodnik – uznawany jest za największego zabójcę człowieka. Szacuje się, że to on powoduje ok. 2 milionów śmierci rocznie wśród różnej społeczności.

10. Lamparty nie tylko biegają bardzo szybko (58km/h), to na dodatek są w stanie skoczyć na długość aż sześciu metrów za jednym susem.

11. Szympansy należą do prawdziwych czyściochów. Potrafią spędzać długie godziny siedząc i czeszcząc swoją sierść na różnych fragmentach. Tylko w ten sposób będą w stanie pozbyć się brudu oraz zanieczyszczeń. Takie zachowanie pomaga im również budować trwałe więzi.

12. Orki to ogromne zwierzęta wodne, które spożywają inne gatunki ryb. Są to zwierzęta, które w ciągu jednego dnia są w stanie spożyć aż 227 kilogramów jedzenia!

13. Orzeł jest jednym z największych drapieżników na świecie. Jego rozpiętość skrzydeł wynosi 2 metry. Przeciętne osobniki ważą od 3 do 7 kilogramów.

14. Jeżozwierz to zwierz, który ma na sobie ok. 30 000 kolców. To dlatego należy wykazać się ostrożnością podchodząc do tego sporej wielkości gryzonia.

15. Jerzyk Zwyczajny to ptak, którego można rzadko kiedy spotkać na ziemi. Wszystko przez to, że jest to zwierz, który może bez przerwy wznosić się w powietrzu przez dwa lata! Kiedy jest zmęczony ucina sobie drzemkę na wysokości 3 metrów nad ziemią.

16. Lampart jest szybki, jednak to gepard należy do tych najbardziej szybkich. Wystarczą jedynie trzy sekundy, aby ten był w stanie rozpędzić się aż do 110km/h. Śmiało więc jest on w stanie pokonać wiele szybkich samochodów.

17. Niedźwiedź polarny jest przezroczysty. Chociaż wiele osób sądzi, że jest biały. Takie złudzenie optyczne spowodowane jest padającymi promieniami słońca.

18. Ośmiornica ma osiem ramion. Dzięki temu, że na każdym z nich znajdują się neurony, każde z nich myśli osobno. To, że jedno ramię sądzi jedno, nie musi oznaczać, że sąsiadujące podchodzi do tego podobnie.

19. Pingwin ma kolano. Chociaż wiele osób sądzi, że tak krótkie nogi nie stwarzają miejsca do tego, aby były one w stanie się wykształcić.

20. Pszczoły mają doskonały zmysł orientacyjny! Są w stanie oddalić się od ula na odległość 5 km. Powrót do domu nie będzie stanowił dla nich żadnego problemu.