20 Interesujących Ciekawostek o Tygrysach

tygrys

Tygrysy wyglądają tak, jakby miały na sobie pasiaste pomarańczowe piżamy, ale te urocze mięsożerne zwierzęta są szybkie, silne i niebezpieczne dla łowców. Jeśli kiedykolwiek spotkasz takiego, Uciekaj… i nawet nie myśl o zapraszaniu go na kawę! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej fascynujących faktów o tych pięknych i dzikich wielkich kotach – i tak, mamy na myśli wielkie. To największe koty na świecie! I nie wszystkie są pomarańczowe. Czy wiedziałeś, że tygrys bengalski czasami ma kolor śniegu? Dowiedz się więcej o tygrysach poniżej.

1. Jeden posiłek tygodniowo.

W przypadku tygrysów tylko jedno na dziesięć polowań kończy się sukcesem; duży jeleń może zapewnić tygrysowi tygodniowe pożywienie.

2. Tygrysy są największe wśród innych dzikich kotów.

Prawdopodobnie wiedziałeś, że tygrysy bengalskie są największe wśród innych dzikich kotów, ale czy wiedziałeś również, że samce tygrysów ważą do 300 kilogramów. Jezz! To tak, jakby ważyć grupę sześciu przeciętnych ludzi. Wystarczy, że usiądą na tobie, liżąc swoje łapy, a natychmiast padniesz martwy.

3. Tygrysy są zagrożone.

Ponieważ populacja tygrysów zmniejszyła się tak znacząco, są one wymienione jako „zagrożone” przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. Oznacza to, że są one uważane za bardzo zagrożone wyginięciem na wolności.

4. Uderzenie tygrysa zabić.

Pomijając ogromne rozmiary ciała tygrysów, wystarczy spojrzeć na ich przednie łapy / nogi, jeśli masz tygrysa i brutalnego wroga, równie dobrze możesz wysłać ich na walkę na pięści. Żartuję, nie możesz mieć tygrysa, to nielegalne! Mówi się, że jedno machnięcie przednią łapą tygrysa wystarczy, by zabić człowieka lub zwierzę, a przynajmniej połamać mu kości.

5. Obecnie istnieje pięć podgatunków tygrysa.

Podgatunki te to tygrys bengalski, tygrys południowochiński, tygrys indochiński, tygrys sumatrzański i tygrys amurski (znany również jako tygrys syberyjski). Niestety, trzy podgatunki tygrysa wyginęły – kaspijski, balijski i jawajski.

6. Tygrysie paski są unikalne.

Podobnie jak ludzki odcisk palca, wzór pasków każdego tygrysa jest jedyny w swoim rodzaju. Poszczególne tygrysy są identyfikowane na podstawie ich unikalnych pasków i liczone przy użyciu obrazów z kamer pułapek w celu oszacowania liczby populacji, może to być na obszarze chronionym lub na większą skalę w celu oszacowania populacji kraju.

7. Średnio dwa tygrysy są sprzedawane każdego tygodnia.

Pomimo wzrostu populacji tygrysów, są one nadal zagrożone nielegalnym handlem dzikimi zwierzętami. Liczba tygrysów w handlu będzie znacznie wyższa niż szacunkowa liczba 2 tygrysów przechwytywanych tygodniowo, ponieważ opiera się ona na tym, co zostało przechwycone i zgłoszone.

8. Ryk tygrysa może być słyszalny nawet z odległości trzech kilometrów.

Więc kiedy chcą być słyszane, będziesz o tym wiedział, gang!

9. Tygrysy istnieją od ponad 2 milionów lat.

Chociaż tygrysy istnieją dłużej niż ludzie, wpływ rozwoju człowieka spowodował spadek ich populacji o 97% od początku ubiegłego wieku.

10. Tygrysy są samotnymi łowcami i zazwyczaj szukają pożywienia samotnie w nocy.

Po cichu tropią swoją ofiarę, aż znajdą się wystarczająco blisko, by na nią rzucić – wtedy zabijają ją ugryzieniem w szyję lub tył głowy.

11. W Indiach żyje ponad połowa światowej populacji tygrysów.

To sprawia, że ich policzenie jest sporym wyzwaniem logistycznym! W 2018 r. indyjska krajowa inwentaryzacja tygrysów trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa jako największa na świecie inwentaryzacja z użyciem fotopułapek.

12. Zwierzęta te są dobrymi pływakami.

W przeciwieństwie do większości członków rodziny kotów lubią wodę i często chłodzą się w basenach lub strumieniach.

13. Tygrysy są zwierzętami nocnymi.

Niekoniecznie jest prawdą, że wszystkie tygrysy są nocne, ale tak, wolą angażować się w większość swoich działań łowieckich w nocy. Powodem tego jest fakt, że tygrysy wolą unikać konfliktów z ludźmi w ciągu dnia, a także patrolować swoje terytorium w nocy.

14. Przy pełnej prędkości tygrysy mogą osiągnąć nawet 65 km/h.

Zgadza się – mogą być duże i ciężkie, ale tygrysy wcale nie są powolne!

15. Repertuar wokalny tygrysów jest ogromny.

Tygrysy chrząkają, warczą, ryczą, jęczą, warczą, syczą i sapią. Uważa się, że każda wokalizacja służy do komunikowania różnych rzeczy.

16. Te zaciekłe koty chodzą po ziemi od bardzo dawna.

Uważa się, że skamieniałe szczątki tygrysów znalezione w niektórych częściach Chin mają 2 miliony lat.

17. Tygrysy żyją około 25 lat.

Średnia długość życia tygrysów wynosi od 20 do 25 lat, niezależnie od tego, czy są trzymane w niewoli, czy na wolności. Jednak większość z nich umiera przed ukończeniem 20 roku życia, jak na przykład śmierć dziewiętnastoletniego Machli w Parku Narodowym Ranthambore w Radżastanie w Indiach.Najstarszym żyjącym do tej pory tygrysem był 25-letni Flavel, uratowany przez cyrk, chroniony w zoo w Tampie na Florydzie.

18.. Tygrysy mogą używać swoich uszu do komunikacji.

Tygrysica używa białych plamek z tyłu uszu do komunikowania się z młodymi. Kiedy tygrysica wyczuwa niebezpieczeństwo, spłaszcza uszy, a młode reagują, przykucając i chowając się.

19. Żadne dwa tygrysy nie mają takich samych pasków.

Ponieważ każdy tygrys ma swój własny wzór na futrze, wszystkie są wyjątkowe!

20. Mniej niż 100 lat temu tygrysy można było znaleźć w całej Azji.

Niestety, polowania i utrata siedlisk naraziły populacje na ryzyko, a dziś ich zasięg został zmniejszony do około 7% ich dawnej wielkości. Dlatego musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby chronić te piękne zwierzęta!