20 Interesujących Ciekawostek o Małpach

Małpka

Chyba nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że małpy to tak naprawdę aż 60 gatunków! Sporo, prawda? Mówi się przecież małpy, ale nikt tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest ich aż tyle. Małpy, które zalicza się do gatunku naczelnych, spotkać można najczęściej w ogrodach zoologicznych. Chyba jest niewiele takich osób, które mogą pochwalić się tym, że spotkały je w naturalnym środowisku. Oto 20 ciekawostek o małpach, które chciałyby lepiej poznać te zwierzęta.

1. Małpy to zwierzęta, które są tak naprawdę wszystkożerne. Wszyscy są przekonani, że tak naprawdę jedzą one tylko banany. Niekiedy można nawet spotkać się z tak zabawnymi rysunkami. Jednak małpy jedzą wszystko. Będąc w Bangkoku należy uważać, będąc w restauracji. Chodzi bowiem o to, że małpy lubią tam kraść jedzenie. Prosto z talerza! Niezależnie od tego czy będzie to owoc, warzywo czy też mięso.

2. Marmozeta karłowata – egzotyczna nazwa dla małpy, która jest zaliczana do grona najmniejszych na świecie. Jeżeli jest skulona, to będzie można zmieścić ją w swojej dłoni. Samica tej małpy, po narodzinach, chroni swoje młode przez kolejne dwa tygodnie. Małpka wszędzie nosi swoje dzieci ze sobą.

3. Szympans to chyba jeden z najbardziej znanych gatunków małp. Trzeba jednak wspomnieć o tym, że istnieje kilka gatunków szympansów. Oto szympans zwyczajny, szympans krzepki, szympans długowłosy, szympans wschodni i szympans karłowaty, który nazywany jest również bonobo.

4. Małpy to zwierzęta stadne. Szacuje się, że jedna grupa małp może liczyć od 20 do nawet 30 osobników. W grupach tych żyją małpy poligamiczne i monogamiczne. Oznacza to tyle, że jedne małpy wychowują swoje dzieci samotnie, a inne w parach.

5. Skoro już mowa o dzieciach małp, to należy powiedzieć, że ciążą może trwać różny okres czasu. U pawianów i makaków ciążą może trwać „jedynie” 180 dni. Jednak szympansy są w ciąży przez aż 237 dni.

6. Małpy sajmiri to jeden z gatunków małp. Ich stada są wyjątkowo liczne, ponieważ mogą one liczyć aż 100 osobników. Jednak nie każda małpa-samica będzie w stanie urodzić dziecko. Takie monogamistki może i nie mają własnych dzieci, ale są za to „przyszywanymi” ciociami dla innych maluchów, które urodzą się w stadzie.

7. Szympansy to małpy, które są najbardziej aktywne w nocy. Odpoczynek zostawiają sobie na noc. Jednak bardzo ciekawe jest to, że każdego dnia budują swoje gniazda, które znajdują się na drzewach. W ciągu dnia małpy żerują oraz wykonują inne czynności, które są dla nich charakterystyczne.

8. Rokselana białobroda to małpka, która wzbudza zachwyt. To przez jej słodki pyszczek. Potocznie nazywa się ją kichającą małpką. Wszystko przez jej nosek zadarty do góry. W czasie opadów deszczu, woda dostaje się do jej nosa, co też jest w stanie wywołać kichanie.

9. Mandryle nazywane są najbardziej kolorowymi małpami na świecie. Możliwe jest to dzięki temu, że ma ona fioletowo-niebieskie prążki wzdłuż nosa, czerwone usta i złotą brodę. Warto dbać o mandryle, które niekiedy padają ofiarami polowań. Człowiek docenia bowiem ich mięso.

10. Szympansy można nazwać do zwierząt, które są bardzo podobne do człowieka. Wystarczy bowiem spojrzeć na ich gesty oraz mimikę. Jest ona bardzo podobna do człowieka. Na dodatek są to małpy, które są w stanie posługiwać się prawidłowo narzędziami.

11. Małpy to naprawdę bardzo zdolne zwierzęta. Chętnie oglądają telewizję, a do tego umieją liczyć. Należy uważać na małpy z gdańskiego zoo, ponieważ te uwielbiają zabierać turystom telefon i rozbierać je na części pierwsze.

12. Mandryle umieją dbać o swoje zdrowie. Biorą patyk, zdejmują z niego korę i za jego pomocą są w stanie wyjąć brud ze swoich uszu. W ten sposób dbają o swoją higienę.

13. Szympansy to małpy, które znane są ze swoich uczuć. Jak człowiek kochają, ale także potrafią złościć się, kłócić się i godzić, żartować, przepraszać, obrażać się czy też działać z premedytacją.

14. Wyjce nazywane są małpami- śpiewakami. Umożliwiają im to bardzo długie struny głosowe.

15. Pomimo tego, że tak pięknie „śpiewają”, to coś za coś. Ich jądra są najmniejsze z możliwych, a na dodatek ich sperma jest mało wartościowa.

16. Makaki dbają o swoją jamę ustną, gryząc swoje włosy. Co więcej, mamy-makaki uczą tego samego zachowania swoje dzieci.

17. Orangutany mogą ważyć nawet 140 kg. Najważniejszą są cechą są fałdy znajdujące są na policzkach, które świadczą o ich męskości. Jeżeli samiec ich nie posiada, może zostać odrzucony przez samicę.

18. Małpy na wyspie Yakushima mają przymierzę z jeleniami. Pierwsze oddają jeleniom część swojego jedzenia. Te z kolei za to są w stanie zaoferować im „podwózkę” w różne strony.

19. Szympansy to małpy, które boją się wody. Jest to spowodowane tym, że niestety, ale jest to gatunek, który pomimo swojej inteligencji, nie nauczył się pływać.

20. Szympanse bonobo mają aż 98% pokrewieństwa z człowiekiem. Ciekawostką jest to, że mogą one chorować na to samo co człowiek. Samce są w jednej społeczności przez całe swoje życie od momentu urodzenia. Za to samice opuszczają swoje stado zaraz po osiągnięciu całkowitej dojrzałości płciowej, szukając dla siebie nowego miejsca.